Ana SayfaMüzikBu dizi oyuncularının müzisyen olduklarını biliyor muydunuz? 

Bu dizi oyuncularının müzisyen olduklarını biliyor muydunuz? 

Oyunculuktan müzisyenliğe geçiş yapmış Disney yıldızlarını, şarkılarıyla listeleri yıkıp ardından filmlerde boy göstermiş şarkıcıları düşündüğümüzde birçok başarılı isim sıralayabiliriz. Peki, son dönemde severek izlediğimiz dizilerde başarılı bir performans sergileyen genç oyuncuların şarkılarını radarınıza almaya ne dersiniz? 

Merve ÖZDOLAP

Dylan Minnette – “13 Reasons Why”

1996 doğumlu Dylan Minnette küçüklüğünden beri çeşitli filmlerde ve dizilerde rol alsa da kendisini “13 Reasons Why” dizisindeki Clay Jensen karakteriyle tanıdık. Üçüncü sezonun vasatlığına ve dördüncü sezonunun (maalesef) berbatlığına rağmen bağ kurup sevdiğim bu dizinin başrolü Dylan Minnette etkileyici oyunculuğuyla hikayeye büyük katkı sağlamıştı. Fakat Dylan’ın tek yeteneği oyunculuk değil. Kendisi, oyunculuğu bir iş olarak gördüğünü ama yaratıcılığını müzikle ortaya koyduğunu söylüyor. Dylan 13-14 yaşlarından beri çocukluk arkadaşları Braeden Lemasters ve Cole Preston’la birlikte müzik yapıyor. Grup yıllarca farklı isimler altında çaldıktan sonra Wallows isminde karar kılıyor ve 2017’den beri bu ismi kullanıyorlar. Üçlü 2018’de Atlantic Records’la anlaştıktan sonra ilk EP’lerini çıkarıyor. Indie/alternatif rock grubu olarak sınıflandırabileceğimiz Wallows’u ilk kez dinleyecekseniz, ilk albümleri “Nothing Happens”dan ‘Are You Bored Yet?‘le başlayabilirsiniz. Hem şarkı hem de şarkının video klibi benim favorilerimden. Aynı zamanda bu yıl yayınladıkları ‘Tell Me That It’s Over’ da hiçbir şarkıyı atlamadan dinlemek isteyeceğiniz bir albüm olmuş. 

Dominic Fike – “Euphoria” 

“Euphoria”nın karanlık dünyasına ikinci sezonda Elliot karakteriyle dahil olan Dominic Fike’ı dizide gitar çalıp şarkı söylerken izlemiştik. Hatta dizi, son bölümde Elliot’ın Rue’ya yazdığı şarkıyı söylediği kısmın gereksiz uzun olmasıyla ilgili eleştiriler de aldı ki bence bu, hem şarkının sözleri hem de Dominic’in performansı itibarıyla yerinde ve etkileyici bir sahneydi. Ama tüm bunlardan önce, Dominic daha çocukken, sürekli hapse girip çıkan annesi ona ilk gitarını almış, 9-10 yaşlarındayken de kısa süreliğine hayatına giren babası ona birkaç akor öğretmişti. Liseye giderken bir rap grubuna (Alnında Lame Boyz ENT adlı bu grubun baş harflerinden oluşan bir dövme de var) girip SoundCloud’a şarkılar yüklemeye, küçük etkinliklerde sahne almaya başlamıştı. 2016 yılında erkek kardeşinin polisle girdiği bir tartışmaya karışması ve altı ay ev hapsi almasıysa onun için bir dönüm noktası olmuştu. Bu dönemde arkadaşının evine yerleşip tamamen müziğiyle ilgilendi ve daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlayan ‘3 Nights’ı yazdı. Fakat ev hapsindeyken denetimli serbestlik kurallarını ihlal ettiği için hapse girdi ve bu şarkının da içinde bulunduğu ilk EP’si o hapisteyken çıktı. Neyse ki bu hapis cezası başarısına gölge düşürmedi ve 2019’da bir dünya turnesine çıkıp 2020’de “What Could Possibly Go Wrong” adlı albümünü yayınladı. 2021 yılında “Euphoria”nın kadrosuna katılan Dominic Fike, aynı yıl Justin Bieber’ın çıkardığı “Justice” albümündeki ‘Die For You’ parçasında da şarkıcıya eşlik etti. En az dizideki karakteri kadar ilginç bir kişiliğe sahip gibi görünen Dominic’in önümüzdeki yıllarda üreteceklerini merakla bekliyorum. 

Pol Granch – “Elite” 

Netflix’in sevilen gençlik dizisi “Elite”in dördüncü sezonunda ekibe Prens Philippe olarak katılan Pol Granch aslında 2018’de, henüz 20 yaşındayken İspanya’daki X Factor şarkı yarışmasını kazanıp kariyerine müzisyen olarak başladı. Babası Fransız, annesi İspanyol olan Pol yarışmada İspanyolca, Fransızca ve İngilizce şarkılara getirdiği yorumlarla dikkat çekmişti. (‘Mad World’ ve Ed Sheeran’dan ‘Perfect’i başarıyla cover’ladığı performanslarını Youtube’da bulabilirsiniz.) 2019’da kendi adını taşıyan EP’sini, 2020’de ilk albümü “Tengo Que Calmarme”yi yayınladı. Bu albümden o dönemki sevgilisi Natalia Lacunza ile yaptığı düet ‘En Llamas’, dizinin dördüncü sezonunda da kullanıldı. Pol Granch’in şarkıları, dizide canlandırdığı karakterin yüzünden düşmeyen hüzünlü bakışlarını andırır biçimde genellikle melankolik bir hava taşıyor. Pol, ‘Chocolatito’nun kendisi için özel bir şarkı olduğunu söylüyor, şarkının tatlı bir klibi de var. Benim favorimse ‘M Conformo’. 🙂 “Elite”in altıncı sezonunda da yer alacak olan ve bu yıl altı tekli yayınlayan Granch’i bakalım ileride nerelerde göreceğiz. 

Gavin Leatherwood – “Chilling Adventures of Sabrina”

“Chilling Adventures of Sabrina” dizisinin yakışıklı büyücüsü olarak tanıdığımız Gavin Leatherwood küçüklüğünden beri müzikle ilgilense de geçtiğimiz yıla kadar bu ilgisini profesyonelliğe dökmemişti. Ukulele, gitar ve piyano çalan Gavin’i dizinin bir bölümünde başroldeki Kiernan Shipka (Sabrina), Tati Gabrielle (Prudence) ve Chance Perdomo (Ambrose) ile birlikte efsane Guns N’ Roses şarkısı ‘Sweet Child O’ Mine’ı çalıp söylerken izlemiştik ama kendisinin ayrıca şarkılar çıkaracağı aklımıza gelmemişti tabii. Covid dönemindeki karantinalarda hepimiz gibi kendine dönüp bolca zaman bulduğunu ve bu zamanını şarkılar yazarak değerlendirdiğini söyleyen Gavin, 2021’de ‘Just for Tonight’ adlı ilk teklisini, kısa bir süre sonra da ‘Driftwood Mermaid’i yayınladı. Alternatif rock başlığı altına alınabilecek şarkılarının yanına bu sene de ‘Be My Lover’ı ekleyen Gavin, birkaç şarkı daha yayınlayıp sonra bunları bir EP’de toplamayı düşünüyor. 

Maya Hawke – “Stranger Things” 

Maya Hawke, “Stranger Things”in üçüncü sezonunda diziye Robin olarak dahil olur olmaz dizinin fanlarının en sevdiği karakterlerden biri olmayı başardı. Hem güzelliği hem de oyunculuğuyla göz dolduran Maya Hawke, disleksi olduğu için geleneksel okul programına uyum sağlamakta zorlanıp bir sanat okulunda eğitim almış ve bu uyum sorununu sanatla aşmış. Çocukluğundan beri şiirler yazan Maya bunları şarkılara çevirmeye başladığında oyunculuk kariyeri yükselişe geçip odağını kaydırsa da bu tutkusundan vazgeçmemiş. 2017’de, babası Ethan Hawke’un da daha önce birlikte çalıştığı Grammy ödüllü müzisyen Jesse Harris’ten müziğiyle ilgili fikirler almak için iletişime geçmiş ve kimyası tutan ikili beraber çalışmaya başlamışlar. Bunun üzerine Maya 2019’da ‘To Love a Boy’ ve ‘Stay Open’ isimli iki tekli çıkardı. 2020’de ilk albümü “Blush”ı yayınladı ve müzikal kariyerinde de ne kadar iddialı olduğunu göstermiş oldu. Maya’nın yumuşak sesi, şarkılarının abartıdan uzak ve etkileyici melodileri folk ve country müzikten etkiler taşıyor. Sözleriyse günlüğünün sayfalarından koparılmış gibi samimi ve dinleyiciyi içine çekiyor. Son olarak geçtiğimiz ay ‘Sweet Tooth’ adlı teklisini yayınlayan Hawke’u hala dinlemediyseniz bence şarkılarına bir şans vermek için ideal mevsimdeyiz. 🙂 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR