Ana SayfaMüzikBaşak burcu arkadaşınız için doğum günü playlist'i

Başak burcu arkadaşınız için doğum günü playlist’i

Bu aralar doğum günü olan tüm Başak burçlarına mutlu yıllar! Astrolojide toprak elementiyle simgelenen Başak burçları çalışkanlıklarıyla bilinir. Sevdikleri insanlara karşı çok sıcak ve cömert olan Başaklar sevmedikleri insanlara karşı da oldukça soğuk olabilirler. Akılcı, mantıklı, gerçekçi bir burç olan Başak burçları sağlık, düzen ve hijyen konusunda da işi şansa bırakmayı sevmez. İşte Başak burcu arkadaşlarınız için bir doğum günü playlist’i…

Sebla KOÇAN

Ari Barokas – ‘Salaksın’

Bunları düşünmeden yaşarsın
Olanlara üzülme hiç
Ben sana akıllı desem de salaksın
Lafıma gücenme hiç

Duman’ın bas gitaristi Ari Barokas’ın 2018 yılında yayınladığı ilk solo albümü “Lafıma Gücenme”nin ismine de ilham veren şarkısı ‘Salaksın’ tam anlamıyla Başak burçları için söylenmiş olabilir. Başak burçları keskin ve pratik zekalarıyla nam salmıştır. Haliyle tıpkı şarkıda da adı geçtiği gibi içeriğinde zeka olmayan durum ve kişilere karşı da pek toleranslı oldukları söylenemez. “Biraz akıl, biraz fikir…” diyerek istemedikleri konuların içinden kolayca sıyrılabilirler.

 

Multitap – ‘Temizlik’

Sabahın körü kapım çalacak
Bugün evimde temizlik olacak, temizlik olacak…

Başak burcunun hijyen konusundaki sarsılmaz inancından bahsetmiştik değil mi? O halde bu listeye şöyle tertemiz bir şarkı da koymak fena olmaz. Multitap’in 2019 yılında yayınladığı “No:3A” albümünde yer alan ‘Temizlik’ şarkısı Başak burcu arkadaşlarınızın yüzünü güldürecek. Tam da kendine zaman ayıracakken o günün temizlik günü olduğunu fark eden bir adamın şarkısı olan ‘Temizlik’ sizi de Başak dostlarınızı da sevindirecek.

 

Mazhar Alanson – ‘Ah Bu Ben’

Sen beni tanımazsın
Severim de söylemem
Sen beni uzak sanırsın
Bilirim söz dinlemem

Nasıl bir albümdü, nasıl döne döne dinledik o zamanlar? Mazhar Alanson’un 2002 yılında yayınladığı solo albümü “Türk Lokumuyla Tatlı Rüyalar” artık bir klasik. Ve üzerinden 20 yıl geçse de zevkle dinlemeye devam ettiğimiz bu albümde yer alan ‘Ah Bu Ben’ de tam anlamıyla bir Başak şarkısı. Sadece kendi inandığı şekilde, inançlarından hiç taviz vermeden yaşayan Başak burçları çoğu zaman aşık olduklarında “Ah bu ben…” diyerek dert yanıyorlar. Tabii çevrelerine değil, kendilerine. Çünkü onların tek dertleri yine kendileri. Yalnız kalmaktan ya da tek başınalıktan hiç korkmayan bir Başak burcuna aşıksanız işiniz zor. Ya onun standartlarına uygun olacaksınız ya da hiç olmayacaksınız.

 

Ayten Alpman – ‘Ben Böyleyim’

İster vur, ister okşa
İster tut, ister yolla
İster sev, ister zorla
Ben böyleyim

En yakın arkadaşınız bir Başak burcuysa bunu bilirsiniz: Onu oyalayamazsınız. Onun vaktinden çalamazsınız. Zira zaten bir Başak burcu sizi arkadaşınız olarak seçtiyse, o bir şekilde hayatınız boyunca var olacaktır, artık bu yoldan dönüş yoktur. Eğer dönüş olursa da bir daha onunla eskisi gibi arkadaş olamazsınız. Aşkta da böyledir Başaklar. Onun için güvenmek, tıpkı diğer toprak grubu burçları gibi çok önemlidir. Güvenini kırarsanız affedemez, çünkü o öyledir. Ayten Alpman’ın 1976 klasiği ‘Ben Böyleyim’de de söylediği gibi: “Aşkımız, gölgesiz olmalıydı/ Şüphesiz olmalıydı/ Affedemem, ben böyleyim…”

Athena – ‘Ben Böyleyim’

Bırak, tutma beni
Kaybetsem de üzülmem asla
Ne boş kaygıların
Korkma bana hiçbir şey olmaz

İki şarkının isim benzerliği var ama bu şarkıyı ‘Kendi Yolumdan’ olarak da biliyoruz. Athena 2011 yılında Frank Sinatra’nın ünlü şarkısı ‘My Way’i coverlamış ve her zamanki stilleriyle bu şarkıda da fark yaratmıştı. Tabii bu noktada düzenlemede Athena’yla birlikte Volkan Öktem ve Alp Ersönmez’in sihirli parmaklarını da anmadan olmaz. Sevgili Başak burçları da bir şarkı olsalar belki de sadece ‘Ben Böyleyim’ olurlardı! “Benim güzel hatalarım var” diyerek de kendilerine ve seçimlerine sahip çıkan Başak burcu dostlarınızın kıymetini bilin. Onlar bizim duygularımız yüzünden körleşmiş davranışlarımızı filtresiz görürler çünkü.

 

mor ve ötesi – ‘Dünyaya Bedel’

Belki de hep savaşta gibi
Hiçbir yerde durmak istemiyor
Dünyaya bedel eşsiz ruhum
Dünyayı bilmek istemiyor

Ve gelelim biraz da Başakların olumsuz özelliklerine… Başak burçları üzgün oldukları zaman bu genelde onların mükemmellik takıntılarından kaynaklanıyordur. Yani o an, düşündükleri şey yeterince mükemmel değilse bir Başak burcu hayatı kendine de çevresine de zindan edebilir. O zaman kendilerine bir duvar örebilirler, kapıyı kapatabilirler. Ve bu kapıdan tekrar giriş izni verene kadar pek kimseyi de geçirmezler diyebiliriz. mor ve ötesi’nin bize yeniden umut veren yeni albümü “Sirenler”de yer alan ‘Dünyaya Bedel’ tam da onların şarkısı.

 

Hande Yener – ‘Kibir’

Harcadım, hırpaladım çok
Çok zarar verdim, beni affet
İnsan tuhaf, ne hoyrat
Ne şaheser ve nasıl ilkel, hayret

Başak burçları keskin oklarıyla eleştiri yapabilir, oldukça sivri dilli olabilirler. Kendilerini de aynı şekilde eleştirebilir ve analiz edebilirler, üstelik bunu yaparken son derece acımasız da olabilirler. Türkçe pop dünyasının en iyi şarkılarından biri olan ‘Kibir’i işte tam da bu noktada Başak burçları için çalabiliriz. Sözleri Sezen Aksu’ya ait olan 2007 yapımı bu şarkı, Hande Yener’in “Nasıl Delirdim” albümünde yer alıyor. Gerçekçi, ayakları yere basan, kendini de eleştirmekten çekinmeyen bir şarkı ‘Kibir’. Bu müthiş klasik Başaklara çok yakışıyor.

 

Sertab Erener – ‘Olsun’

Bi’ mektup yazarım yokluğundan da ağır
Bi’ kedi alırım, sen de anneni çağır
Ellerin aklımda, sevdan kalbimde kalır
Hep hüsran, hep kahır, söyle artık, olsun

Sakin ve ağırbaşlı özellikleriyle bilinen Başak burçları elbette bir ayrılık sonrasında ortalığı toz duman edecek karakterde değildir. Başaklar daha çok kendilerine dönerler, tıpkı bu şarkıda da anlattığı gibi belki de bir kedi alırlar, “Ben giderim İstanbul senin olsun” derler, aşka da pek çok şeye olduğu gibi gerçekçi yaklaşırlar. Sertab Erener’in sözleri Can Bonomo imzalı en sevilen şarkılarından ‘Olsun’ işte bu nedenle Başak burçlarına son derece uyar:  “Alırım başımı, başım bir deli nehir / Silerim yaşımı, siler ismimi şehir/ Kestirir saçımı, kendimi avuturum/ Bi’ gülü kurutur, kurursa unuturum…”

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR