Ana SayfaMüzikBildiğiniz gibi değil: Bu şarkılar aslında ne anlatıyor?

Bildiğiniz gibi değil: Bu şarkılar aslında ne anlatıyor?

Severek dinlediğimiz, hatta sözlerini ezbere bildiğimiz bazı şarkılar tahmin ettiğimiz anlamlarından çok daha fazlasını içeriyor olabilir. Sizce bu şarkıların ardındaki gizli gerçekler ne? 

‘Like a Virgin’ – Madonna

Madonna‘yı Madonna yapan şarkılardan biri olan ‘Like a Virgin’in seks hakkında olduğuna dair hiçbirinizin şüphesi olduğunu sanmıyoruz. Ne varki şarkının eş yazarlarından Billy Steinberg, bu şarkının aslında kalp kırıklığı sonrasındaki yeni bir ilişkiye dair kendi deneyimlerinden yol çıkılarak yazıldığını açıklamıştı. Bütün o yeniden yaşanılan duygusal ve romantik şeylerin yarattığı duyguları tıpkı bir bakireye benzetmişti.

‘Poker Face’ – Lady Gaga

Lady Gaga, ‘Poker Face’i eski bir erkek arkadaşına yazmış. Yıllar önce panseksüel olduğunu açıklayan şarkıcı, sevgilisiyle sevişirken, bu poker suratı takındığını çünkü o esnada aslında kadınları düşündüğünü sonradan verdiği bir röportajda itiraf etmişti. Şarkının sözlerindeki “No he can’t read my poker face / She’s got me like nobody” aslında tam da bunu anlatıyor.

‘Chandelier’ – Sia

Sia‘nın ‘Chandelier’ şarkısı bir parti havası taşıyor olsa da aslında altında daha karanlık anlamlar barındırıyor. Sia şarkıyı geçmişte yaşadığı bağımlılıkları ve alkolizmle mücadele ettiği günleri anlatmak için kaleme almış. Kaç kadeh içtiğini bilmeyecek kadar çok alkol tükettiği ve sabah akşamdan kalmış olmanın getirdiği o düşük ruh haliyle güne başladığı  deneyimlerinden yola çıkmış.

‘Firework’ – Katy Perry

‘Firework’ün içinizde dans etme isteği uyandıran ve enerjinizi yükselten bir şarkı olduğuna eminiz. Ancak şarkının aslında pek de sağlıklı bir ruh haliyle kaleme alınmadığını söylememiz lazım. Katy Perry, yıllar öne verdiği bir röportajda, bu şarkının ana fikrinin o öldüğü zaman vücudunun bir havai fişeğe konup tam okyanusun orta yerinde patlatılmasını istemesinden ortaya çıktığını anlatmıştı. Katy Perry’nin bu karanlık tarafına ilham kaynağı olan ise Jack Kerouac‘ın “On the Road” adlı romanı.

‘One Way or Another’ – Blondie

Blondie‘nin üstünden yıllar geçmesine karşın popülaritesinden hiçbir şey kaybetmeyen şarkısı ‘One Way or Another’ı ne zaman duysak, içimiz kıpır kıpır oluyor, ancak aslında oldukça ürkütücü bir deneyim üstüne çıkmış bir şarkı bu. Grubun solisti Debbie Harry‘nin bir sapık tarafından takip edildiği günlerde, o kişinin gözünden kaleme aldığı bu şarkı, onun bu korkutucu durumun üstesinden gelebilme ve bir tür hayatta kalma yöntemi oldu. Şarkının sözlerini hatırlayacak olursak, bu hikaye daha da anlamlı bir hal alıyor: “I will drive past your house / And if the lights are all down / I’ll see who’s around”.

‘Good Riddance (Time of Your Life)’ – Green Day

Zaman zaman hepimizin “hayatımızın şarkısı” olmuş bir şarkı var sırada. Green Day‘in ‘Good Riddance (Time of Your Life)’ şarkısı hayatlarımızdaki yeni dönemlerin sembolik parçalarından biridir. Ne var ki grubun solisti Billie Joe Armstrong bu şarkıyı aslında Ekvador’a taşınan ve kendisinden ayrılan eski kız arkadaşına duyduğu öfkeyle kaleme almış.

‘Closing Time’ – Semisonic

Çoğu rock barın kapanış şarkılarından biri olan Semisonic’in ‘Closing Time’ı dinlediğinizde, flört edilmiş bir gece gözünüzün önünde canlanıyor değil mi? Ne var ki grubun solisti Dan Wilsonbu şarkıyı o dönem yaklaşmakta olan babalığına ithafen yazmış. Sözleri yeniden düşünce eşinin rahmine gönderme yaptığı anlaşılıyor: “Closing time / This room won’t be open ’til your brothers or your sisters come”.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR