Ana SayfaMüzikBeyazperdeye yansıyan bazı konser filmleri

Beyazperdeye yansıyan bazı konser filmleri

Konserleri canlı mı izlemeyi seversiniz? Yoksa evde ya da sinemada oturup kayıtlarını mı izlemeyi tercih edersiniz? Muhtemelen çoğumuzun cevabı canlı izlemek olur. Ama ikinci şıkkı seçenler için de bir çözüm tabii ki var. Haydi gelin, sinemalarda gösterilmiş konser filmlerinin bazılarına birlikte göz gezdirelim!

Batıkan BAKSI / [email protected]

Biz eskiden DVD’den konser izlerdik!” diyerek bu yazıya boomer bir giriş yapmak istedim. Aslında geçmiş zaman kullanmak yanlış olur, ben hala bazen DVD’den konser izlemeye devam ediyorum ve bundan da çok zevk alıyorum. Aslına bakılırsa DVD, bu alanda yeni bir teknoloji. Çünkü bizden önceki nesil de VHS kasetlerden konser izlermiş. Sonrasında VCD, DVD, BluRay teknolojisi derken pandemiyle birlikte iyiden iyiye online olarak internet üzerinden konserler izlemeye başladık. “Bu durum bir tek platformlarla mı sınırlı kaldı?” diye düşünebilirsiniz elbette. Tabii ki hayır. Sinemalarda da konser izlenildiğine pek aşinayız ve salonlarda gösterilen konser filmleri hiç de yenilir yutulur cinsten değil. Özellikle bazı gruplar, bu işi o kadar sevdi ki belirli aralıklarla konser filmleri yaptı ve bunları özel gösterim olarak dünyanın dört bir yanında yayınladı. Peki bu filmler nelerdi? Haydi gelin bunların bazılarına göz atalım, sinemanın büyülü dünyasıyla konser sahnelerinin tozunu bir araya getirelim, ışıklar sönsün müzik başlasın!

Bueno Vista Social Club (1999)

Kübalı ünlü grup Bueno Vista Social Club’ın Amsterdam ve New York’ta verdiği konser görüntülerinin yanı sıra grubun albüm kayıtlarından ve kariyerinden önemli anların da paylaşıldığı konser filmi 2000 yılında sinemalarda yayınlanmıştı. Wim Wenders’in yönetmenliğini üstlendiği film IMDb’de de 7.6 puanla hatrı sayılır bir beğeniye ulaşmış, grubun en doğal halini de gözler önüne sermişti.

 

The Beatles: Get Back The Rooftop Concert (2022)

The Beatles söz konusu olduğunda herkesin çoğunlukla heyecanlandığı doğru. Birçoğumuz onları canlı izlemek bir yana dursun, üyelerini dahi yakından göremedik. Ama neyse ki böyle güzel çalışmalara imza atılıyor da bir şekilde bu açlığımızı giderebiliyoruz. “The Beatles: Get Back The Rooftop Concert” de bunlardan biri. 30 Ocak 2022 tarihinde (yani konserin tam 53. yıl dönümünde) sinemalarda IMAX teknolojisiyle karşımıza çıkan konser filmi, (Öncesinde Disney+ üzerinden 3 bölümlük belgesel dizi olarak yayınlanmıştı.) grubun Apple Corps Savile Row binasının çatısında verdiği 42 dakikalık konseri izleyiciyle buluşturmuştu. IMDb’de 9.0’lık puanıyla göz dolduran film The Beatles severlerin de favorilerinden.

 

Through the Never (2013) – Metallica & San Francisco Symphony 2 (2019)

Metallica fanları belki bana kızabilir ama doğruya doğru ki Metallica, her şeyi gelir kaynağına çevirmeyi çok seviyor. Grubun bu zamana kadar kendi adıyla çıkardığı albümlerin yanında bu albümleri destekleyen o kadar yan ürün oldu ki ben hızına yetişemez oldum. İşte bunlardan ikisi de bu yazıda kendisine yer bulmuş oldu. Aslında 2023 yılında çıkan “72 Seasons” albümünün sinemalardaki prömiyerini de yazabilirdim ancak o bir konser filmi olmadığı için vazgeçtim. İlk olarak Metallica’nın 2013’te film tadını verdiği ancak canlı bir performans olan “Through the Never”dan bahsetmek gerek. 3 boyutlu olarak sinemalarda yayınlanan film, ekipte görev alan bir gencin konser alanına yetişmeye çalışmasını anlatırken aynı zamanda Metallica tarafından çalınan bir canlı performansı izliyorduk. 2019 yılında çıkan Metallica & San Francisco Symphony 2 ise 1999 yılında gerçekleşen konserin 20. yılını kutlamak için yeniden gerçekleşen konserin tam kaydını içeriyordu.

Tamiri Mümkün (2023)

mor ve ötesi’nin 28 Mayıs 2022 tarihinde İnönü Stadyumu’nda verdiği konserde olanlar el kaldırsın! Uzun zaman sonra ülke sınırları içinde gerçekleşen bir stadyum konserinde bulunmak beni oldukça mutlu etmişti. Ki zaten izlediğim en harika stadyum konserine de (Sonisphere İstanbul 2010 / Rammstein) İnönü Stadyumu’nda şahit olduğum için oranın yeri benim için ayrıydı. Stadı dolduran binlerce insanın hep bir ağızdan söylediği mor ve ötesişarkıları, hepimize hem umut hem de sevinç aşılamıştı ki grup, 2023 yılının Ocak ayında konseri bir de sinemalarda yayınladı. Tamiri Mümkünün sinemaların ardından geçtiğimiz Mayıs ayında da YouTube üzerinden yayınlandığını da hatırlatmak isterim.

 

The Rolling Stones Rock and Roll Circus (1996)

Sirkte konser mi olur? The Rolling Stones yaparsa tabii ki olur. Hem de yalnızca The Rolling Stones değil, gruba sahnede eşlik eden Jethro Tull, The Who, Taj Mahal, Marianne Faithful ile. Ayrıca filmde bir de süper grup vardı ki onun kadrosu daha da efsaneydi: John Lennon ve Yoko Ono, gitarda Eric Clapton, davulda Mitch Mitchell ve bas gitarda Keith Richards yer alıyordu. “The Dirty Mac” adlı tek seferlik bu grup filmin içinde de kendisine yer bulmuştu. Konserin kaydı 1968 yılında yapılmış olsa da film 1996’da ancak sinemalarda gösterilebildi. Daha sonra da VHS, Lazer Disk ve DVD olarak evlere de girdi.

 

Woodstock (1970)

Ah bir Woodstock görebilseydik” diye zaman zaman iç geçirsek de bu anca hayıflanmada kalıyor maalesef. Neyse, zamanında Woodstock’ı yakından göremeyenler için bir sinema filmi yapılmış. 1969 yılındaki o efsane 500 bine yakın kişinin geldiği Woodstock festivalindeki performanslar kayda alınarak sinemalarda gösterilmiş. 1970 yılında vizyona giren filmde kimlerin performansı varmış peki? Janis Joplin, The Who, Jefferson Airplane, Jimi Hendrix, Santana, Joan Baez ve daha fazlası isim sinema perdesinde buluşmuş, içlerinde Martin Scorsese’in de olduğu editör kadrosuna büyük bir itibar kazandırmıştı.

Astroscope: Bir Konser Filmi (2023)

Son yıllarda rap ile birlikte yükseliş ivmesini hiç kaybetmeyen K-POP çılgınlığı, sinema salonlarına da yansımaya başladı. BTS’nin 2018 yılında çıkardığı “Love Yourself” konser filminden sonra bu yıl da Güney Koreli ASTROgrubunun üç yılı aşkın süredir verdiği ilk konseri konu edindiği “Astroscope: Bir Konser Filmi”, hem grubun konser hazırlıklarını hem de konserinden parçaları içeriyordu.

 

Özellikle pandemi döneminde online konser izleyerek bu deneyimin aslında ne kadar tatsız olduğunu canlı şekilde yaşasak da bazı zamanlarda sinema salonunda onlarca müziksever ile birlikte aynı şarkılara eşlik etmek hâlâ güzel gelebiliyor. Tabii gönül her zaman canlısından yana olsa da yakından göremediğimiz konserleri bir şekilde gerçeğe yakın bir atmosferde izlemek yine de en büyük tesellilerden biri.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR