Hangi dilde yazıldığı önemli değil ama bazı şarkılar damarlarımıza mutluluk aşısı yapıyor. Sizce de buna gerçekten ihtiyacımız yok mu? 

Müziğin beynin üzerinde gerçek ve olumlu bir etkisi olduğu uzun zaman önce kanıtlandı. Hollanda Groningen Üniversitesi’nde bilişsel sinirbilim alanında bir araştırmacı olan Dr. Jacob Jolij, “Bazı şarkılar sizi gerçekten daha mutlu edebilir” diyor. Peki nasıl? Dr. Jolij’in çalışmasına göre temponun 150 vuruşun (BPM) üstünde olması, seçilen cümlelerin pozitif olması, şarkının majör mü yoksa minör mü olduğu konumuzla gerçekten çok ilgili.  Benzer bir araştırmayı Missouri Üniversitesi’nden Yuna Ferguson da gerçekleştirdi. Ferguson’un çalışmasına göre neşeli bir müzik mutlu olmak için gerçekten de işe yarıyor. 

İşte bilim tarafından onaylanan, mutluluk etkisi kanıtlanmış o şarkılar… 

Queen- Don’t Stop Me Now (1978)

Bilime göre, insanı en mutlu eden, tüm zamanların en pozitif şarkısı “Don’t Stop Me Now”… Queen’i Queen yapan çok sesli vokaller ve armonilerin dansı, müthiş bir motivasyonu da beraberinde getiriyor: “Gökyüzüne doğru yanıyorum evet! / 200 derece/ Nedense onlar bana bay fahrenheit diyorlar/ Işık hızında seyahat ediyorum/ Beni şimdi durdurma…”  diyor, “Don’t Stop Me Now”. Bir kez daha analım, Freddie Mercury’yi. 

ABBA- Dancing Queen (1976) 

Şarkının intro’sunu duyup da dansa kalkmayan var mı? ABBA’nın İsveç Kralı ve onun evlendiği genç eşi için yazdığı “Dancing Queen”, grubun üç kıtada birden 1 numara olmuş ilk şarkısı. Europop tarzında olan bu parça, Billboard listelerinde de zirveye çıkarak İsveç’in müzikteki iddiasını ortaya koymasını sağladı. (Bu yüzden İsveç’te havalimanına iner inmez dev ABBA billboard’larıyla karşılaşırsınız.)

Beach Boys- Good Vibrations (1966) 

Güzel bir güne başlamak için, yani, en azından bunu ummak için fonda çalabileceğiniz bir Beach Boys şarkısı. Saykedelik rock akımının en iyi örneklerinden olan bu parça, güneşli bir günü hatırlatarak enerji veriyor: “Onun giydiği renkli kıyafetleri seviyorum/ Ve güneş ışığının saçına oynama şekli/ Kibar bir kelimenin sesini duyuyorum/ Parfümünü havada yükselten rüzgarda/ İyi titreşimler alıyorum/ Bana heyecan veriyor…”

Billie Joel- Uptown Girl (1983)

Bir Billie Joel klasiği olan parça, Joel’in bir zamanlar aşık olduğu ve hiçbir zaman elde edemeyeceğini düşündüğü top model Christie Brinkley için yazıldı. Ancak ikili daha sonra tanıştı ve 1994’e kadar evli kaldılar. Bir araba tamircisinde geçen klip ise unutulmazlar arasında. Şarkı son dönemde Lady Diana’yı anlatan “The Crown”da da çalarak yeniden gündem oldu.

Survivor- Eye of The Tiger (1982) 

Yıllarca Rocky’nin arka planında çalan bir şarkı zannettiğimiz, hatta “Razınov!” diye başladığını sandığımız “Eye of the Tiger”, uyuşukları ayağa kaldırır, uykuları kaçırtır, insana şınav çekme isteği verir. Survivor’ın bir kaplanın gözündeki şiddet ve gücü anlattığı parça, 80’lerin simge parçalarından olmuş ve En iyi Rock Performansı dalında Survivor’a Grammy kazandırmıştı. Biz de büyümüş ve ilk sözün “Risin’ Up!” olduğunu öğrenmiştik. 

The Monkees- I’m A Believer (1966)

Aşık olduğunuzda bangır bangır dinlemek isteyeceğiniz, mutluluk aşısı bir şarkı da The Monkees’in “I’m A Believer”ı. Eddie Murphy ve Smash Mouth tarafından da coverlanmış bu parçayı pek çok dizide düğün müziği olarak da gördük. Aşka inanç konusunda soru işaretleriniz varsa bir doz “I’m A Believer” almanızı tavsiye ederiz: “Gerçek aşk sadece peri masallarında olur sanırdım/ Aşk benim için değil, başkaları içindi/ Başıma iş açmaktı niyeti/ En azından öyle görüyordum/ Hayal kırıklığı sarmıştı tüm hayallerimi…” 

Cyndi Lauper- Girls Just Wanna Have Fun (1983) 

Hemen her kız gecesinde fonda çalması şart olan bir şarkı da, “Girls Just Wanna Have Fun”. Feminizm dünyasının marşına dönüşen şarkının klibi de 1983 yılınd Grammy ödülünün sahibi olmuştu. Video Rolling Stone, VH1 ve MTV’nin de “En iyi 100 Video” listesinde yer almıştı. Haydi ama, her duyduğunuzda kanınız kaynamıyor mu? 

Bon Jovi- Livin’ On A Prayer (1986) 

Bir Bon Jovi klasiği olan parça eğlenceli, hareketli olduğu kadar büyük ölçüde gaza da getiren bir eser. Tommy ve Gina’nın aşkını anlatan, içinizdeki umut tohumlarını yeşerten bir eser olan “Livin’ On A Prayer” marş kıvamındaki tınısıyla 80’lerin simge şarkılarından biri olmuştu. Hayata bakış açınızı değiştirebilecek kadar sağlam bir şarkı: “O,sahip olduğumuz şeylere tutunmamız gerektiğini/ Bunu yapsak da yapmasak da birşey fark etmediğini, çünkü/ Birbirimize ait olduğumuzu, aşkın ta kendisinin de bu olduğunu, söylüyor/ Buna bir şans vereceğiz/ Yolun yarısındayız, bir duacı olarak/ Elimi tut, sana söz veriyorum bunu başaracağız…” 

Gloria Gaynor- I Will Survive (1978) 

Bizim Ajda’nın sesinden “Kapı açık, arkanı dön ve çık, istenmiyorsun artık” sözleriyle Türkçe olarak dinlemeye alıştığımız parçanın orijinali, Gloria Gaynor’ın “I Will Survive”ı… Biten bir ilişkinin ardından sapasağlam ayakları yere basan, “Küçük bir kız gibi ağlayacağımı mı sanıyorsun?” diye soran, volümü yüksek tuttuğunuzda mutlu eden bir şarkıdır: “Parçalanacağımı mı düşünüyorsun? / Uzanıp öleceğimi mi düşünüyorsun?/  Oh hayır, ben değil, hayatta kalacağım/ Oh, nasıl sevileceğini bildiğim sürece/ Hayatta kalacağımı biliyorum…” 

Katrina & The Waves- Walking on Sunshine 

Bu şarkının en iyi yorumlarından biri de şu: “Dünyanın en iyi antidepresanı”. “Walking on Sunshine” reklamlardan öyle çok para kazanmıştı ki, şarkının eski plak şirketi EMI “Bu şarkı bizim için bir mücevher kıymetindeydi” demişti. “Gün ışığında yürüyorum/ Ve iyi hissettirmiyor mu?/ Hey, her şey şimdi daha iyi/ Ve iyi hissettirmiyor mu?” Salgın bittiği zaman muhtemelen biz de böyle hissedeceğiz.

Bu şarkıları Spotify’da yapılmış listesinden de dinleyebilirsiniz.

Dergy’nin mutluluk şarkıları önerileri

  • Daft Punk, Pharrell, Nile Rodgers- Get Lucky (2013) 
  • The White Stripes- Seven Nation Army (2008) 
  • Bruno Mars, Mark Ronson- Uptown Funk (2014) 
  • Vampire Weekend- A-Punk (2008) 
  • Harry Styles- Watermelon Sugar (2020) 
  • The Rolling Stones- Start Me Up (2012) 
  • Two Door Cinema Club- What You Know (2011) 
  • The Killers- Mr. Brightside (2009) 
  • Doja Cat- Boss Bitch (2020) 
  • Dua Lipa- New Rules (2017) 

Kaynak: BusinessInsider