Ana SayfaMüzikBağzıları: “Ölümsüz olabilmeyi düşünmek bile heyecan veriyor”

Bağzıları: “Ölümsüz olabilmeyi düşünmek bile heyecan veriyor”

Son yılların sevilen gruplarından Bağzıları, 2016 yılında başladığı müzik yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda yeni şarkılarını piyasaya süren grupla üretim süreçleri ve gelecekteki projeleri hakkında konuştuk.

Sıla Çığşar / [email protected]

Yeni şarkınız ‘Bahçenizin Halinden Baharımı Kıyasla’ ve ondan kısa bir süre önce yayınladığınız ‘Beni Kendime Getirdin’ ile seri üretime mi geçtiniz? Şarkıların ortaya çıkış sürecinden biraz bahsedebilir misiniz?

Selamlar, dinleyicilerimizle aramızı sıcak tutmayı seviyoruz. Bazen ara verdiğimiz dönemler de oluyor tabii ama biz bu süreçte de üretmeye devam ediyoruz. Seri üretimden ziyade belirli aralıklarla şarkı yayınlamaya devam edeceğiz. ‘Beni Kendime Getirdin’ adlı şarkımız uzun süre önce yazılmış bir şarkıydı. Genel Bağzıları sound’undan biraz farklı bir şarkı oldu. Üzerinde de bir hayli emek sarf ettik, birçok versiyonu oldu ama son hali gayet keyifli geldi bize. ‘Bahçemizin Halinden Baharımı Kıyasla’ da Ömer Hayyam’ın şiiri. Bundan ortalama bin yıl önce yazılmış bir şiirin bu denli etkileyici olması sanatın güzide gerçekliğini gösteriyor bize. Bu yüzden bu güzel eseri şarkıyla da buluşturmak istedik. Doğu batı senteziyle hoş bir sound yakaladık. Keyifli dinlemeler dileriz.

Spotify’da aylık dinleyici sayınızın 700 bine ulaştığı görülüyor. Bu önemli başarıyı ve gördüğünüz yoğun ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evde canınız sıkılırken yaptığınız şarkıları dinleyicilerimizin dinleyip, konserlerde eşlik edip beraber söylemesi, evlerinde otururken, işe, okula giderken sizi dinlemesi çok tatlı bir duygu tabii. Spotify müzik sektörünün açık ara tek merkezi konumuna geldi. Burada da dinleyicilerimizin bizi yalnız bırakmaması hepimizi motive ediyor. Teşekkür ederiz onlara

“Üretim sürecinde doğru insanlara denk gelmek çok önemli”

‘Beni Kendine Getirdin’de Adham Farid gibi farklı isimlerle çalıştınız. Bunun şarkı yaratım sürecinize ne gibi katkıları oldu?

Adham Farid ile son zamanlarda beraber çalışıyoruz. Şarkıların son dokunuşunu o yapıyor. Modern bir kafası var. Üretim sürecinde doğru insanlara denk gelmek çok önemli. Biz de frekansı tutturduk, umarım böyle devam eder.

Çok sayıda farklı mekanda konserler vererek farklı seyirci kitleleriyle bir araya geliyorsunuz. Bu konserlerde yaşanmış akılda kalıcı, ilginç diyebileceğiniz olay/olaylar var mı?

İtiraf etmek gerekirse şehir dışı konserleri her zaman daha zevkli oluyor bizim için. Yolda geçen süre olsun, otelde grupla beraber geçirdiğimiz anlar olsun baya eğlenceli oluyor. Yaşadığımız birçok farklı olaylar oldu tabii. Çok detaya girmeyeyim ama bir şehirde birkaç olay yüzünden silah zoruyla sahneye çıkmak zorunda kalmıştık. Bu gerginlikle olur mu olmaz mı derken baya eğlenmiştik sahnede. Enteresan bir deneyimdi tabii.

Genç bir grup olarak müzik piyasasında yer almanın sizler için oluşturduğu avantajları ve dezavantajları nasıl değerlendirirsiniz?

İltifat için teşekkür ederiz. 7 yıl olmuş aslında hatırı sayılır bir süre. Müzik piyasası kaotik bir evren. Başlardaki acemilik sonraki hayatına etki edebiliyor ama hepsi bu evrenin bir parçası. Bunu kabul edip başlarda yaptığın hataları göğsünde yumuşatabiliyorsun. Yoksa can sıkıcı tabii. Belirli bir süre geçtikten sonra dezavantajları avantaja dönüştürmeyi de öğreniyorsun. Bu da zaten yolunda devam etmen için önemli artılardan biri oluyor

“Dinamikler değişken ama hissiyat baki”

Grup olarak 2016 yılından bu yana aktif olarak müzik üretim sürecinize devam ediyorsunuz. Grup içi dinamiğiniz nasıl işliyor? Tüm bu süreçte sizi aynı ve farklı kılanlar neler?

Bu süreçte gruba katılıp aramızdan ayrılan arkadaşlar da oldu. Giren çıkan herkes gruba ciddi emekler de sarf ettiler. Buradan onlara da ayrıca teşekkür etmiş olalım. Bazen düşünce ayrılıkları olabiliyor, yollar ayrılabiliyor. Sonra bir şekilde hayat düzene giriyor. Bizde de öyle, şu anki grup üyeleriyle gayet iyi anlaşıyor ve devam ediyoruz. Dinamikler değişken ama hissiyat baki.

Bağzıları‘nı yakın gelecekte neler bekliyor? Yeni projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Yakın gelecekte bir albüm yapmak istiyoruz. En son albümümüz 2018 yılındaydı. Uzun bir süre geçti. Albüm ömürlük bir iş olduğu için artık en doğru zamanı ve en uygun koşulları bekliyoruz. Ama uzun vadeli projemiz bundan 100-200 yıl sonra da dinlenebilecek eserler bırakabilmek. Bu konuda ölümsüz olabilmeyi düşünmek bile heyecan veriyor.

Son olarak hayranlarınıza iletmek istedikleriniz…

Bizimle kalsınlar. Bağzıları burada, burada kalmaya da devam edecek. Mutlaka bir gün bir konserde karşılaşacağız. Sevgilerimizle.

 

 

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR