Ana SayfaHaberlerBeyinlerde Pink Floyd dalgası

Beyinlerde Pink Floyd dalgası

29 epilepsi hastasına ameliyatları esnasında Pink Floyd‘dan ‘Another Brick in the Wall’un 3 dakikalık bölümü dinletildi ve beyinlerinin yüzeyine yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla beyin aktiviteleri kaydedildi.

Daha sonra yapay zeka teknolojisi, beyin taramalarını alarak bunları işitsel malzemeye dönüştürmek için kullanıldı. Biraz tınılı olsa da, “All in all, it’s just another brick in the wall” cümlesi, ritimleri ve melodileriyle birlikte duyuldu.

Çalışmaya yardımcı olan Berkeley’deki California Üniversitesi’nden nörolog Profesör Robert Knight yaptığı açıklamada, “Ses biraz suyun altında konuşuyor gibi geliyor, ama bu konudaki ilk denememiz. Şimdi bunu nasıl yapacağımızı bildiğimize göre, elektrotlarımız 1,5 milimetre kadar yakın olsaydı, ses kalitesi çok daha iyi olurdu” diyor.

Doğası gereği duygusal ve vurgulu bir yapıya sahip müziğin bu denli etki etmiş olması ve bunun kaydedilebilmiş olması birçok açıdan çığır açacak nitelikte. Tabii buna bir Pink Floyd şarkısının eşlik etmesi de ayrıca hoşumuza gitmedi dersek yalan olur.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR