Yeni şarkısı “Body Talks”u yayınlayan dünyaca ünlü DJ’imiz Burak Yeter, bu yıl DJ Mag listesinde de ilk 100’e girerek göğsümüzü kabarttı.

Sebla KOÇAN / [email protected]

Hayata pozitif bakıyor, negatif olan ne varsa eliyor. Başarısının sırrını böyle açık ediyor, dünyaca ünlü DJ’imiz Burak Yeter. 38 yaşındaki Yeter, 2016 yılında yayınladığı “Tuesday” ile ortalığı yaktı geçti. “My Life is Going On” (Cecilia Krull), “Friday Night”, “Just Miss Love” gibi hitleriyle de alkış topladı. Yeter, son olarak “Body Talks” adını verdiği yeni bir single daha yayınladı. Bununla beraber, dünyanın en prestijli elektronik müzik yayını DJ Mag’in Top 100 listesinde de bu sene itibarıyla kendine bir yer edindi. Ünlü DJ, “Hayatımda olumsuz hiçbir şeye yer vermeyi istemiyorum. Yılmadan çalışmalıyım, bunu engelleyenleri de benimle aynı tekneye davet ediyorum” diyor. Burak Yeter, Dergy’nin konuğu oldu.

Öncelikli olarak, kulağımıza çalınan yeni sürprizinizi sormak istiyoruz size, ne zaman açıklayacaksınız, bize biraz tüyo verir misiniz, neler bekliyor dinleyicilerinizi? 
DJ Mag Top 100 açıklandı. Bu döneme kadar uzun süredir müzik piyasasında önemli başarılara imza atmış bir isim olarak ilk 100’ün içinde olmayı hak ettiğimizi düşünüyoruz. Bunun yanında da sizinle paylaşmak istediğim güzel haber şu: İki gün önce “Body Talks” isimli eserimin yayınlanması… Şarkıya Antalya’da sempatik bir video klip çektik. Videoda da lirikler ön planda olmak üzere iki kadının dans ettiği görüntülere yer verdik. 

 

5 yaşında piyano çalmaya, 8 yaşında gitar çalmaya başladınız. Aile içinde nasıl bir ortam vardı, evde neler dinlenirdi? 
Ufak yaşlarda müziğe olan ilgimi aileme, özellikle de babama bağlayabilirim. Çünkü kendisi 86 ve 87’li yıllarda konserler veriyordu. Evde bulunan ses sistemlerini de öğrenme şansım oluyordu. Bazı cihazların da içini açmaya başlamıştım, ki aslında tehlikeli bir durumdu bu. Bunun yüzünden babamdan azar da işitmiştim. Bir gün bana walkman almıştı ve içinde ne var diye açıp geri kapatmıştım. Boyle bir ilgim vardı. Diğer yandan müzik enstrümanları da eve geliyordu ve onları test etme şansım da oluyordu. 

Burak Yeter

Connection DJ Academy ile bugüne kadar binlerce öğrenci yetiştirdiniz. Bu nasıl bir duygu? İyi bir DJ olmak isteyen genç ve hevesli insanlara neler öğütlersiniz, sizce iyi bir DJ olmanın altın kuralları nelerdir? 
Evet çok özel ve güzel bir duygu. Özellikle gençlerin bu işi daha doğru yerde öğrenmesi için bu eğitim sistemini geliştirdim ve üç farklı ülkeye yaydım. Şu an İstanbul, Amsterdam ve Los Angeles da eğitimler verilmeye devam ediyor. Yaklaşık 4 bine yakın öğrenci yetiştirdik. Bunların bin tanesi aktif olarak müzik yapmaya devam ediyor. Bu beni gururlandırıyor. 

“EN BÜYÜK HAYALİM MADONNA’YLA ÇALIŞMAK”

Pek çok şarkınızla dünya çapında listelere girdiniz, tozu dumana kattınız. Bugüne kadar elde ettiğiniz başarıları da düşündüğünüzde, 18 yaşındaki Burak’la karşılaşsanız ona neler söylerdiniz? 
Hayallerinin peşinde koşmasını ve bırakmamasını söylerdim. Çünkü her gerçek bir hayaldir ve o hayali yaşamaktan ziyade yaşatmak için, bunu halen her kesimden insana söylerim.

Bugüne kadar pek çok isimle işbirliği yaptınız. “Keşke imkanım olsaydı da onunla çalışabilseydim” dediğiniz kimler var peki başka? 
Kesinlikle Madonna. En büyük hayalim kendisi ile çalışmak. 

Burak Yeter

“Tuesday” yayınlanalı 4 yıl oldu. Ama bu şarkı gelmiş geçmiş en hit şarkılardan biri olarak pek çok listeye girdi. Bugün 560 milyon kez izlenmesi olan, göğsümüzü kabartan dünya çapında bir şarkı oldu. Sizin için nasıl tınlıyor, neler ifade ediyor bu 4 yılın sonunda? 
Aslında Tuesday şarkısı şu an 1.555.402 gibi bir rakama ulaştı ancak bizim Türkiye’den gördüğümüz 560 milyonluk bir sayı var. Biz bu sarkıyı 3 farklı bölgeye sattık. Dolayısıyla her bölgede farklı sayılar görünüyor. Ancak tek bir yerden satmış olsaydık şu an bu sayıyı görebilecektik. 2017 senesinden bu yana En Sherran – “Spape Of You”, Luis Fonsi – “Despasido” ve “Tuesday” şarkısı çok büyük bir “challenge”a (meydan okumaya) girdi. Bu benim için çok büyük bir basarıydı. Çünkü bir DJ olarak böyle güçlü şarkılarla yarışmak beni çok mutlu etti. Ancak hemen akabinde La Casa De Papel dizi remix’i benim doğru yolda olduğumu gösterdi. Bazen hayatta önünüze bir halı serersiniz ve o halının üzerinden geçmek istersiniz. Benim serdiğim halının doğru yönde ve kaliteli olması herkes tarafından gururla karşılanıyor.

 

Tüm bu başarılara rağmen, hayatınızın inişli çıkışlı dönemleri de olmuş, güçten düştüğünüzü, moralinizin bozuluğunu hissettiğiniz zamanlarınız olmuştur. Böyle karanlık dönemlerde kendinizi toparlamak, iyi hissetmek, güçlenmek için neler yaparsınız? 
Açıkçası hep pozitif yönlerde “vibe” (titreşim) veren bir insanım. Olumsuz hiçbir şeye yer vermek istemiyorum hayatta. Ve başarıya ulaşmak için yılmadan çalışmam gerektiğini bildiğim halde bunu engellemeye çalışan insanları da aynı tekneye davet ediyorum. Herkesin bildiği bir laf vardır: Boğulacaksak büyük denizlerde boğulalım…

burak yeter 6 2

Dünyadaki pek çok Türk DJ başarılarıyla göğsümüzü kabartıyor. Elektronik sahnede ülke olarak artık “Biz de varız” diyebilecek bir konumdayız. Sizin takip ettiğiniz, işlerini beğendiğiniz kimler var Türk DJ ve prodüktörler içinde? 
Türkiye’de U.F.U.K., Ahmet Şendil, Murat Uncuoğlu, DJ Tarkan, DJ Darkman, DJ Beyza, Cervus… Bunlar ilham aldığım isimlerdi. Bunlarla geçirdiğim anları hayatım boyunca unutmayacağım. Sonradan piyasaya çıkan insanları da destekliyorum. Bazen fenomen soruları ile de karşılaşıyorum ancak “entertainment”da (eğlence) sınır yoktur. Eğer bir kitleyi eğlendirebiliyorsanız, siz başarılı bir DJ’sinizdir. Burada dikkat etmemiz gereken nokta, orada müziği canlı olarak çalmaktır. Çalmayanlar için bu cümlem geçersizdir.

KISA KISA…

  • En çok araba için para harcarım. 
  • Kesinlikle dinlemeye tahammül edemediğim müzik türü diye bir şey yok.
  • En son izlediğim ve beni en çok etkileyen film “Ezel”idi, hele de şu sahnesi: Herkes öldürür sevdiğini.
  • Bugüne kadar sahnede başıma gelen en acayip şey Meksika’da babamın çalarken arkadan sarılarak bana sürpriz yapması oldu.
  • Küçüklükten beri hayranı olduğum, idol gibi gördüğüm isim Michael Jackson’dır. (RIP)
  • Bilgisayarımda yüklü olan en değerli müzik programı bence Logic Pro X.