Güney Koreli pop grubu BLACKPINK, 2 Ekim’de yeni albümlerini yayınlamaya hazırlanıyor. İşte son dönemin en popüler ekibi hakkında bilmeniz gerekenler.

Selena Gomez’den Lady Gaga’ya, dünyanın en büyük isimleri onlarla düet yapıyor. Jisoo, Jennie, Lisa ve Rosé’den oluşan BLACKPINK, “Blackpink is your area (Blackpink sizin bölgenizde)” mottosuyla söyledikleri tüm şarkılarla tüm dünyayı etkisi altına alan bir K-pop grubu. Enerjileri, güzellikleri, dillere pelesenk şarkılarıyla yalnız Z jenerasyonunu değil, pop müzik seven herkesi etkileri altına alıyorlar. İşte son zamanlarda isimlerini sık sık duyduğumuz BLACKPINK, (ya da kendilerine has logolarıyla: BLΛƆKPIИK) hakkında bilmeniz gerekenler. 

KİMDİR, NEDİR BU BLACKPINK? 

Güney Kore’nin ekonomik krizden kurtulmak için başlattığı K-pop akımının dişli ekiplerinden biri de BLACKPINK. 2016 yılında ilk single’ları “Square One”la dikkatleri çektiler. “Ddu-Du Ddu-Du”, “Kill This Love”, “Kiss and Make Up”, “Bombayah” gibi şarkılarıyla büyük başarı elde ettiler. Ama onları zirveye taşıyan esas hit, “How You Like That” oldu. Şarkı, yayınlandığı haziran ayında günde ortalama 82 milyon izlenerek, YouTube’da ilk 24 saat içinde en çok izlenen video oldu. Bu başarıyla ekip Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

BLACKPINK ÜYELERİ KİMLERDEN OLUŞUYOR? 

BLACKPINK, üyeleri, Jisoo (Kim Ji-soo), Jennie (Jennie Kim), Rosé (Roseanne Park), Lisa (Lalisa Manoban)’dan oluşuyor. YG Entertainment tarafından kurulmuş olan grupta; YG sanatçıları ile düetleri bulunan Jennie; 2012 yılında tanıtılıp NONA9ON’da model olarak yer alan Lisa; grubun en büyüğü olan ve birçok marka için modellik yapmış, bazı kliplerde yer almış ve The Producers dizisinde ufak bir rol alan Jisoo ve G-Dragon’a “Without You” şarkısında eşlik eden Rosé yer alıyor. 

General 2 Square

“ICE CREAM” VE SONRASI

Blackpink’in ağustos ayında yayınladığı Selena Gomez işbirliği “Ice Cream” de ilgiyle karşılandı. Şarkı iki hafta içinde 245 milyon izlenme elde etti. Billboard Hot 100 listesinde de 13 numaraya ulaştı. BLACKPINK bu başarıyla, Billboard listelerinde bu kadar yükseğe çıkmış olan ilk Güney Koreli kız grubu oldu. “Ice Cream”in yayınlanmasıyla Gomez’in de ortağı olduğu Serendipity dondurmaları da tanıtıldı. 

NETFLIX’E BELGESELLERİ GELİYOR 

Listeleri domine eden BLACKPINK’in belgeseli de önümüzdeki ay Netflix’e geliyor. BLACKPINK: Light Up the Sky adını taşıyan belgesel için ekip “Son dört yılda yaşadıklarımızı dinleyicilerimizle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Umarız bu yolculuk sizi de bizim kadar heyecanlandırır” diyor. Belgeselin 14 Ekim’de yayınlanması planlanıyor. Belgeselde ayrıca BLACKPINK’in 2019 Coachella performansı da yer alıyor. 

Ehbm92hU0AA6UAJ

YENİ ALBÜM GELİYOR

BLACKPINK, yeni albümleri The Album‘ü 2 Ekim’de yayınlayacaklarını açıkladı. BLACKPINK, bu hafta içinde Spotify’da yeni albümlerine ilham veren isimlerin şarkılarını bir playlistle paylaştı. Playlistte kimler yok ki! Nirvana, The Strokes, Daft Punk, Billie Eilish… Öte yandan mobil oyun devi PubG Mobile, “How You Like That” şarkısı için grupla anlaştı.

blackpink

YOKSA SİZ DE BİR BLINK MİSİNİZ?

Her grubun bir fan topluluğu ismi var. Buna “fandom name” de deniyor. BLACKPINK hayranıysanız, siz de bir Blink’siniz. Blink, aynı zamanda İngilizcede “göz kırpmak, parlamak, ışıldamak” anlamlarına geliyor. BLACKPINK’in fan topluluğu, YouTube’daki en büyük dördüncü fan topluluğu. Blink’lerden oluşan topluluk, YouTube’da 44 milyon olmuş durumda.

JISOO’YA YAKIN MARKAJ 

JISOO

Şarkılarında Korece ve İngilizce’yi bir arada kullanan ekip üyelerine biraz yakından bakalım. 25 yaşındaki Jisoo, hem oyuncu hem de şarkıcı. İngilizce konuşurken çok utanıyor. Tekvandoda beyaz kuşak sahibi. Harry Potter’ı çok seviyor ve ünlü aktör Tom Hardy’e hayran olduğunu beyan ediyor. Davul ve piyano çalabiliyor. Kiss Me ve Dior’un güzellik markalarının yüzü oldu. 

JENNIE KİMDİR, YAKINDAN TANIYALIM 

JENNIE

24 yaşındaki Jennie, grubun rapçisi. Şarkılardaki rap bölümleri ona emanet. Jennie’nin kardeşi yok. İngilizce, Korece ve Japonca biliyor. Gucci onun favori markası olduğu için ona “İnsan Gucci” lakabıyla hitap ediliyor. Piyano ve flüt çalabiliyor. Fotoğraf çekmeye bayılıyor ve grup içindeki en iyi yemek yapan üye de kendisi.

ROSE’Yİ MERCEK ALTINA ALALIM 

ROSE

Yeni Zelandalı olan Rosé 1997 doğumlu. Avustralya’da büyüdü ve bir ponpon kız olarak çok kez seyirci önüne çıktı. O da Korece, İngilizce ve Japonca biliyor. Piyano ve gitar çalıyor, resim yapmak da hobisi. Hristiyan olduğunu açıklayan genç şarkıcının Alice adında bir kız kardeşi var. Daha 15 yaşındayken katıldığı bir yarışmada derece elde ederek Seul’e yerleşti. 

GRUBUN EN GENÇ ÜYESİ LISA 

LISA

23 yaşındaki Tayland doğumlu olan Lisa da grubun bir diğer rapçisi. Tek çocuk olan Lisa doğduğunda adı Pranpriya idi. Ancak bir kahin bu ismi değiştirmesini önerince o da ismini yasal olarak Lalisa olarak değiştirdi. Ukulele ve gitar çalıyor. Leo ve Luca adında iki kedisi var. Lisa Korece, İngilizce, Japonca ve Çince konuşuyor. Bir süre model olarak çalışan Lisa, Adidas, Bulgari gibi markalarla da çalıştı. 

Kaynaklar: Radio Times, Ntv.com.tr, Bangkok Post, Quora, Musically
Görseller: Universal Music Turkey