Ana SayfaMüzikBu da bizim seçimimiz: 2023’te en çok kimleri dinledik?

Bu da bizim seçimimiz: 2023’te en çok kimleri dinledik?

2023’te en çok dinlediğimiz şarkıları ince eledik sık dokuduk, süper kahramanları yazının içine sakladık. Lütfen herkes kendi “Wrapped”ine sahip çıksın. İşte bu da bizim Z raporumuz…

Sebla KOÇAN / [email protected]

Bir yıl daha bitti bitiyor, demek ki yıl sonu raporlarımızı oluşturmamızın zamanı geldi. Baştan anlaşalım, herhangi bir müzik platformunun sunduğu veriler hiçbir zaman o yılın ruhunu tamamen yansıtmıyor. Elbette doğruluk payı var, ama bir de 2023’ün gizli kahramanları var. Bu yıl özellikle de günümüz argosunu, deyimlerini şarkılarında kullanan müzisyenlere ayrı bir tebriğimiz var. Sokakta ne konuşuluyorsa, günlük dilimizde ne varsa şarkılarında var. Müzik ne kadar steril olabilir ki zaten? Ruhumuzu yansıtıyorsa bırakalım en iyi alt yapılarla yapılsın, isterse sonuna kadar autotune basılsın, ayrıca isteyen istediği dili kullansın… Biraz da şarkı sözlerine ayrı bir dikkatle 2023’te en çok kimleri dinledik, 2024’te daha neler dinleyeceğiz, buyrun bu da bir Dergy “wrapped” yazısı.

Inji – ‘Bellydancing’

“Ya bi’şey arıyoruz da darbuka böyle, arabesk falan… / Göbek atalım ya, abi az’cık göbek atalım ya…”

Bu yılın bir şarkısı olsa ne olurdu? Tabii ki sosyal medya ne diyor, sokaktan geçen arabalar hangi şarkıyı çalıyor, yeğenlerimiz en çok neyi açtırıyor bunlara kulak kabarttık. Inji’nin kıvrak ritimlerini elektronik bir altyapıya yasladığı ‘Bellydancing’i açık ara ipi göğüsledi. Sorduk soruşturduk. Elektro pop dünyasının taçsız prensesi Inji’nin bir anda zirveye yerleşmesine sebebiyet veren ‘Bellydancing’i 2023 denince akla gelen ilk şarkı. Şimdiye kadarki diskografisine bakılacak olursa kendisi işi büyütüyor, İnji’yi 2024 boyunca da daha çok duyacağız, bu kesin.

 

Alizade – ‘Trip Attım’

“Niye açmadım niye ghostladım? / Ah baby şöhret ün…”

Sosyal medyada kendisini Inji’yle kıyaslayan bir kitle var. Ama aslında ikisinin yaptığı müzik birbirine pek benzemiyor. Alizade günümüz yerli rap dünyasında başka bir yerde. Şu an dünyada Cardi B’nin, Nicki Minaj’ın, Doja Cat’in temsil ettiği cesur, yenilikçi ve tabii ki aykırı kadın rapçiyi görüyoruz Alizade’de. Tabu olarak gördüğümüz pek çok şeyden rahatça bahsetmesi de haliyle önce bir batıyor kimi dinleyicilere. Bir zamanlar Sultana’nın yaptığı gibi yani… Seviyoruz bu rahatsız edişleri. “Ya hep ya hiç” diyor. Henüz yurt sınırlarında bir eşi benzeri yok. ‘Trip Attım’ı 2023 listelerimize ekliyoruz.

Dilhan Şeşen – ‘Hergele’

“Güzel günlerin ardına düş bir kere/ Belki peşinden gelir beklediğin hergele…”

Alternatif suların kendine has isimlerinden Dilhan Şeşen 2023’te “Kumdan İnşa Putlarla” adını verdiği ilk albümünü yayınladı. Albümde büyük bir gelecek vadeden şahane şarkılar vardı. ‘Ay Kuşlar’ı, ‘Onca Şeye Koş’u çok seviyoruz ama bizim seçimimiz ‘Hergele’. Bambaşka bir şey denemiş Şeşen. Hem romantik hem özgür. Hem çok dürüst hem sınırları keskin. Dilhan Şeşen’i gözünüzün önünden ayırmayın. İlerde buralar çok kıymetlenecek.

 

Adamlar – ‘Döndürüyor’

“İçerde mi meydanda mı, nerde kaybettim canımı/ Aradıkça aralanır karanlığın kapıları”

Adamlar’ın “Harekete Kimse Mâni Olamaz” EP’lerinin ikinci bölümü de 2023’ün hemen başlarında yayınlandı. Birbirinden şahane dört yeni şarkının olduğu EP’de favorimiz ‘Döndürüyor’ Kesinlikle EP’nin ilk bölümü gibi değil. Metaforların yoğun kullanıldığı, kendi içinde konuşmaların çok olduğu ‘Döndürüyor’ Adamlar’ın kariyerlerindeki en iyi şarkılarından biri.

 

Büyük Ev Ablukada – ‘Karargâh’

“Duvardaki kulak, beni duyuyo musun? / Duyuyosan kaydet her şeyi unutuyorum”

Büyük Ev Ablukada “Defansif Dizayn” albümlerini geçtiğimiz günlerde yayınlayarak bombayı orta yere bıraktı. Her gün başka bir şarkılarıyla patlıyoruz adeta. 2023’ün en iyi albümlerinden birine imza atan BEA’nın “Defansif Dizayn” albümü içinde muazzam eserleri var ama Tophane Noise Band iş birliğindeki ‘Karargâh’ tüm bunların içinde bir adım öne çıkıyor. Ve kendini büyük bir gürültüyle listemize sokmayı başarıyor.

 

Güneş – ‘Çapkın Kız Freestyle’

“Bazı gecelerde görürdüm şişelerde suratını/ İç çekerdim, yok mu gerçekten bi’ aşk benim için?”

Güneş’siz bir 2023 elbette düşünemiyoruz. Son yılların en gözde isimlerinden biri olan Güneş, bu yıl da “Pop” adını verdiği albümünü yayınladı. Pek çok single’ını yıl boyunca dinleyicileriyle paylaşan Güneş’in Gönül Yazar’ın 1969 yılında yayınladığı ‘Çapkın Kız’ şarkısına yaptığı muhteşem dokunuşunu es geçmek olmaz. ‘Çapkın Kız Freestyle’ dünü ve bugünü birleştiren ruhuyla 2023’ün en iyilerinden.

 

Sefo – ‘Araba’

Kaldıramayacak olanlar arabadan insin/ Beni tanımadan diyo’ ne kadar zalimsin!”

Adamımız Sefo durmak bilmiyor. Bu yıl yine birbiri ardına sürüsüyle single yayınlayan Sefo’nun bizce kariyerindeki en eğlenceli şarkılarından biri “Araba”. Sadece 1 dakika 26 saniye süren “Araba”da Sefo vokaliyle 90’ların Shaggy’sini epeyce hatırlatıyor. Eskiden Mezdeke kasetlerinde “Araba kullanırken dinlemeyiniz” diye bir uyarı yazardı. “Araba” için de aynı şey geçerli. Dinlemeyiniz.

 

Gazapizm – ‘Yine Edemedik Dans’

“Parazit de olsan/ Koşacağız daima libertaya kadar!”

Yerli rap dünyasının en yetenekli temsilcilerinden Gazapizm, yazın yayınladığı ‘Yine Edemedik Dans’la hislere tercüman oldu. Hem sağlam bir sistem eleştirisi yapan hem de içinde bulunduğu hip hop kültürüne de sağlı sollu girişen Gazap’ın kalemine kuvvet diyor, 2024 içinde yayınlayacağı yeni şarkılarını merakla beklediğimizi yorumlarımıza ekliyoruz.

 

Lalalar – ‘Hem Evimsin Hem Cehennemim’

“Kısmet herkes can evinde birine bağımlı, ödüyor kirasını…”

Bu senenin sürprizlerinden biri Lalalar’ın “En Kötü İyi Olur” albümleriydi. Albüm öncesinde yaz aylarında yayınladıkları ‘Hem Evimsin Hem Cehennemim’ de Lalalar tarihindeki en iyi şarkılardan biri oldu diyebiliriz rahatlıkla. Cesur, son derece direkt, kızgın ve görkemli şarkılar onların işi… ‘Hem Evimsin Hem Cehennemim’ aklımızı aldı.

 

Çakal, Teoman – ‘Beni Her Yerden Engellemiş’

“Bu dertlerden tam kurtulduk derken / Beni her yerden engellemiş…”

Açık ara 90’lardan bugüne rock damarından günümüze kalan en değerli hazinemiz Teoman herhalde. Çakal’la olan iş birliği ‘Beni Her Yerden Engellemiş’te her konuda olduğu gibi gönül işlerinde de duayen bir hisle mikrofonun başında kulakları alıp götürüyor. Çakal da 2023’e adını altın harflerle yazdırıyor. Günümüz ilişkilerin bitişini sembolize eden “her yerden engellemek” tabirinin çok başarılı bir yansıması, tatlı bir ikili, 100 puanla şampiyon.

 

Dolu Kadehi Ters Tut, Selin – ‘Olabilirdik’

Rüştünü ispatlamış alternatif ekiplerden Dolu Kadehi Ters Tut cephesinden 2023’te gelen en iyi şarkılardan biri de Selin’le birlikte yayınladıkları ‘Olabilirdik’. Tabii öyle her dakika eğlenecek değiliz. Biraz da kalbimizden hançerlenelim. Biraz da uykular haram olsun. İşte öyle güzel, öyle unutulmaz bir “olmamış aşk” şarkısı ‘Olabilirdik’. Bu arada Dolu Kadehi Ters Tut’un bağımsız bir müzik belgeseli olarak tanımladıkları “Dedim Olabilir”in ilk bölümü de 16 Aralık’ta YouTube’da yayınlanacak.

 

Emir Can İğrek – ‘Ali Cabbar’

Ne çilesini çektik bu şarkının ama hakkını teslim edelim. Emir Can İğrek’in haziran ayında yayınladığı “Parti İptal” albümünde yer alan ‘Ali Cabbar’ üzerine nasıl bir patlama yaşadı sosyal medya, hatırlayın. Sevdiği kızın düğününe giden gırnatacı Ali Cabbar’ın talihsiz hikâyesini anlatan şarkı yaralı yüreklerin milli marşı oldu. Spotify’da 60 milyona yakın dinlenmesi var, daha ne diyelim.

 

Zerrin Özer – ‘Basit Numaralar’

Bir ülkenin müzik zevkini magazin programlarında fonda çalan şarkılardan rahatça anlayabiliyoruz. Bu bize Televole’den miras kaldı. Pop müziğin büyük seslerinden Zerrin Özer’in nakaratını şarkıda binlerce kez tekrarladığı “Basit Numaralar” bu yılın ruhunu yansıtan çok eğlenceli bir pop şarkısı. Yarın bir gün “Aşkın Olayım”ı tahtından edebilir.

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR