İstanbul’un bir zamanlar bir konser başkenti olduğuna inanmak şimdilerde zor gelebilir. Ama gerçekten de durum öyleydi.

Konserleri çok özledik. Bir süre daha kanepelerimizle bakışmaya devam ediyoruz, ne yazık ki. Ama yine de enseyi karartmak yok! 

2003 ve 2013 yılları arasında gerçekleşen Rock’n Coke, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük ve en önemli festivallerinden biri oldu. İsminde “rock” olmasına rağmen rock dışındaki türleri de icra eden pek çok müzisyen sahne aldı, bu festivalde. Haydi gelin o rüya gibi günlere geri dönelim. İşte Rock’n Coke’ta sahne almış, Hezarfen Havaalanı’na ayak basmış isimlerin performanslarından bazıları… 

RNC-Festival

THE CARDIGANS 
Rock’n Coke 2003

6-7 Eylül’de düzenlenen ilk RNC festivalinin headliner’larından bazıları şöyleydi: Pet Shop Boys, Suede, The Cardigans, Simple Minds, Echo & The Bunnymen, Hooverphonic, M.F.Ö, Athena, Guano Apes, Sugababes, Duman, Rashit, Dirty Vegas, Dead Kennedys. DJ Arena’daki isimler ise şunlardı: Phil Hartnoll, Felix Da Housecat, Paul Daley, Marshall Jefferson, Slam, Lisa-Pin-Up, Mabbas, Arkın Allen, Fuchs, Yakuza, Daddy G ve Style-Ist. Festivalin ilk yılında gidemeyenler, Dream TV’den canlı yayınlanan konserleri takip edebilmişti.

İşte Athena’nın Mercan Dede’yle birlikte seslendirdiği “Erkilet Güzeli” performansı…  

 

2004’te kimler geldi? Iggy Pop & The Stooges, 50 Cent, The Rasmus 

THE CURE, THE OFFSPRING, KORN 
Rock’n Coke 2005 

Rock’n Coke’un zirve yıllarından biri. The Cure’un headliner olduğu festivalde The Offspring, Skin, Ceza, maNga, Korn, Apocalyptica, The Tears gibi isimler sahne almıştı. Nu-metal’in zirve yaptığı o yıl Korn’u kanlı canlı izmek müthişti. Korn’u sağanak yağmur altında izleyenler ardından The Cure’u izlemiş, Cure izleyenlere unutulmaz bir festival deneyimi yaşatmıştı. The Offpsring ise herkesi yerinden zıplamayı başarmıştı. Ama Skunk Anansie solisti Skin’in güzelliği de unutulmazdı. 

İşte Cure’un İstanbul performansının bir kısmı:

 

İşte o günlerin anısına, bir katılımcının çektiği küçük bir video:

 

2006’da kimler geldi? Placebo, Muse, Kasabian, The Sisters of Mercy, Gogol Bordello, Editors, Reamonn

FRANZ FERDINAND, CHRIS CORNELL  
Rock’n Coke 2007 

O yılın en çok konuşulan gruplarından Franz Ferdinand festivalin headliner’ıydı. The Smashing Pumpkins ve Manic Street Preachers da unutulmaz konserlere imza atmıştı. Audioslave’in dağılmasıyla solo kariyerini sürdüren ve Carry On albümünü yayınlayan Chris Cornell’i de o yıl canlı olarak izleme fırsatı bulmuştuk. Şüphesiz festivalin en iyi performansı diyebileceğimiz Chris Cornell, bol bol imza vermiş ve sempatik tavırlarıyla da izleyicinin alkışını almıştı. Cornell 2017 yılında aramızdan ayrıldı.  

LINKIN PARK, NIN, THE PRODIGY 
Rock’n Coke 2009 

Festivalin şüphesiz en iyi line up’larından biri bu yıla aitti. The Prodigy, Nine Inch Nails, Linkin Park, Kaiser Chiefs, Razorlight, Jane’s Addiction gibi ekipleri bu yıl seyrettik Rock’n Coke sahnesinde. Festivalin en etkileyici performansının Linkin Park ve The Prodigy olduğunu söyleyebiliriz. Linkin Park, kariyerinin en yüksek yıllarından birinde, solist Chester Bennington’ın karizmatik sahne şovuyla gözlerimizi kamaştırmıştı. Bennington, Türk bayrağı açarak izleyicilerinin kalbini kazanmayı bilmişti. The Prodigy ise daha önce pek çok kez İstanbul’a gelmişti. Bennington, 2017 yılında yakın dostu Chris Cornell’den 2 ay sonra aramızdan ayrıldı. Prodigy solisti Keith Flint ise 2019’da vefat etti. 

LIMP BIZKIT, MOTÖRHEAD 
Rock’n Coke 2011 

16-17 Temmuz’da düzenlenen festivalin headliner’ları Limp Bizkit, Motörhead, Travis, Moby, Paolo Nutini, Skunk Anansie, 2manydjs, The Kooks idi. Yerli sahnede ise Athena, Duman, Kurban, Çilekeş, Gripin ve Friendly Fires çalmıştı. Şaşırtıcı mıydı bilinmez ama o yıl, ülkemize gelmiş olan grupların değil, yerli rock gruplarımızın başarısı parmak ısırtmıştı izleyenlere. Duman’ın, Athena’nın, Kurban’ın performansları kulaklarımızın pasını silmişti. 

ARCTIC MONKEYS, JAMIROQUAI 
Rock’n Coke 2013 

Rock’n Coke 2013’te, Arctic Monkeys, Hurts, Primal Scream, Within Temptation, The Prodigy ve Jamiroquai sahne aldı. O yılın en eğlenceli anlarından biri, Jamiroquai’nin ismini telaffuz etmeye çalışan kişilerle çekilmiş olan videolardı. Son Rock’n Coke olan festivalde en etkileyici performans, Arctic Monkeys’di. Özelikle de Alex Turner’ın konser sırasında arka cebinden tarağını çıkarıp, saçını taradığı dakikalar seyircileri kendinden geçirmişti. Tarık Mengüç’ün “Rock’n Coke’ta ben niye yokum?” şarkısı da eğlenceli bir tanıtımdı.