Ana SayfaMüzikBir çırpıda bizim müzik magazinimiz: Neler oldu, neler bitti?

Bir çırpıda bizim müzik magazinimiz: Neler oldu, neler bitti?

Yerli müzik dünyamızdaki magazin gelişmeleriyle karşınızdayız. 90’larda peşpeşe yaşanan trafik kazalarıyla aramızdan ayrılan popstarlardan kameralar karşısında geçirilen beyin kanamasına, dünyaca ünlü grubun bakkal tarafından kovulmasından Türkçe rap tarihinin altın senesine uzanan kısa bir magazin turu yapalım. “Bu gerçekten de yaşandı mı?” diyeceğiniz örneklerle buyrun size bir yaz okuması…

Sebla KOÇAN / [email protected]

Ajda Pekkan’ın estetikleri

77 yaşındaki süperstarımız Ajda Pekkan ne zaman yeni bir şarkı yayınlasa veya ne zaman muhteşem bir kostümle sahnelerde arz-ı endam etse hep aynı konu gündeme gelir: Ajda’nın kaç estetiği var? Ajda’nın estetik karnesine göre bugüne kadar 14 kez ameliyat olduğu konuşulsa da bu sayı hiçbir zaman kesinlik kazanmadı.

Bülent Ersoy’un kavanoz olayı

Hafta Sonu dergisinin 1981 yılında “Bay Bülent Ersoy Bu Kavanozda” başlığıyla Diva’nın Londra’da geçirdiği operasyon sonrası erkeklik organının saklandığını iddia etmesi büyük bir magazin olayıydı. Hafta Sonu bu haberin asparagas olmadığını açıklamıştı. Sonrası meçhul!

Demet Akalın Pınar Aylin kavgası

Bir döneme “atarlı şarkılar” kontenjanıyla damga vuran Demet Akalın ve 90’ların unutulmaz isimlerinden Pınar Aylin kavgası. 90’larda ‘Sebebim’ şarkısıyla çıkış yapan ve albüm yapmaya çalışan Akalın, “Müzik dünyasına girerken bir sanatçı ekmeğimle oynadı” demiş ve bu sanatçının Pınar Aylin olduğu ortaya çıkmıştı.

Gökhan Semiz, Ajlan Büyükburç ve Kerim Tekin’in peşpeşe ölümü

Müzik dünyasının en kara dönemlerinden biri, 90’ların ünlü şarkıcılarının trafik kazalarında hayatlarını kaybetmesi oldu. Vitamin’in elebaşı Gökhan Semiz ve pop dünyasının yetenekli yıldızlarından Kerim Tekin 1998’de, pop şarkılarıyla gönüllerde taht kuran Ajlan Büyükburç 1999’da geçirdikleri trafik kazalarında aramızdan ayrıldılar.

Barış Akarsu’nun fenomen oluşu

Benzer bir durum bir yetenek yarışmasıyla hayatımıza giren Barış Akarsu’nun da başına geldi. ‘Islak Islak’, ‘Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş’ gibi şarkıları kendine has yorumuyla seslendiren Akarsu 2007 yılında geçirdiği trafik kazasında, ne yazık ki yolun çok başında yaşamını yitirmişti.

Hülya Avşar’ın Ricky Martin’i ellemesi

Hülya Avşar’ın 1998 yılında şov programında dünyaca ünlü Latin yıldız Ricky Martin’in poposuna dokunması hafızalardan silinmeyecek bir olaydı. Yıllar sonra İstanbul’a konser için yeniden gelen Ricky Martin “Onu nasıl unutabilirim ki! Çok tatlı ve eğlenceli bir kadındı” diyerek sempati toplamıştı.

Ebru Gündeş’in kameralar önünde beyin kanaması geçirmesi

Melike Şahin’in yeniden yorumladığı “Dön Ne Olur”u dinleyenler bilir. 1999’da Ebru Gündeş, bu şarkıyı ilk kez basının önünde stüdyoda söylerken kameralar karşısında beyin kanaması geçirmiş ve yere kapaklanmıştı. Tedavi altına alınan ünlü sanatçı sağlığına kavuştu ve dünyada beyin kanaması geçirirken kaydedilen ilk hasta olarak da tarihe geçti.

Fuat ve Boys Anılar kavgası

Rap dünyasının usta kalemlerinden Fuat Ergin 2005 yılında canlı yayında Boys Anılar’ın saldırısına uğramıştı. Aralarındaki gerilimden sonra şarkısında “Boys Anılar, soytarılar” diyerek canlı canlı diss atan Fuat’a grup elemanlarından biri kameralar karşısında dalmıştı.

Tarkan’ın çişinin gelmesi

Tarkan’ın 1994 yılında Savaş Ay’ın uzattığı mikrofona “Çişim var” demesi büyük ses getirmişti. O röportajdan sonra Tarkan medyayla arasına bir mesafe koydu ve neredeyse hiç röportaj vermeyerek megastarlık mertebesinin hakkını verdi.

‘Susamam’ ve ‘Olay’lı o sene: 2019

2019 yılında Şanışer tarafından yayınlanan ‘Susamam’ çevre, kadın hakları, hayvan hakları, adalet, hukuk ve trafik gibi toplumsal konuları ele almış ve 17 rapçinin iştirakiyle bir anda Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Ezhel’in yayınladığı ‘Olay’ da benzer bir şarkıydı ve iki şarkının arka arkaya yayınlanması çok konuşulmuştu.

Arctic Monkeys’in bakkaldan atar yemesi

Dünyaca ünlü İngiliz indie rock grubu Arctic Monkeys, 2022’de İstanbul konserlerinin ardından gittikleri Beyoğlu’nda bir bakkalın önünde bira içtikleri için azarlanmıştı. Şişeleri çöpe atmadıkları için mi yoksa dükkanın önünü kapattıkları için mi bilinmez, esnafın sözlü saldırısına uğrayan grup oradan apar topar uzaklaşmıştı.

‘Antidepresan’ın Billboard listelerine girmesi

2022 Aralık ayında Mabel Matiz’in ünlü şarkısı “Antidepresan” Billboard Global 200 listesine girdi. Listeye 136 numaradan girdi ama Billboard Global 200’ün dünya çapındaki dijital albüm satışları ve online streaming’lerle oluşturulan çok önemli bir liste olmasının altını çizelim.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR