Ana SayfaMüzikBüyük aşklar ve onların en ünlü şarkıları

Büyük aşklar ve onların en ünlü şarkıları

“Gözümüzün önünde neler oldu bitti” diyeceğimiz ne büyük aşklara, ne ayrılıklara şahitlik ediyoruz. Büyük aşklar genellikle hüsranla sonuçlansa da geriye kalplerimize işleyen aşk şarkıları kalıyor. Hikayesine aşina olunca bir başka dinleniyor tabii, bu şarkılar. Gelin yüreklerimizi biraz daha dağlayalım ve o efsane aşkları şarkılarıyla birlikte yeniden hatırlayalım.

Sebla KOÇAN / [email protected]

 “Sen o kadına geri döndün, bense siyaha…”

Amy ve Blake / ‘Back to Black’ (Amy Winehouse)

Bu şarkıyı dinleyip de kalbi kanamayan var mı? 2011 yılında kaybettiğimiz Amy Winehouse’un kariyerinin başından bu yana çok çalkantılı bir hayatı oldu. Winehouse 2006 yılında yayınladığı aynı isimli albümde yer alan ‘Back to Black’ onun hayatının aşkı Blake Fielder-Civil için yazılmıştı. İnişli çıkışlı ilişkileri boyunca alkol ve madde bağımlılığıyla mücadele eden çiftin aşkı, bu şarkıda özetleniyor. Amy bu şarkıda Blake’e de olan bağımlılığını anlatıyor: “Bu şarkı, aşık olup kalbinin kırılmasıyla ilgili. Aşk bir çeşit bağımlılık ve bir ilişki bitince geri dönmek istersin. Bu şarkıda, geri dönmek istememe rağmen gitmek zorundayım.” Bahsi geçen o kadın, Blake’in zaten iki çocuğunun da annesi olan Sarah Aspin’den başkası değildi. Ve kalbimizi kıran o sözler böylece ortaya çıktı: “Sadece kelimelerle veda ettik / Binlerce kez öldüm/ Sen o kadına geri döndün/ Bense bize geri dönüyorum/ Seni çok seviyorum/ Bu yeterli değil…”

 

“Tıpkı Sid ve Nancy gibi kavgayı seviyoruz”

Sid ve Nancy / ‘Backfire’ (Lana Del Rey)

Punk tarihinin sıradışı ekiplerinden Sex Pistols’ın hikayesinde haliyle Sid Vicious ve Nancy Spungen’ın trajik aşkının önemli bir yeri var. Bu büyük aşk pek çok şarkıya ilham verdi. Bunlardan biri de Lana Del Rey’in bir mafya lideri ile yaşadığı aşkı kurguladığı ‘Backfire’. Lana Del Rey bu şarkıda dönemin ünlü seks, uyuşturucu ve rock’n roll dünyasından aldığı ilhamla şiddetle yaşanan bir aşkı tasvir ederken Sid ve Nancy referansından yararlanıyor. Sex Pistols zamanında da bu büyük aşktan ilham alan şarkılar var mıydı, vardı tabii. Grubun ‘My Way’ şarkısının Nancy için yazıldığı söyleniyor. Bunun dışında Sex Pistols’un ‘Bodies’ şarkısının sözlerinin de Nancy’nin hamile kalması ve ardından kürtaj yaptırması hakkında olduğu söyleniyor. Sid ve Nancy’den esinlenen diğer şarkılar arasında The Damned – ‘Nasty’, Black Flag – ‘The Swinging Man’ ve The Exploited ‘Sid Vicious Was Innocent’ var.

 

“Haftalardır kalp şeklindeki kutunun içinde kilitli kaldım”

Kurt ve Courtney / ‘Heart-Shaped Box’ (Nirvana)

Müzik tarihinin en göz önündeki aşklarından biri de kuşkusuz Nirvana solisti Kurt Cobain ve Courtney Love idi. Bu aşkın izleri hemen her Nirvana şarkısında hissedilse de, ‘Heart-Shaped Box’ın yeri bir başka. 1993 yılında yayınlanan “In Utero” albümünde yer alan bu şarkı, Kurt’ün Courtney’e olan aşkını anlattığı bir şarkı. Ama aynı zamanda sevgilisinin karanlık bir tarafı olduğunu da söylüyor ve onu iyileştirmeyi umduğunu anlatıyor. Bu şarkının ismi, Courtney’in Kurt’e verdiği kalp şeklindeki bir kutudan esinlenilmiş. Şarkıda geçen Balık ve Yengeç ifadeleri de Kurt ve Courtney’nin burçlarına gönderme. (Balık hangisiydi tahmin edersiniz herhalde.) Courney Love’ın ifadesine göre bu şarkı aynı zamanda Kurt ile ikisinin cinsel hayatına da olan bir gönderme içeriyor. Şarkıdaki “heart” ifadesiyle Courtney Love’ın soyadının da paralel bir anlam taşıdığını düşünürsek, evet, bu şarkı bu büyük aşkın en ünlü meyvelerinden biri.

 

“Beni sevdiğini söyle, geri dön ve beni rahatsız et”

Chris ve Gwyneth / ‘The Scientist’ (Coldplay)

Coldplay’in Gwyneth Paltrow ile Chris Martin evliyken yazdığı en kalbi kırık aşk şarkısı olarak ‘The Scientist’ gösterilebilir. Şarkının sözleri, ayrılık acısı çeken bir adamın duygularını ve kaybedilen sevgilisini geri getirmek için çaba sarf ettiğini anlatıyor. Chris Martin, şarkı hakkında şunları söylemişti: “Bu şarkı, ayrıldığımız zamanlarda Gwyneth’e söylemek istediğim şeyleri ifade ediyordu. Ayrılığımızın ardından pişmanlık ve üzüntü hissettim ve bu şarkı, o duyguları ifade etmek için bir araç oldu.” ‘The Scientist’ şarkısı, 2002 yılında çıkan “A Rush of Blood to the Head” albümünde yer aldı ve Coldplay’in en popüler şarkılarından biri haline geldi. Chris ve Gywneth 11 yıllık ilişkileri ve evliliklerini 2014’te sonlandırmış, Apple ve Moses adında da iki çocukları olmuştu. Ne yazık ki Gwyneth bir daha Chris’e dönmedi. Ama bu şarkı bu aşkın en güzel sonuçlarından biri oldu.

“Kararsız bir dalga gibi, gidiyorum, geliyorum”

Jane ve Serge / Je t’aime… Moi Non Plus

Jane Birkin ve Serge Gainsbourg’un ünlü aşk hikayesi birçok şarkıya ilham verdi. En bilinen şarkılardan biri, ikilinin seslendirdiği ‘Je t’aime… moi non plus’ adlı şarkıdır. Şarkı, çiftin tutkulu aşkını ve cinsel ilişkilerini anlatıyor. Hatta bu şarkıda geçen ifadeler nedeniyle zamanında epeyce büyük yankı uyandırmıştı. Bunun dışında Gainsbourg, Birkin için birçok şarkı yazdı. “Ballade de Melody Nelson” adlı albümü, Birkin’e adanmış bir albüm mesela. Albümdeki şarkılar, Birkin’in güzelliğini ve Serge’in ona duyduğu aşkı konu alıyor. Bir diğer ünlü şarkılarından biri de “Jane B” adlı şarkı.

 

“Evet, kendimi senin sevebileceğinden daha iyi sevebilirim”

Miley ve Liam / ‘Flowers’ (Miley Cyrus)

Gündemdeki bir ayrılık hikayesiyle devam edelim. Miley Cyrus ve Liam Hemsworth 2008 yılında ilk kez birlikte olmaya başlamış, 2012’de nişanlanmış ancak ertesi yıl ayrılmıştı. Aşkın külleri savruldu derken ikili üç sene sonra yeniden birlikte olmaya başlamış ve 2018 yılında evlenmişlerdi. Ancak bu evlilik de 8 ay sürmüş ve çift en sonunda boşanmıştı. Miley bu ayrılığın ardından bu yılın en popüler şarkılarından birini yazdı: ‘Flowers’. Bu şarkı Liam Hemsworth’e bir göndermeydi tabii. Şarkı Bruno Mars’ın ‘When I Was Your Man’ şarkısından sample almıştı. Liam ayrılıklarından sonra bu şarkıyı Miley’e ithaf etmişti ve şarkıda şöyle diyordu: “Umarım yeni sevgilin sana çiçekler alır, ellerinden tutar, şansı varken tüm vaktini sana adar” Miley ise cevap niteliğindeki ‘Flowers’ta şöyle diyordu: “Kendi çiçeğimi kendim alır, kendi ellerimden kendim tutar, tüm vaktimi senin anlayamayacağın şeyler hakkında kendimle konuşarak harcayabilirim.” Şarkı Liam’ın doğumgünü olan 13 Ocak’ta yayınlandı. Ahhh ahhh ahhhh….

 

“Hayat beni değiştirmeye başladı, seninle tanıştığım gece…”

Shakira ve Piqué / ‘Me Enamoré’ (Shakira)

Gelelim gündemde olan bir diğer fırtınalı aşk acısına… Shakira ve futbolcu Pique’nin 11 yıllık mutlu bir birlikteliği vardı. Shakira Pique ile tanıştıkları ve aşık oldukları gece hakkında ‘Me Enamoré’ adını verdiği bir şarkı yazmıştı. Bu şarkı 2017 çıkışlı “El Dorado” albümünde yer almış ve büyük bir hit haline gelmişti. Hatta şarkının nakaratında Shakira şöyle demişti: “Se que esta vez, te enamorarás de mi” (Bu sefer, sen de beni seveceksin). Ancak bildiğiniz gibi işler pek de öyle gitmedi. Piqué’nin Shakira’yı pek çok kez aldattığı haberleri yayıldı ve çift 2022’de ilişkilerine son verdi. Shakira bu büyük ayrılığın ardından Bizarrap ile birlikte kaydettiği yeni şarkısı ‘Bzrp Music Sessions, Vol. 53‘te çok konuşulan sözlere imza attı: “Yedeğim olduğu varsayılan kişiyle sana iyi şanslar dilerim/ Sana ne olduğunu bilmiyorum bile/ O kadar tuhafsın ki seni tanıyamıyorum bile/ Ben iki tane 22’lik kıza değerim. Bir Ferrari’yi bir Twingo ile takas ettin. Bir Rolex’i bir Casio ile takas ettin…” Keşke sadece işin aşk şarkısı kısmında kalsaydık ama bakınız, bunlar da hayatın gerçekleri…

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR