Leyla, Ercüment, Zeynep, Sude, Pelin… Peki sizin isminiz de uğruna şarkılar yazılan isimlerden mi?

Müzik dünyasında belli başlı isimler için nice şarkılar yazılıyor. Bazılarının duygusal, bazılarının komik olduğunu, bazılarının da roman gibi akıp gittiğini söyleyebiliriz. İşte isminde hem kadın hem de erkek isimlerin geçiren şarkılardan seçtiğimiz 15 tanesi. 

Leyla- Tahribat-ı İsyan 

“Yasak meyva gibi uzak bana Leylam bana of..” 

Belki de müzik tarihimizde uğruna en çok şarkı yazılan kadın ismi, “Leyla”. Rafet El Roman, Hardal, Pinhani, Ezginin Günlüğü, Bağzıları gibi pek çok müzisyen ve grubun bir “Leyla”lı şarkısı var. Ama bizim favorimiz Tahribat-ı İsyan’ın “Leyla”sı. Alev alev yakan bir aşk şarkısı, “Leyla”. 2018’de yayınlandığında gönül yaralarını az mı deşti? 

Ercümentim – Ekin Beril 

“Ercümentim, o an seni görünce Ercümentim…” 

Ekin Beril’in ilk albümü Dualite’de yer alan hafif ve tatlı bir şarkı “Ercümentim”. Tabii ki Saygı dizisinin anti-kahramanı Ercüment Çözer geliyor hemen akıllara. Zaten dizinin finalinde de çalmıştı bu şarkı. Ne diyordu Ercüment Çözer? “Benimki prensip meselesi değil, doğuştan gelen bir rahatsızlık…”

Süreyya – Zuhal Olcay

“Güzel Süreyya, Süreyya Süreyya, aşık Süreyya”

Yıllanmış bir şarap kıvamında bir şarkı. 90’lardaki “sevdalı ve aşık” olarak anlatılan “Süreyya”nın hikâyesini bize Zuhal Olcay anlatmıştı. Söz ve müziği Vedat Sakman imzalı olan bu duru şarkı Olcay’ın İki Çift Laf albümünde yer alıyordu.

Zeynep- Ozan Orhon

“Zeynep sınıfta mı kalacak, doktor mu olacak, Zeynep hadi hadi söyle!”

Buyrun bir 90’lar daha size: Ozan Orhon! “Ortada kuyu var yandan geç” dediği yıllarda Ozan Orhon’un Zeynep’in müşkül durumlarını anlattığı şarkısı ne çok konuşulmuştu! Bu şarkı Orhon’un 1992’deki Oldu Mu Şimdi albümünde yer alıyor.

Tuana- Levent Yüksel 

“Uyan da gel Tuana, yüreğim kan ağlıyor…”

1993 yılını tam anlamıyla avucunun içine alan Med Cezir albümünün en özel şarkılarından biri “Tuana”. Orijinali İspanyol gitarist Paco De Lucia’nın “Palenque” adlı şarkısı olan “Tuana”yı dilimizde de bu kadar özel bir şarkı haline getiren şey elbette Sezen Aksu’nun sözleri ve Erdem Sökmen’in düzenlemesi. 

Firuze- Sezen Aksu 

“Kıskanır rengini baharda yeşiller, sevda büyüsü gibisin sen Firuze”

Bu şarkının aslında ünlü oyuncu Müjde Ar için kaleme alındığını biliyor musunuz? Sezen Aksu’nun 1982 yılında yayınladığı bir Aysel Gürel ve Sezen Aksu şarkısı olan “Firuze”yi bugüne kadar Tarkan, Teoman, Yasmin Levy, Muazzez Ersoy gibi isimler söyledi. Sezen Aksu’nun uğruna şarkı söylediği bir diğer kadın ismi de “Ünzile”

Sude- MFÖ 

“Day Dahi Ya Hum, Nurunda Nurunda Nurunda Nurunda, Hi Yahi Ya!” 

“Sude” bereketli anlamına gelen bir kadın ismi. MFÖ’nün 1990 yılında yayınlanan Geldiler albümünde yer alan bu şarkının resmi dili Özkanca! Yanlış duymadınız. Şarkının söz yazarı ve bestecisi Özkan Uğur şöyle diyor: “Özkanca benim dilim. Şarkıları bestelerken söylediğim şeyler bunlar. Ağzınızla melodiler yaparken anlamsız kelimeler çıkabilir. Mesela Sude öyle doğmuştur.” 

Pelin- Nil Karaibrahimgil

“Pelin’in bir stili var, mesela aşık olmaz…”

Nil Karaibrahimgil’in bu şarkıyı Pelin Batu için yazdığı hatta “Mor” diyerek Mor ve Ötesi solisti Harun Tekin’i kastettiği teorileri bizzat kendisi tarafından çürütüldü. Nil, Pelin Batu’nun TV programına konuk oldu ve bu şarkıyı okul yıllarında mor makyaj yapan kızıl saçlı Pelin adında havalı bir sınıf arkadaşına yazdığını belirtti. 

Ahmet- Deniz Seki 

“Bak sana bu defa kesin söylüyorum, kuş uçtu uçacak Ahmet…”

Bir 90’lar neşesi daha! Deniz Seki’yi 1997 yılında pop dünyasına kazandıran Sezen Aksu, bu şarkıyı o yıllardaki eşi Ahmet Utlu için yazmış. Pop Show 95 yarışmasını kazanan Deniz Seki de çıkış şarkısı olarak “Ahmet”i söylüyordu. 

Zehra- Barış Manço 

“Zehra seni çok seviyoruz, bir türlü sana git diyemiyoruz… Ama artık anla be Zehra!”

Hikâye anlatıcılığı konusunda kimsenin eline su dökemeyeceği büyük usta Barış Manço’nun pek çok isimli şarkısı var. 18 aydır evinden çıkmayan hala kızı Zehra, bir bakışıyla nice yiğitleri yakan dünyalar güzeli Kezban, güz yağmurlarıyla göçüp giden Gülpembe, komşu kızı Düriye, 17’sindeki bir deli oğlan Osman… Hepsi bambaşka bir dünya. 

Lavinya- Feridun Düzağaç

“Sana gitme demeyeceğim, ama gitme Lavinya…”

Özgürlük anlamına gelen Lavinya ismi aynı zamanda ölüm çiçeği manasına da geliyor. Özdemir Asaf’ın aynı adlı şiirinden uyarlanan bu şarkının hikâyesi, Asaf’ın okul yıllarında aşık olduğu bir kadın. Bu kadın eski bir valinin kızı olan ​​Mevhibe Meziyet Beyat. Asaf şiirinde “Adını gizleyeceğim” diyor ve ona “Lavinya” adını takıyor. 

Asuman- Mirkelam

Bu şarkının diğerleri gibi pek romantik bir yanı yok aslına bakarsanız. Mirkelam’ın 2006 yılında yayınladığı “Asuman Pansuman” şarkısı, 70’ler Yeşilçam’ındaki erotik film furyasına göndermede bulunuyor. Şarkıda geçen “Kartal Pendik gittik geldik”, “Kıvrıl ama Kırılma” gibi cümleler bu filmlerin adı. Asuman’ın da kurgu bir isim olduğunu düşünüyoruz! 

Papatya- Teoman 

“Oh Papatya, yüzümün haline bak, seninle kim kalacak?” 

Bu şarkıda bir film izledikten sonra saçlarını kısacık kestirip ilk sigarasını içen Papatya karakterinin izlediği film konusunda iki görüş var. Biri “Leon” filmindeki Mathilda, diğeri de “Fight Club” filmindeki Marla Singer. Her iki karakter de kısacık saçlı. Rıza Erekli imzalı “Papatya” gerçek bir Türkçe rock klasiği. 

Safinaz- Cem Karaca 

“Varacağın en son nokta doğru mu yanlış mı? Nereye Safinaz?”

18 dakika uzunluğundaki şarkı tıpkı Queen’in “Bohemian Rhapsody”si gibi içinde çeşitli inişler çıkışlar barındıran bir eser. Safinaz’ın baba ocağından çıkıp kötü yola düşmesini konu alan ve roman gibi sözleri olan şarkı için Cem Karaca şunları söylemişti: “Bacılarım, kardeşler, halkımız. Bu uzunçalara sizlerden birinin adını verdim, kızmayın. Siz ve sizin gibileri hep gördüm, halâ da görmekteyim.” 

Esra- Sokak Köpekleri

“Bir gün bavulunu topladı, Esra uzaklara kaçtı” 

Ankaralı punk rock grubu Sokak Köpekleri de bize Esra’nın hikâyesini anlatıyor. Henüz 18 yaşında olan Esra mahallede dikkat çeken bir genç kız, ama evde oturmaya pek niyeti yok. Sürekli sokaklarda, içiyor, geziyor en sonunda da evden kaçıyor. Bu şarkının 2008 tarihli olduğunu da not düşelim.