Ana SayfaMüzikBaz Luhrmann filmlerindeki unutulmaz şarkılar

Baz Luhrmann filmlerindeki unutulmaz şarkılar

Baz Luhrmann bir yönetmenden çok daha fazlası. Yarattığı görsel dünyaya eşlik eden şarkı seçimleri ise onun farkını ortaya koyuyor. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Baz Luhrmann bizleri her filminde masalsı bir dünyaya sürüklemesinin yanı sıra görsel bir şölen de sunuyor. Filmlerin bütün ruhunu aktaran, vermek istediği mesajı destekleyen, olmazsa olmaz soundtrack’ler ise Luhrmann‘ın filmlerinde ayrı bir öneme sahip. Zaten yönetmenin filmografisine baktığınız zaman da her birinin gerçekten etkileyici bir müziğe sahip olduğunu görüyorsunuz. Sırrı ise klasikleşmiş, ikonik şarkılarla günümüz sanatçılarını da işin içine katarak eskiyle yeniyi buluşturmasında saklı. Bir hikaye anlatıcısı olarak yüksek ve düşük bağlamlı kültürü benzersiz bir ses ve sinema diliyle birleştiren, pop kültürünün öncüsü olarak tanınan Baz Luhrmann‘ın filmografisinden en dikkat çeken soundtrack’leri belirledik.

Doja Cat – ‘Vegas’

Baz Luhrmann‘ın son filmi “Elvis” müzik yönünden en iddialı yapımlarından biri. Elvis‘in diskografisindeki önemli parçaların yanı sıra Doja Cat, Diplo, Swae Lee, Eminem gibi günümüz müzisyenlerinin de şarkılarına soundtrack’te yer veren Luhrmann, yine eskiyle yeniyi mükemmel bir şekilde bir araya getiriyor. “Elvis” filminin soundtrack’inde yer alan Doja Cat‘in seslendirdiği ‘Vegas’ parçasıyla açılışımızı yapıyoruz.

Lana Del Rey – ‘Young and Beautiful’

Hem kostüm hem de prodüksiyon tasarımı ile Akademi Ödülleri’nde Oscar’a layık görülen “The Great Gatsby”, bir dönem filmi olmasının ötesinde müzikleriyle de dikkat çeken yapımlardandı. Filmin soundtrack’inde yer alan Lana Del Rey‘in seslendirdiği ‘Young and Beautiful’ ise dinlenme rekorları kırarak albümün hit şarkısı haline geldi.   

The Cardigans – ‘Lovefool’

Baz Luhrmann, 1992 yılındaki ilk uzun metrajı “Strictly Ballroom”un ardından 1996’da Shakespeare‘in başyapıtlarından “Romeo ve Juliet”i günümüz dünyasına uyarlayarak modernize ettiği “Romeo + Juliet”le sinemaseverlerin karşısına çıkmıştı. Luhrmann‘ın sinema diline dair önemli ipuçları taşıyan bu filmin soundtrack’i de unutulmazlar arasında yer aldı. The Cardigans‘ın ‘Lovefool’ şarkısı ise soundtrack albümünde büyük farkla öne çıktı.  

Ophelia Of The Spirits – ‘By the Boab Tree’

Başrollerinde Nicole Kidman ve Hugh Jackman‘ın yer aldığı, Kuzey Avustralya’da geçen ve İkinci Dünya Savaşı öncesi döneme odaklanan “Australia” filminin soundtrack albümünde en dikkat çeken parça ise Ophelia Of The Spirits olarak tanınan besteci ve şarkıcı Angela Little‘ın ‘By the Boab Tree’ adlı şarkısıydı.

 

Christina Aguilera, Lil’ Kim, Mya, Pink – ‘Lady Marmalade’

2001 yılında yayınlandığı zaman büyük ses getiren ve gerçek anlamda görsel bir şölen sunan “Moulin Rouge!” filmi dendiğinde, siz de içinizden “Voulez-vous coucher avec moi” diye mırıldanmaya başlıyor musunuz? Fimin vizyona girdiği dönemde yıldızı parlayan Christina Aguilera, Lil’ Kim, Mya ve Pink‘in bir araya gelerek seslendirdiği ‘Lady Marmalade’ ile cumartesi gününe enerji katarak listemizi sonlandırıyoruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR