İlk albümü Pablo‘yu geçtiğimiz ay dinleyicilerle buluşturan Batu-Z’yle müziğinin felsefesinden hayallerine uzanan bir sohbette buluştuk.

Sebla KOÇAN / [email protected]

YouTube izleyicilerinin aşina olduğu bir isim, Baturalp Tunalı. Aktif olarak video çektiği kanalında izleyicileri onu Paris’teki işinden ayrılmış, dünya turuna çekmiş ve pek çok konuda video çeken bir YouTuber olarak tanıdı. Baturalp’in kafasında ise videolarında hep söylediği gibi, daha fazlası vardı. “İlkokul çağlarında aynının karşısına geçip Eminem söylediğim zamanları hatırlarım” diyor, küçüklüğünü anlatırken mesela… 2021’de ABD’nin Los Angeles kentine yerleşti. Ve Batu-Z adıyla ilk albümü Pablo‘yu geçtiğimiz eylül ayında yayınladı. West Coast stiline her zaman hayranlığı olduğunu söyleyen Batu-Z’yi Dergy sayfalarında ağırladık.

Los Angeles’ta yaşıyorsunuz ve ilk albümünüz Pablo’yu yayınladınız. Ne zamandan beri Melekler Şehri’nde yaşıyorsunuz, bir gününüz nasıl geçiyor?

2020 yılında dünya turunu tamamladıktan sonra yeni evim olan Los Angeles’a taşındım. Günlerim çevreyi ve insanları keşfederek, okyanus kenarında veya stüdyoda ekiple geçiyor.

YouTube kanalınızda ayrıca motivasyon ve kişisel gelişim üzerine de çektiğiniz videolar var. Çekim yasasından bahsettiğiniz bir videonuz var, mesela. Olumsuz düşünmenin olumsuz sonuçları çağıracağına dair evrensel bir görüş, siz bunu kendi hayatınızda nasıl uyguladınız?

“The Law of Attraction” (Çekim kanunu) hayatımda çok uzun zamandır uyguladığım bir metod. Hayatınız sizin zihniniz ve sınırlarınız doğrultusunda şekilleniyor hayatımda ve çevremde kesinlikle negatif insanlara veya enerjiye izin vermiyorum. Tamamen hedef odaklı ve pozitif bir stratejide ilerliyorum.

batu z dergy rop2

Müzikle, özellikle de hip hop kültürüyle nasıl tanıştınız? Bu kültür ve rap müzik yapmak istediğinizi anladığınız ilk an nasıl bir andı?

İlkokul çağlarında aynının karşısına geçip Eminem söylediğim zamanları hatırlarım. Daha sonra West Coast kültürüne iyice merak saldım. Aslında o zamanlardan hayatımın bir dönemini California’da West’te geçireceğimi biliyordum. Yeni Zelanda’dan Türkiye’ye döndükten sonra doğum günümde kendime şunu sordum: “Bir sonraki savaşın ne olacak?” Ve macera bu şekilde başladı.

Gangsta Rap ve G-Funk ağırlıklı bir West Coast sound’unda iddialısınız. En çok kimleri dinlerdiniz, en çok kimler size ilham verirdi?

Pop Smoke, Drake , Travis Scott, Eminem.

batu z dergy rop3

Rap müzik kültüründe dayanışma da en az diss kadar önemli bir rol oynuyor. Hayatınızda arkadaşlığın yeri nasıldır, bu kavram müzikal olarak bakış açınızı nasıl şekillendirdi?

En çok vakit geçirdiğiniz 5 kişi sizin kim olduğunuzu belirler. Aklıma kazıdığım sözlerin başında gelir. Arkadaş seçimlerinde çok hassasım. Çevremde çok az ama kaliteli beni ileriye götürecek, motive edecek insanlar tutuyorum. Müzik alanında da en yakın dostlarımla çalışıyorum.

Albümde Türkçe, İngilizce ve İspanyolca pek çok şarkı sözü var, sizin yazarken en rahat ettiğiniz dil hangisi? Türkçe rap yapmak zorluyor mu sizi mesela, albümde en zorlandığınız şarkı hangisi oldu?

İngilizce yazmak daha kolay. Türkçe fonetik yapısı gereği daha zor dil. Türkçe yazarken evet zorlanıyorum. Albümde en zorlandığım şarkı “Nusret” şarkısı oldu.

YouTube’da aktif olduğunuz için bazen pek çok eleştirel yorum gelebiliyor, “Bu müzik sana göre değil yapma” veya “Eski Batu’yu istiyoruz” falan gibi. Bu yorumları gördüğünüzde bu sizi aşağı çekiyor mu, kızıyor musunuz, nasıl bir tepki veriyorsunuz?

Takipçi kitlem veya insanlar beni iş adamı kimliğimle tanıdıkları için müzik kimliğimi yadırgıyorlar. Böyle bir tepkiyi açıkçası bekliyordum. Videolarımda da söylediğim gibi “Tutkularınızın peşinden gitmeyi, neyden heyecan alıyorsanız bunu kovalamayı bırakmayın.” Bu felsefeden kopmadım, kopmayacağım. Onlardan da bunu anlamalarını bekliyorum. Zamanla herkes kabul edecektir.

Başarı kavramı sizin için nasıl bir anlam ifade ediyor? Kendinizi başarılı buluyor musunuz? Ne yapınca “Evet işte başardım” dediniz ya da diyeceksiniz?

Başarı zaman ve sabır kavramının birleşimidir. Kendimi başarılı buluyorum ve bu hayatta bir insanın isteyip de başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığını düşünüyorum. Hayatımda kendime hep boyumu aşan hedefler, sınavlar koydum ve bunları başarmaya odaklandım. Şükür hepsinin altından kalktım bugüne kadar. Başardım deyip kenara çekilmek yok. Hayat yeni mücadeleler ile dolu ama kendimizi takdir etmeyi de bilmeliyiz.

 

KISA KISA

● “Keşke ben yapsaydım” dediğim şarkı Dababy – BOP on Broadway

● Bu aralar takılıp kaldığım albüm Drake – Certified Lover Boy

● Bugün 18 yaşımdaki halimle karşılaşsam ona diyeceğim şey şu olurdu: “Sadece yapmaktan keyif aldığın şeyleri yap.”

● Bana göre gelmiş geçmiş en iyi film müziği Lord of the Rings

● İzleyicisi olarak gittiğim ve aklımı yerinden oynatan konser Travis Scott.

● Dünya üzerinde en çok görmek istediğim ülke Japonya.