Attığı her adımıyla fırtınalar koparan, müzik dünyasının en yetenekli kadın vokallerinden Beyoncé hakkında bilmeniz gerekenleri sıraladık. 

Oyuncu, yapımcı, yönetmen ve elbette dünyanın en ünlü kadın vokallerinden biri. Elbette “Pop’un kraliçesi” Beyoncé’den bahsediyoruz. 30 yıl boyunca inşa ettiği kariyerini adeta bir nakış gibi işledi, 39 yaşındaki Beyoncé Giselle Knowles-Carter. Hayranları kendilerine “Beyhive” diyor. İşte ABD, Teksas doğumlu süperstarımız, kraliçe Bey hakkında bilmeniz gereken ilginç şeyler… 

DAHA 12 YAŞINDA SAHNEDEYDİ

1993 yılında yayınlanan Star Search yarışmasına 12 yaşındayken katıldı, Beyoncé. Dans grubu Girls Tyme’ın bir parçası olarak bir performans sergiledi. Jüriden de üç yıldız aldı. Ama Skeleton Crew adındaki başka bir gruba yenildi. Evet, Bey’in kariyerindeki dönüm noktası Destiny’s Child değil, bu yarışmanın ta kendisiydi. Aslında 7 yaşındayken de sahne almış ve Lennon’ın ünlü “Imagine”ini söylemişti. Beyoncé daha sonra “Flawless” parçasında bu gösterideki performansından bir bölüm de kullandı. Spot ışıkları altında olması gerektiğini böyle anlamıştı, Kraliçe B. 

DÖRT RAKAMININ ONUN İÇİN BÜYÜK ÖNEMİ VAR 

Beyoncé bu sayının kendisi için özel olduğunu, çünkü kendi doğum gününün 4 Eylül, kocası Jay-Z’nin 4 Aralık, annesinin doğum gününün 4 Ocak olduğunu ve 4 rakamının evlilik yıldönümü gibi (yılın dördüncü ayı olan 4 Nisan) hayatındaki birçok önemli tarihi temsil ettiğini söyledi. Aynı zamanda dördüncü stüdyo albümüne de bu ismi verdi. Kendisinin ve Jay-Z’nin yüzük parmaklarında Romen rakamı olarak IV yani 4 yazıyor. Çiftin kızı Blue Ivy’de de 4 rakamına gönderme var. Ivy’deki IV rakamları da Romen rakamlarında 4’ü temsil ediyor. 

SASHA FIERCE’YE ARTIK ULAŞILAMIYOR 

Beyoncé bir dönem sahne korkusu nedeniyle bir alter ego yarattı ve bu kadına Sasha Fierce adını verdi. Bey bir röportajında “Ondan kazandığım kesin bir güven var… Beyoncé iki saat sahnede olsaydı, bu kadar ilginç olur mu bilmiyorum. Bence insanlar gösteriye eğlenmek için geliyorlar. Normal hayatımda asla söyleyemeyeceğim şeyler var, giymeyeceğim şeyler de var” demişti. Hatta 2008’deki albümüne de I Am… Sasha Fierce adını vermişti. Ancak bu karakter 2010 yılında kuş olup uçtu. Kraliçe B, bir röportajında “Sasha Fierce bitti. Onu öldürdüm” diyerek kraliyetinde alter egosuna bile izin vermedi. 

REKOR REİS BEYONCE

Kraliçe B için gerçek bir “rekor reis” diyebiliriz. Bu sene de aldığı Grammy’leri hesaba katarsak, Grammy tarihinde 28 ödülle en çok ödül toplayan kadın sanatçı kendisi oldu. Başka rekorları da var tabii. Örneğin arka arkaya 6 albümü birden hit olan ve müzik dünyasının en prestijli listesi Billboard 200’de zirvede olan başka bir isim daha yok. Bey aynı zamanda 6’ıncı albümü Lemonade’in ilk haftasında 600 binin üstünde satarak da tarih yazdı. Guinness Rekorlar Kitabına’da Beyoncé albümündeki “Drunk in Love”, “Partition” ve “XO” şarkılarıyla girdi. Zira albüm 3 gün içinde dünya çapında 800 binin üzerinde satarak rekor üstüne rekor kırmıştı. Beyoncé ayrıca Coachella festivalinde headliner olan ilk siyahi kadın. 

BİR YILDIZ DOĞUYOR’DA O OYNAYACAKTI 

Beyoncé, Lady Gaga ve Bradley Cooper’ın bol ödüllü “A Star is Born” filminde başrolde olması için teklif giden ilk isimdi. Bey de bu rolü çok istiyordu ama yönetmen Clint Eastwood’la programları uyuşmadı. Bu nedenle projeyi geri çevirmek zorunda kaldı. 2012 yılında verdiği bir röporajda aylarca filmde oynamak için program yaptıklarını ama bunun mümkün olmadığını söylemişti, Bey. Düşünsenize, Bradley Cooper ve Beyoncé beyazperdede… Müthiş bir ikili olmaz mıydı? 

BİR FİLMİNDEN ALDIĞI TÜM ÜCRETİ BAĞIŞLAMIŞTI 

Müzik dünyasının kraliçesi olmak öyle kolay değil… Beyoncé, “Cadillac Records” filminden aldığı ücreti ABD’de bir uyuşturucu tedavi merkezi olan Phoneix House’a bağışlamıştı. Bey bu filmde şarkıcı Etta James’i canlandırıyordu. Sık sık bu merkezlerde vakit geçiriyordu. Beyoncé bir röportajında “Hikayeleri aracılığıyla, hepimizin kişisel mücadelelerimiz olduğunu ve hepimizin üstesinden gelmemiz gereken bir şey olduğunu fark ettim. Bağımlılık bir hastalıktır ve tanıştığım bu güzel kadınlar bağımlı olmayı seçmediler, ancak daha iyi olmayı seçtiler” demişti. Bey’in bağışladığı ücretin 4 milyon dolar olduğunu söylemeden geçmeyelim. 

HAMİLE OLDUĞUNU DUYURDU VE SOSYAL MEDYADA OLAY ÇIKTI 

beyonce

Beyoncé’nin ellerini şişkin göbeğine koyduğu bu fotoğraf yayınlandıktan sonraki 8 saat içinde toplam 6.3 milyonun üzerinde “like” alarak Instagram tarihine geçti! Daha önce bu rekor Selena Gomez’deydi. Sonrasında da Kylie Jenner bu kriteri geçti ama Beyoncé’nin bu gönderisi bugüne kadar 11 milyonun üzerinde “like” alarak onu Instagram’ın ikonik fotoğraflarından biri yaptı. Beyoncé bir kez daha sosyal medyayı karıştırdı. “Love on Top” şarkısının canlı performansı sırasında ceketini açtı ve hamileliğini ilan etti. Verilere göre Twitter’da bu performansla ilgili saniyede 8 bin 868 tweet atıldı. Ve tabii ki Kraliçe B Twitter’ı da ele geçirmişti. Çünkü kimse onun hamile olduğunu bilmiyordu. 

KENDİSİNE AİT BİR KELİMESİ VAR! 

Kraliçe B’nin Destiny’s Child döneminde yazdığı “Bootylicious” şarkısını İngilizce diline kazandırdığını biliyor musunuz? The Oxford English Dictionary, “Bootylicious”u bu şarkıdan sonra bir kelime olarak kabul etti. Sıfat olarak kullanılan bu kelime, bir kadının cinsel açıdan çekici olması anlamına geliyor. 

Kaynaklar: Billboard, PhonixHouse, GuinnessWorldRecords, Insider, CrFashionBook
Görseller: Sony Music Turkey