Ana SayfaHaberlerBeth Gibbons'dan ilk solo albüm: "Lives Outgrown"

Beth Gibbons’dan ilk solo albüm: “Lives Outgrown”

Portishead’den çok sevdiğimiz Beth Gibbons, ilk solo albümü “Lives Outgrown”ı geçtiğimiz hafta yayınladı. ‘Lost Changes’in videosu ise, aşırı feminen, mizah dolu sanatıyla tanınan, beğenilen İngiliz fotoğrafçı Juno Calypso’nun ilk yönetmenlik denemesi.

10 yıllık bir sürede kaydedilen 10 harika parçanın yer aldığı “Lives Outgrown”un yapımcılığını James Ford (Arctic Monkeys, Depeche Mode, The Last Dinner Party) üstlenirken, prodüksiyonun son dokunuşu Lee Harris’den (Talk Talk).

“Lives Outgrown”, bir bakıma Beth Gibbons’ın bugüne kadarki en bireysel çalışması. Beth’in kendi sözleriyle “Bir sürü veda…” Ailesine, arkadaşlarına ve kendi eski haline veda ettiği bu parçalar bize, geçmişi düşünmenin beklenmedik, daha keskin bir odaklanmaya neden olduğu, ileriyi düşünmenin ise artık bir sonuç vermediği bir yerden, hayatın tam ortasından sesleniyor.

Beth Gibbons, “Umut olmadan hayatın nasıl bir şey olduğunu anladım. Ve bu hiç hissetmediğim bir üzüntüydü. Daha önce geleceğimi değiştirme yeteneğim vardı ama bedeninizle karşı karşıya kaldığınızda, onu istemediği bir şeyi yapmaya zorlayamazsınız.” diyor.

Şarkılar anneliğe, kaygıya ve menopoza (Beth bunu çeşitli şekillerde “büyük bir deneyim” ve “dizlerinizin bağını çözen büyük bir çöküş” olarak tanımlıyor.) ve kaçınılmaz olarak ölümlü olmaya da değiniyor.

“İnsanlar ölmeye başladı. Gençken sonları asla bilemezsiniz, nasıl sonuçlanacağını bilemezsiniz. Şöyle düşünüyorsunuz: Bunun ötesine geçeceğiz. Daha iyi olacak. Bazı sonları sindirmek zordur.”

Ancak bu on yıllık değişim ve yeniden keşfin ardından ortaya çıkan Beth, “Artık bir başka sondan çıktım ve cesur olmak gerektiğini düşünüyorum.” diyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR