Elektronik dünyanın maharetli DJ’lerinden BeatitPunk’ı daha yakından tanımak istedik. İlerde global sahnede de adını sık sık duyacağız. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

Yerli elektronik sahnenin en dikkat çeken isimlerinden biri de Dağcan Erdurak. Onu BeatitPunk mahlasıyla yaptığı pek çok şarkıdan takip ediyoruz. Emrah Türken’le birlikte LAB Recordings ve Soave işbirliğinden yayınlanan yeni şarkısı “Remember”ı duyunca, başarılı DJ’in kapısını çaldık. BeatitPunk, yine Soave desteği olan Coolio’nun ünlü “Gangsta Paradise” parçasını Yoelle ile birlikte yeniden düzenledi. Grammy ödüllü Romanyalı artist Sickotoy ile birlikte “Hollywood” parçası da büyük ilgi gördü. Yakın zamanda da dünyaca ünlü Ultra Music sanatçılarından Helion’la birlikte yeni bir şarkısı daha yayınlanacak. On parmağında on marifet BeatitPunk’ı Dergy sayfalarında ağırladık.

Merhaba… Öncelikle, epey uzun süren pandemi dönemi içinde ruh halinizi sormak isterim, nasılsınız? Salgın süreci sizi nasıl etkiledi, etkiliyor? Uzun zaman evlere kapanmak zorunda kaldık, sizin için nasıl geçti, şimdi nasıl gidiyor?

Merhaba. Tabii hepimiz için çok zor bir süreç oldu. Özellikle bizim gibi müzikle yaşayanlar için daha da zordu. Çünkü sanat için gerçekten çok belirsiz bir süreçti. Sabırsızlıkla evlerimizden çıkmayı bekledik diyebilirim. Yasakların hafiflemesiyle de biraz olsun iyi hissetmeye başladık. Sahne almaya da başladık bu beni inanılmaz mutlu ediyor.

Hakkınızda bildiğimiz çok bir şey yok. Biraz sizi tanımak istiyoruz, ne okudunuz, nerede yaşıyorsunuz? Elektronik müzikle olan ilk temasınız nasıl, ne şekilde oldu ve müzik yapmaya nasıl karar verdiniz?

İstanbul’da yaşıyorum. Bir döneme kadar sadece müzik kulağı olan iyi bir dinleyiciydim. 15 yaşındayken çok sevdiğim prodüktörlerden etkilenerek ben de bu işin içinde olmaya karar verdim, Bu dönemde çeşitli festivallerde ve organizasyonlarda yer aldım. Liseyi bitirdikten sonra üniversite yerine çeşitli prodüksiyon kursları ve özel dersler almayı tercih ederek 20 yaşından sonra prodüksiyon anlamında kendimi geliştirmeye başladım. Çünkü ülkemizde ne kadar iyi işler yaparsanız yapın, üretmeye devam etmediğiniz sürece olduğunuz yerde kalıyorsunuz. Önünüze çıkan zorluklarla mücadele ettikçe de sizin için artık bu bir tutku haline geliyor. Benim kendimi ifade etme yolum müzik oldu. Şu an her şey çok iyi gidiyor, yakında yeni sürprizlerim de olacak.

beat it punk roportaj dergy2

“Gangsta’s Paradise” , “Dangerous Minds”ı da hatırlatan çok büyük bir klasik. Sizin için neyi temsil ediyor? Üstelik sizin versiyonunuz çok büyük bir başarı elde etti, bu başarı karşısında neler hissettiniz?

Açıkçası bir parça yaparken kendime “Ne yapmak istiyorum” diye sorarım. Cevabı ise ruhuma bir şekilde dokunan parçaları temsil etmek olur. Bu yüzden Gangsta’s Paradise‘ın başarı elde edeceğine inancım tamdı. Bu kadar sevilmesi ve destek görmesi beni aşırı heyecanlandırdı ve mutlu etti.

Emrah Türken ile birlikte son yayınladığınız “Remember” parçası Hollanda, Rotterdam’ın önemli label’larından Soave desteğini ikinci kez aldı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Emrah Türken, bana ilk Ableton eğitimini veren öğretmenimdir 🙂 Kendisi ile bu şekilde tanıştık. Şu an hem aynı ekipte çalışmaktayız hem de abi kardeş gibiyiz. “Remember” benim sürekli üzerinde düşündüğüm, yapmak istediğim bir parçaydı. Hemen birlikte üretime geçtik ve projeyi tam da istediğimiz şekilde birlikte tamamladık. Soave gibi güçlü label’lar (plak şirketleri) ile çalıştığımız için mutluyuz.

DJ ve prodüktörlerin işi eğlendirmek. Özellikle de bu dönemlerde buna çok ihtiyacımız var. Peki siz moraliniz bozuk olduğunda, keyfiniz kaçık olduğunda kendinizi iyi hissetmek için neler yaparsınız?

Sanırım benim de o dönemlerde kaçış yerim yine müzik.:)

Şarkılara “İnsan elinin değmesi” ne kadar önemli yaptığınız çalışmalarda? Nasıl dengeliyorsunuz makine ve insanı bu noktada?

Melodilerin birbirini tamamlaması önemli o noktada benim için. En iyisi olana kadar, gözlerimi kapatıp dinlediğimde bana iyi hissettirene kadar üzerinde çalışırım. Bu aşamada en sert eleştirmen yine benimdir. Şarkının son hali beni yansıtmalıdır.

Müzik dışında başka ne gibi ilgi alanlarınız var? Neler yaparsınız boş zamanlarınızda?

Müzik dışında çoğunlukla sporla ilgilenirim ve bilgisayar oyunlarıyla da aram iyi sanırım 🙂

KISA KISA

● Bugüne kadar dinleyicisi olarak sahnede izleyip beni havalara uçuran performans
Dimitri Vegas & Like Mike.
● Hayalim bir gün Tomorrowland sahnesinde set up başında olmak.
● Elektronik dışında en çok dinlediğim müzik türü alternatif R&B.
● Yürüyüş yaparken dinlemeyi en çok sevdiğim şarkı Alesso – Going Dumb
● Dünya üzerinde en çok görmek istediğim ülke İtalya
● Bana göre gelmiş geçmiş en iyi film müziği Pirates of the Caribbean
● Tekrarlarını izlerken bile eğlendiğim dizi How I Met Your Mother.