Ana SayfaMüzikBir İstanbul projesi: "İstanbul'dan Sevgilerle"

Bir İstanbul projesi: “İstanbul’dan Sevgilerle”

Geçtiğimiz hafta yayına başlayan ve önümüzdeki haftalarda her cuma IKSV’nin YouTube kanalında izleyici ile buluşacak olan “İKSV ile İstanbul’dan Sevgilerle” projesi hakkında hem İKSV İletişim Grubu Direktörü Ayşe Bulutgil ile hem de YouTube Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi, Müzik Ortakları Geliştirme Müdürü Nur Özdamar ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdim.

İpek ATCAN / [email protected]

Birbirinden güzel ve başarılı isimlerin yer aldığı YouTube projesi İstanbul’da çeşitli mekanlarda çekildi. Hem İstanbul’u gördüğümüz, hem İstanbul’un konuşulduğu, hem de müzikle buluşulan projenin detayları sizlerle.

“İKSV ile İstanbul’dan Sevgilerle”nin lansmanında biraz bahsettin tabii ama yine de projenin fikir aşamasından bizle buluşmasına kadar geçen süreden bahsedelim isterim. Neler yaşandı, ne gibi süreçlerden geçildi?

Ayşe Bulutgil: Aslında uzun süredir İKSV YouTube kanalı için özgün bir içerik yaratmayı hayal ediyorduk. İstanbul’un kültürel ve tarihi zenginliğini müzikle harmanlayan bir içerik geliştirmek istiyorduk, ancak hayalimizdeki gibi bir içeriği geliştirmek için öncelikle maddi imkânlar yaratmamız gerekiyordu. YouTube’dan bir hibe olasılığı doğduğunu öğrendiğimizde, hemen farklı içerik fikirleri üzerinde düşünmeye başladık. Nihayetinde, Berlin’deki ReBoot Culture projesinin İstanbul’a uyarlanabileceği fikri doğdu ve bu bizi çok heyecanlandırdı. Biz de buradan yola çıkarak, İstanbul’un ikonik mekânlarını ve Türkiye’nin yetenekli sanatçılarını bir araya getirmenin yollarını araştırdık. Planlama, mekân ve sanatçı seçimleri, prodüksiyon detayları derken, projeyi hayata geçirme süreci nerdeyse bir yıla yakın sürdü. Bu süre zarfında hem teknik hem de yaratıcı ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalıştı. Oldukça zor ama bir o kadar da keyifli ve öğretici bir deneyim oldu.

Nur Özdamar: “İstanbul’dan Sevgilerle” aslında bizim ReBoot olarak yarattığımız ve ilk olarak Almanya’da başlayan projenin bir parçası. YouTube Türkiye ekibinin İKSV ile süregelen bir ilişkisi vardı, bu fikri onlarla beraber hayata geçirmeyi istediğimizde çok sevdiler. İKSV ile olan bu işbirliği, İKSV olmasaydı erişemeyeceğimiz, İstanbul’un kıymetli mekanlarını çok değerli sanatçıların canlı performanslarıyla bir araya getirmemize vesile oldu.

Screen Shot 2024 06 27 at 10.26.54
İKSV İletişim Grubu Direktörü Ayşe Bulutgil

YouTube ekibiyle bir araya geliş süreciniz nasıl gelişti?

A.B.: YouTube ile işbirliği süreci oldukça organik gelişti. İKSV olarak dijital dönüşüm ve yeni medya kanallarıyla sanatı daha geniş kitlelere ulaştırma hedefiyle 2022 yılından bu yana Google Türkiye’yle birlikte çalışıyoruz. Google Türkiye aracılığıyla, YouTube’un ReBoot Culture projesinden haberdar olduk, bu proje tam bu vizyonumuzu destekleyen bir projeydi. YouTube ekibiyle İstanbul’da benzer bir projeyi gerçekleştirebileceğimiz üzerine görüşmelere başladık ve onların verdiği hibe desteğiyle projemize başladık. Görüşmelerimizde her iki tarafın da ortak hedefleri ve vizyonları doğrultusunda hızlı bir şekilde ilerleme kaydettik. Bu işbirliği, hem bizim için hem de YouTube için oldukça heyecan vericiydi.

Oldukça kalabalık bir ekip çalıştınız di mi?

A.B.: Evet, oldukça kalabalık ve yetenekli bir ekiple çalıştık. Çekimlerin her aşamasında farklı uzmanlık alanlarından kişilerin katkıları oldu. Videoların prodüksiyonunu Modi Film Collective üstlendi, ses kayıt ve düzenlemesini ise Baran Göksu yaptı. Yönetmenler, görüntü yönetmenleri, ses teknisyenleri, prodüksiyon ekipleri, saç ve makyaj ekipleri ve daha birçok kişi bu projeye emek verdi. Ayrıca, İKSV ve YouTube ekiplerinin koordinasyonu da projenin başarısı için kritik öneme sahipti. En başta da sanatçılarımız ve bizleri ağırlayan mekanların desteği çok değerliydi.  Herkesin projeye olan inancı ve katkısı sayesinde bu projeyi başarıyla tamamlayabildik. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.

Birbirinden güzel mekanlarda birbirinden güzel isimlerle çekimler yaptınız. İsimleri seçerken nelere dikkat ettiniz?

A.B.: Sanatçı seçiminde birkaç önemli kriterimiz vardı. Öncelikle, farklı müzik türlerinden temsilcilerin olmasına özen gösterdik. Hem genç ve yeni nesil sanatçılar hem de müzik sahnemizde köklü bir yere sahip isimleri projeye dahil etmek istedik. İstanbul’la özel bir bağı olan sanatçılar da bizim için önemliydi. Müziğin çeşitliliği ve zenginliğini yansıtacak bir kadro oluşturmak istedik. Projeye katılarak destek veren sanatçılar arasında Barış Demirel, Burak Güven – Muganni, Büyük Ev Ablukada, Emir Taha, Fazıl Say, Kalben, Lara Di Lara, Nova Norda, Paptırcem ve Tuğçe Şenoğul bulunuyor. Her biri, kendilerinin seçtiği bir eseriyle, özgün tarzlarını dört özel mekâna taşıdı.

N.Ö.: Türkiye’nin sanatçılarını ve müziğinin çeşitliliğini paylaşmak bizim icin en önemlisiydi.

NO
YouTube Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi, Müzik Ortakları Geliştirme Müdürü Nur Özdamar

Peki mekanları seçerken?

A.B.: İKSV olarak, 52 yıldır düzenlediğimiz festivaller ve bienallerle, İstanbul’un pek çok farklı mekânını sanatla buluşturduk. Birçoğumuz, vakfın etkinlikleri sayesinde bu mekânlarda ilk kez konserler izledik, sergiler gezdik. Bu proje için de mekân seçimlerimizi, daha önce İKSV etkinliklerine ev sahipliği yapmış, İstanbul’un kültürel ve tarihi dokusunu yansıtan yerler arasından yaptık. Çekimlerimizi İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Enerji Müzesi, İstanbul Modern, Kapalıçarşı ve Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleştirdik. Mekânların sanatsal ve tarihi değerleri, projeye büyük bir katma değer sağladı. Sanatçıların performanslarını sergiledikleri bu mekânlar, İstanbul’un zengin kültürel mirasını ve eşsiz güzelliklerini ön plana çıkardı. Her mekânın kendine özgü bir hikâyesi ve enerjisi vardı, bu da projeye ayrı bir derinlik kazandırdı.

Henüz izlemeyenler için, İstanbul’dan Sevgilerle’de izleyiciyi neler bekliyor?

A.B.: “İKSV ile İstanbul’dan Sevgilerle” projesi, izleyicilere İstanbul’un tarihi ve kültürel mekânlarında gerçekleştirilen özel müzik performansları ve sanatçılarla yapılan samimi sohbetleri sunuyor. Her bölümde farklı bir sanatçı, kendi seçtiği parçaları icra ediyor. Bu performansların yanı sıra, müzik yazarı ve gazeteci Alper Bahçekapılı’nın yaptığı kısa röportajlar ve sahne arkası görüntüleri de izleyicilerle, sanatçıların şehirle olan bağlarını ve kendi İstanbul’larını keşfetme fırsatı veriyor.

Bu proje gelecek projelerin de bir habercisi diyebilir miyiz?

A.B.: Kesinlikle, YouTube ile yaptığımız bu işbirliği, gelecekte benzer yenilikçi ve yaratıcı projelerin de habercisi olabilir. Yeni maddi imkânlar yaratarak, İstanbul’un kültür mirasını ve müziğini bir araya getiren bu tür projelerle devam edebilmeyi çok istiyoruz. İzleyicilerimizin ilgisi ve olumlu geri dönüşler bizi çok heyecanlandırdı ve bu tür projenin devamının gelebileceğini gösterdi. Umarım gelecekte daha birçok heyecan verici projeyi hayata geçirebiliriz.

N.Ö.: Henüz söylemek için çok erken ama üzerinde çalışmaktan keyif aldığım en ödüllendirici projelerden biri olduğunu içtenlikle söyleyebilirim.

Son olarak eklemek istediklerinizi de alalım 🙂

A.B.: Proje, İKSV’nin sanat ve kültürü herkes için erişilebilir kılma vizyonunun bir parçası. YouTube ile gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği sayesinde, izleyicilerimizi, bu büyülü şehrin ve sanatçılarının hikâyelerine ortak edebilmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Herkesi “İKSV ile İstanbul’dan Sevgilerle” serisini takip etmeye ve bu eşsiz deneyimi yaşamaları için herkesi İKSV YouTube kanalımıza bekliyoruz. Kanalımıza abone olmayı unutmayın 🙂

N.Ö.: ReBoot Projesi kapsamında İKSV ile birlikte “İstanbul’dan Sevgilerle”yi hayata geçirmek bizim için büyük bir zevk. Amacımız ReBoot projesinin bu versiyonunu Türkiye’ye getirerek, İstanbul’u ve bu büyülü şehirden ilham alan sanatçıları onurlandırmak. YouTube’da tam olarak üzerinde çalıştığımız şey de bu, platformun her müzik dinleyicisi ve her sanatçı için en iyi platform olduğundan emin olmak. İKSV ile olan bu işbirliği ile Türkiye’nin sevilen sanatçılarının, İstanbul mekanlarındaki güçlü performanslarını platformumuzda görmek YouTube’u zenginleştirecek ve dinleyiciler ile sanatçılar arasında bir köprü daha oluşturacak. Son olarak, İstanbul’da doğup büyümüş biri olarak, ülkemi ve İstanbul’u bu kadar güzel anlatan bir projenin parçası olmak benim için keyifli.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR