Basketbol izlerken de oynarken de sizi gaza getirebilecek, oyunun ruhuna uygun şarkıları derledik.

Mir Demir DEMİRER 

Bir zamanlar belinize takılan Walkman’lerden cebinize sığan Ipod’lara, sonrasında Bluetooth kulaklıklara ve hoparlörlere… Teknoloji ve giyilebilir cihazlar geliştikçe spor yaparken müzik dinlemenin konforu oldukça yükseliyor. Artık neredeyse her sporcu spor yaparken çoğunlukla motivasyon olsun bazen de ses olsun diye müzik açıyor. Her basketbol maçından önce şarkılar çalıyor hatta bazı basketbolcular kendi Bluetooth kulaklıkları ile dinlediği parçalarla kendini maça hazırlıyor. Birçok basketbol oyuncusu da hangi şarkıyı dinleyeceğini seçmeye üşeniyor. Dev hizmet! İşte basketbol oynarken dinlenebilecek 8 şarkı.

Drake – What’s Next

Drake’in büyük bir basketbol hayranı olduğunu biliyoruz. “What’s Next” basketbol oynayanlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Şarkının ritmi basketbol oynayanlar tarafından çok seviliyor. Basketbol oynarken motive edici ve parça içinde sık patlamalı (Hype) şarkılar çok seçiliyor. “What’s Next” NBA on TNT’nin de bir dönem kullandığı bir şarkı. Toronto Raptors hala maçlardan önce bu şarkıyı çalıyor.

Internet Money, Don Toliver, Gunna & Nav – Lemonade

Basketbol ile paralel olarak gelişen rap en sıklıkla tercih edilen tür. Bu şarkı diğer şarkılara nazaran daha hoş çünkü melodileri “clean” yani temiz bir gitarla yapılıyor. Basketbol oyuncuları genelde “highlight”larında arkada bu şarkıyı kullanıyor. Bu parça limonata ile ilgili bir şey anlatmamasına rağmen çok dinleniyor ve seçiliyor. NBA’de ve Türkiye’de neredeyse her maçtan önce bu şarkıyı çalıyorlar.

Dua Lipa, DaBaby – Levitating

Dua Lipa ve DaBaby’nin bir araya gelerek yaptığı bu şarkıyı listeye almamıza şaşırmış olabilirsiniz ama NBA 2020 – 21 sezon başlangıcı tanıtımlarında bu şarkıyı kullanıyor. Haliyle NBA kullanınca NBA oyuncuları da kendi mix’lerinde kullanılıyor. Şarkının yapısı diğer şarkılara göre daha pop ancak basketbolcular tarafından çok yadırganmıyor. Chicago Bulls bir ara bu şarkıyı oyuncuları sahaya çıkarken kullanıyordu.

Travis Scott, Young Thug, M.I.A. – FRANCHISE

Elbette Travis Scott’tan bahsetmemek mümkün değil. Çok büyük bir Houston Rockets hayranı. Aslında basketbol oynarken “Sicko Mode” tercih ediliyor ama bu şarkı daha hızlı ve düşüşsüz olduğu için daha çok seçiliyor. Travis Scott aynı zamanda klibin yönetmen koltuğunda yer alıyor. Klipte Michael Jordan’ın evine giriyorlar ve klibin başlarında Jordan’ın eski görüntüleri gösteriliyor. Basketbolda “Franchise” terimi “tek başına takıma bedel” olarak kullanılıyor.

 

Kanye West – Power

İsmi bile spor için çok uygun! Kanye West’te bir basketbol hayranı. 2019 – 20 sezonu Bulls sahasında yeni albümünün konserini veriyordu. Son çıkan albümü (Donda) için daha bilmiyoruz ayrıca All Star maçında “West’’ takımında sahada bulunuyor. Bu şarkısı oldukça “pump”lı. Yani tüm sporlara uygun bir şarkı, fitness yaparken bile açıp dinliyorsunuz. “Power” basketbol oyuncularından LeBron James’in playlist’inde bulunuyordu.

Kendrick Lamar – DNA

NBA2k serilerinin vazgeçilmez isimlerinden. NBA2k18’in tanıtım videosunda Kendrick Lamar’ın “Humble” şarkısını kullanıyorlar ve NBA2k21’in soundtrack listesinde DNA şarkısı ile yer alıyor. Birçok NBA yıldızının da playlistinde bulunuyor. Bu şarkıyı seçmemizin sebebi; parçanın hiç düşmemesi ve beyinciğimizi titretecek kadar güçlü basları. Basketbol sahasında bu şarkıyı çaldığımızda saha titriyor. 

Tyla Yaweh, DDG, Dame D.O.L.L.A. – Stuntin’ On You

Bir NBA yıldızı düşünün ki aynı zamanda bir müzisyen, işte Dame D.O.L.L.A. namı diğer Damian Lillard. Aslında Lillard kendi antrenmanlarında dinleyebilmesi için şarkı yapıyor olabilir çünkü yaptığı şarkılar basketbol ile çok güzel birleşiyor. Bu şarkı da aynı şekilde, hızlı olması ve artık gelenekselleşmiş “Hi-Hat” ritimleri ile size önerebileceklerimiz arasında yer alıyor. Lillard anons edilirken bu sene bu şarkıyı kullanabilirler. 

 

Khontkar – Zengin

Khontkar da büyük bir basketbol düşkünü, sıkı bir NBA takipçisi. Khontkar’ın birçok şarkısı basketbol oynarken dinlenebilir ancak bu şarkısı da ritmik yapısı ve hızından dolayı basketbol oynarken tercih ediliyor. Açma germe hareketleri yaparken bu şarkı ile kendinizi bir anda smaç denerken buluyorsunuz. Belki de yakında Kanye West gibi bir Türk takımının basketbol sahasında konser verir.