Ana SayfaHaberlerBir müzisyen olarak futbol ikonu Pelé

Bir müzisyen olarak futbol ikonu Pelé

Pelé efsanevi bir futbolcu olmasından öte aynı zamanda şarkıcı ve söz yazarıydı. Onu müziğiyle anıyoruz. 

Futbol tarihine adını altın harflerle yazdıran ve efsanevi sporculardan birine dönüşen Pelé, geçen yıldan bu yana savaş verdiği kolon kanserine yenik düştü ve 82 yaşında hayatını kaybetti. Sadece önemli bir futbolcu değil, aynı zamanda popüler kültürün de önemli bir simasıydı ve şarkıcı-söz yazarı olarak da bir kariyere sahipti.

Müzikle olan ilişkisini verdiği bir röportajda şöyle anlatmıştı: “Halkın besteci Pelé ile futbolcu Pelé arasında bir karşılaştırma yapmasını istemedim. Bu büyük bir haksızlık olurdu. Futbolda yeteneğim Allah vergisi. Müzik ise sadece eğlence içindi.” Böyle söylemesine karşın müzikle olan ilişkisini hep geliştirmeye devam etti. Hatta yalnızca iki sene önce Rodrigo ve Gabriela ile birlikte son teklisi ‘Acredita No Véio (Listen To The Old Man)’i yayınlamıştı.

Bugüne kadar birçok albüm ve tekli çıkaran Pelé’nin en akıllarda kalan eserlerinden biri 2016 yılında Rio de Janeiro Olimpiyat Oyunları için yazdığı ‘Esperança’ parçasıydı. Bir çocuk korosu eşliğinde seslendirilen şarkının klibinde de Pelé‘nin stüdyoda şarkı söylerkenki görüntülerine futbol oynayan çocuklar ve şehirden görüntüler eşlik ediyordu. 

2014 yılında yayınladığı “Pelé Ginga” adlı albümünde ise Brezilya’nın önde gelen müzisyenlerinden Gilberto Gil ve Elis Regina gibi isimlerle bir araya gelerek toplamda 13 şarkıya imzasını atmıştı.

Ünlü futbolcu 80. yaş gününü ise Grammy ödüllü Meksikalı akustik gitar ikilisi Rodrigo y Gabriela ile birlikte yayınladığı ‘Acredita No Véio (Listen To The Old Man)’ şarkısıyla kutlamıştı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR