Ana SayfaHaberlerBarış Manço ve "2023"

Barış Manço ve “2023”

Neredeyse kırk yıl boyunca hiç durmadan üretime devam etmiş bir kariyer, 50’ye yakın albüm, yüzlerce unutulmaz eser, şahsına münhasır tarzıyla akıllardan silinmeyen bir silüet ve sayısız dinleyeninin kalplerinde yer etmiş ölümsüz bir efsane… Bugün, popüler müzik tarihimizin en büyük ikonlarından Barış Manço’nun 80. yaş günü!

Anadolu Rock müziğin sembol isimlerinden Barış Manço ardında bıraktığı bu dolu dolu kariyerle popüler müzik tarihimizde yeni bir alttürün yaratımındaki mimarlardan biri olmuştu. Efsaneleriyle, deyişleriyle, fıkralarıyla Anadolu kültürünün temel öğelerini popüler Batı müziğinin daha geniş kitlelere ulaşabilen nimetlerinden faydalanarak gün yüzüne çıkarmış ve adeta kültürel hafızamızda yer edecek klasiklere dönüştürmüştü. Dünyanın her köşesinden her insana ulaşabilen iletişim gücü de düşünülünce yalnızca bir sanatçı değil kültür elçisi olarak anılmasına da şaşırmamak gerek. Bugün hala dillerde dolanan onlarca unutulmaz şarkının etkilerine günümüz müzik sahnesinin herhangi bir köşesinde rastlamak mümkün. Bir sanatçıyı ölümsüz kılan en büyük etken de ürettiği topraklarda böylesi bir etki yaratabilmesi olsa gerek.

Aramızdan ayrılışının üzerinden 24 yıl geçen usta sanatçının doğumunun bu seneki yıl dönümü farklı bir anlama da sahip. 1975 yılında yayınlanan efsane albümü “2023” ve içerisinde yer alan aynı adlı parça, Manço’nun tam da bugünü düşleyerek yarattığı senfonik bir eserdi. Cumhuriyetin yüzüncü yaşına ithafen neredeyse 50 yıl kadar önce yazdığı eser için Manço’nun hayata geçememiş başka özel planları da vardı. Vefatından önce verdiği demeçlerde 2023 yılında hala hayatta olması halinde bu parçayı sahnede bir senfoni orkestrası eşliğinde icra etmek istediğini söyleyen Manço bu projesini şu sözlerle dile getirmişti:

“Benim birkaç hayalim var. Ama en büyüğü, 2023 yılında, yaptığım bu bestemi belki bastonla, belki oğlum Doğukan’ın yardımıyla sahneye çıkarak senfoni orkestrasına çaldırmak.”

Biz de efsane müzisyenin bu seneki doğum gününü, en büyük hayalinin başrolü olan bu eserle kutluyoruz!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR