Ana SayfaMüzikBu şarkıları gerçekte kim yazdı biliyor musunuz?

Bu şarkıları gerçekte kim yazdı biliyor musunuz?

Sia, Taylor Swift, Ed Sheeran… Şarkı sözü fabrikası olan bu isimlerin başkalarına verdiği eserler sizleri de şaşırtacak.

Tabii ki her şarkıcının kendi şarkısını yazıp bestelemediğini biliyoruz, ancak öyle parçalar varki şarkıyı seslendirenle aşırı özdeşleştirilmesine rağmen (ki bu doğru bir seçim olduğunu gösteriyor) arkasındaki gizli kahraman o kişiden daha ünlü bile olabiliyor. Gelin Taylor Swift‘ten Pharrell Williams‘a hangi şarkıcıların kimlere hangi şarkıyı yazdığını keşfedelim.

‘Whataya Want from Me’ – Adam Lambert

Adam Lambert‘ın 2009 “For Your Entertainment” albümünde yer alan ve “Whataya want from me” sözüyle aklımıza kazınan bu şarkının sözleri aslen Pink‘e ait. “Funhouse” adlı albümü için bu şarkıyı Max Martin ve Shellback ile yazan Pink, son anda karar değiştirip bu parçaya albümünde yer vermiyor. Bizce iyi ki de böyle olmuş, çünkü bu şarkı adeta Adam Lambert‘ın yorumlaması için yazılmış.

‘Just a Little Bit of Your Heart’ – Ariana Grande

Harry Styles‘ın Ariana Grande‘ye şarkı yazacağını düşünür müydünüz? 2014 yılında Ariana “My Everything” albümünü kaydederken, Harry Styles yanına uğruyor. Ariana‘nın prodüktörü Harry Styles‘a onun için bir şarkı yazıp yazamayacağını soruyor ve ortaya ‘Just a Little Bit of Your Heart’ çıkıyor.

‘This Is What You Came For’ – Calvin Harris ve Rihanna

O zamanlar Calvin Harris‘le sevgili olan Taylor Swift bu şarkıyı yazarken şarkıcıya yardım etmiş. Ancak şarkının künyesinde adının geçmesini istemediği için Nils Sjoberg takma adını kullanmış. Ne var ki ayrılığın ardından işler pisleşiyor ve Swift gerçeği açıklıyor.

‘Pretty Hurts’ – Beyoncé

Beyoncé‘nin en sevilen şarkılarından biri olan ‘Pretty Hurts’ün sözleri aslında Sia‘ya ait. Hatta bu şarkıyı ‘Titanium’ adlı parçasını kaydettiği gün yazıyor ve aklında ‘Pretty Hurts’ü Katy Perry‘e vermek varken, sonrasında Rihanna‘ya öneriyor. En nihayetinde Beyoncé‘ye kısmet oluyor ve iyi ki de öyle olmuş, çünkü Beyoncé‘nin güçlü sesiyle bu şarkı bir araya gelince tüylerimizi diken diken ediyor.

‘American Boy’ – Estelle ve Kanye West

2008 yılında yayınlandığında nakaratını hemen ezberlediğimiz ‘American Boy’un sözlerini Estelle ve Kanye West, John Legend ve will.i.am. ile birlikte yazdı. John Legend‘ın Estelle‘e “Neden Amerikalı bir çocukla tanışmakla ilgili bir şarkı yazmıyorsun?” diye sormasının üstüne bu şarkı ortaya çıkmış.

 ‘Little Things’ – One Direction

Ed Sheeran bu şarkıyı 17 yaşındayken şarkıcı Fiona Bevan ile birlikte yazmış ama unutulup gitmiş sonrasında. Aradan yıllar geçtikten sonra One Direction, Ed Sheeran‘la ikinci albümleri için çalışmak istiyor ve Fiona bu şarkıyı onlara yolluyor.

‘Hollaback Girl’ – Gwen Stefani

Ve Gwen Stefani‘nin en hareketli ve sevdiğimiz parçalarından biri olan ‘Hollaback Girl’ ile kapanışı yapıyoruz. Bu parçanın sözleri Pharrell Williams‘a ait.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR