Müzik listelerini kasıp kavuran, 18’inde Glastonbury’de sahne alan ve 5 Grammy ödülü kazanan yetenek silsilesi Billie Eilish’i yakından tanıyalım.

Billie Eilish Pirate Baird O’Connell. Bundan üç sene önce hayatımızda böyle biri yoktu. Kimbilir neler kaçırmışız! Güçlü sesi, karanlık sulardan bildirdiği elektro pop şarkılarıyla ufak çapta bir fırtına estirdi. Çok renkli bir anti kahraman gibi, 2019’da kaydettiği ilk stüdyo albümü When We All Fall Asleep, Where Do We Go? ile gerçek anlamda tozu dumana kattı. İşte son single’ı “My Future”ı geçtiğimiz günlerde yayınlayan Billie Eilish hakkında bilmeniz gereken 9 şey…

İSMİ NEREDEN GELİYOR? 

Yetenekli müzisyen, Eilish adını başarılı bir şekilde ayrılmış İrlandalı yapışık ikizlerinden biri olan Eilish Holton’dan alıyor. Ebeveynleri konuyla ilgili bir belgesel izlemiş ve bundan çok etkilenmiş. Billie’nin bir diğer adı olan Pirate ise ağabeyinin ona ısrarla “Pirate (korsan)” deme ısrarı yüzünden konmuş. 

RE MTACAMPAIGN BILLIESELECT181217 BillieEilish Album PKG 05361

AİLEDEN GELEN YETENEK 

Billie’nin en büyük desteği birlikte müzik yaptığı prodüktör ağabeyi, aktör Finneas O’Connell. Finneas bugüne kadar Selena Gomez, Camilla Cabello, Halsey gibi isimlere şarkı vermiş ve prodüktör olarak albümlerinde yer almış bir isim. Kendisi ayrıca “Glee” dizisinde, “Bad Teacher” filminde de rol aldı. Billie ve Finneas’ın anneleri olan Maggie Baird de oyuncu ve şarkıcı. 

RE 191015 BillieEilish Press 04784 LANDSCAPE

18’İNE GELMEDEN 5 GRAMMY, SAYISIZ ÖDÜL VE GLASTONBURY PERFORMANSI

2001 doğumlu olan Billie, 2019 çıkışlı When We All Fall Asleep, Where Do We Go? ile 5 Grammy’yi eve götürdü. Ana kategorilerin hepsini eve götüren ilk kadın sanatçı ünvanını da elde etti. American Music Awards, Brit, MTV, Q, Spotify gibi pek çok ödülü de koltuğunun altına aldı. Glastonbury’de headliner oldu. Ve şu ana kadar “gezegendeki en çok ‘stream edilen’ şarkıcı” özelliğini de kimselere kaptırmadı.

RE ALLPLATFORM BILLIESELECT181217 BillieEilish Album PKG 04804

KÜÇÜK EVDEN ÇIKAN BÜYÜK ŞARKILAR 

Billie Eilish ilk şarkısı “Ocean Eyes”ı seslendirdiğinde 13 yaşındaydı. Finneas bu şarkıyı kendi grubu için yazmıştı ve şarkı SoundCloud’a öylesine yüklenmişti… Billie şarkıyı ailesine ait Los Angeles’ta Highland Park’taki küçük bungalov evde söylemişti. Bugün 18 yaşında olan Billie, hâlâ ailesine ait o küçük bungalovda yaşıyor. Annesi, “İlk şarkısını yazdıktan dört yıl sonra odasında yeni Bond filmi için yazdığı şarkısını çalışıyordu” diye açıklıyor, durumu. 

RE MTACAMPAIGN BILLIESELECT181217 BillieEilish Album PKG 04751 2

BOND FİLMİ İÇİN ŞARKI YAPAN EN GENÇ MÜZİSYEN 

Billie Eilish, dünyada bir James Bond filmi müziğine imza atan en genç müzisyen oldu. Film için bestelediği “No Time to Die” şarkısını Brit ödüllerinde dünyaca ünlü film müziği bestecisi Hans Zimmer ve gitarist Johnny Marr’la birlikte söyleyen Billie, “Bu performans sırasında bu kadar çok dinleyicinin sahne önüne gelip de adeta parlayacağını hiç beklemiyordum. Bunu alçak gönüllük gibi görmeyin, sadece bu kadar büyük isimlerle aynı sahneye çıktığımda daha da çok çalışmam gerektiğini anlıyorum” demişti. 

“SADECE BEYAZ BİR KADIN OLDUĞUM İÇİN POP’UM!”

Billie, müzikteki kategorizasyon işinden nefret ettiğini söylüyor: “Beyaz olmasaydım muhtemelen ‘rap’te olurdum. Neden? Onlar sadece senin neye benzediğine ve bildiklerine göre karar verirler. Bence bu garip. Dünya seni bir kutuya koymak istiyor. Bunu tüm kariyerim boyunca yaşadım. Sırf beyaz, genç bir kadın olduğum için popum. Nerede popum? Müziğimin hangi kısmı pop gibi geliyor?”

RE 191015 BillieEilish Press 05634

“YARATTIĞIM KİŞİLİK YÜZÜNDEN KAPANA KISILMIŞ HİSSEDİYORUM”

Billie, kendine has giyim tarzı hakkında şunları söylüyor: “Bazen bir erkek gibi giyiniyorum. Bazen havalı bir kız gibi giyiniyorum. Bazen yarattığım bu kişilik tarafından kapana kısılmış hissediyorum, çünkü bazen insanların beni bir kadın olarak görmediğini düşünüyorum.” Ve ekliyor: “Ancak bu, bir gün uyanmayacağım ve daha önce yaptığım gibi bir atlet giymeye karar vermeyeceğim anlamına gelmiyor. Ama bunu yapıyorum ve birden göğüslerim Twitter’da trend oluyor.” Eilish, “body-shaming*”i protesto etmek için bir konserinde atletini çıkarıp sütyeniyle kaldığı bir video kullanmış, bu konser sosyal medyada infial yaratmıştı. 

(*) Body-shaming: İnsanların toplumsal veya kişisel estetik anlayışına uymadıklarını düşündükleri vücut yapılarını, şeklinden ötürü aşağılaması, bunu bir kusur olarak algılaması ve karşısındakini bu nedenle kötü hissettirmesi. 

ONU O KARANLIK GÜNDEN KURTARAN KİŞİ ANNESİ OLDU

Eilish, bir röportajında Şubat 2018’de Berlin’de bir otel odasında intihar etmeye çalıştığını itiraf etti. Bunun sebebi ise konserde kullandığı videosunun yayılmasının ardından sosyal medyadan gelen nefret dolu yorumlardı: “Kaydırıp, okuyor, kaydırıp, okuyordum. Zehrin içinde boğuluyordum. Nasıl öleceğimi düşünüyordum.” Onu o korkunç andan annesinin altıncı hissi kurtarmış. Annesi, otel odasından çıkarken Billie’nin yanına çok güvendiği bir çalışanını yollamış. 

BILLIE EILISH FINALALBUMCOVER

HASTALIKLARINI GİZLEMİYOR 

Eilish, Tourette sendromu (İnsanların tik denilen, kontrol edemedikleri ani hareketler veya sesler çıkarmasına neden olan sinir sistemi ile ilgili bir problem)  ve sinestezi (Tatları, kokuları ve sesleri, renk olarak algılama durumu) rahatsızlıklarına sahip olduğunu söylüyor. Depresyon ve panik atak da yaşayan Billie, “Bury A Friend’i eğer uyku bozukluğu ve kabuslarım olmasa yazamadım” diye de ekliyor. 

KAYNAKLAR : British GQ, BBC , Insider , Grammy.com, Youtube/Music , Vogue
GÖRSELLER: Universal Music Türkiye