İşte tuhaf isimli gruplar akımını başlatan, sahne performanslarıyla büyük alkış toplayan Büyük Ev Ablukada hakkında bilmeniz gerekenler…

Alternatif sahnenin en popüler ekiplerinden Büyük Ev Ablukada, 2008 yılında İstanbul’da kuruldu. Afordisman Salihins ve Canavar Banavar ile başlayan grup daha sonra “Full Faça”olarak nitelendirilen “elektrikli” haline geldi. Akılda kalan şarkıları ve (henüz o zamanlar moda olmayan) ilginç isimleriyle önce internette tanınır hale geldi. Grubun ilk albümü Full Faça 2012’de, Ay Şuram Hâlâ Ağrıyo 2017’de dijital platformlarda yayınlandı. Büyük başarı kazanan Fırtınayt da 2017’de dinleyiciyle buluştu. İşte BEA hakkında mutlaka bilmeniz gereken 7 şey…

1) TURGUT UYAR ŞİİRİNDEN GELEN İSİM 

bea 4

En bilindik, ama kesin bilmeniz gereken bilgiyle başlayalım. Grubun ismini aldığı “Büyük Ev Ablukada” şiiri İkinci Yeni edebiyat akımının en önemli temsilcilerinden Turgut Uyar’ın “Büyük Saat” adlı şiir kitabında yer alıyor. Türk şiirinin kilometre taşlarından olan Uyar, 1985 yılında aramızdan ayrıldı.

Şiirin bir kısmı şöyle:

“bak ben seni nerenden kurtaracağım şaşacaksın
şimdi bu taşları biz çektik değil mi ocaklardan
bu asfaltı biz döktük biz onardık değil mi
bu yapıları on iki kat yapmak bizim aklımızdı
biz kurduk istersek umursamayız ya
…… (abluka burada başlıyordu çünkü)
ekmek yiyelim tereyağı yiyelim çocuk büyütelim
sen beraber yatacağımız yatakları hazırla
sen bir onu yap yeter bak göreceksin.”

2) TAKMA İSİMLERİN KERAMETİ 

bea 2

Büyük Ev Ablukada’nın çatısını iki isim kuruyor. Biri, Canavar Banavar adıyla sahne alan, Altın Portakal ödüllü oyuncu Bartu Küçükçağlayan. Diğer isim ise Afordisman Salihins adıyla çalan, tiyatro sahnelerinde gördüğümüz dekor ve ışıkların sahibi olan Cem Yılmazer. Kadroya zaman zaman Onur Ünsal, Okan Yalabık, Alican Tezer, Berkun Oya gibi isimler de dahil oluyor. Tabii şu isimlerle: Balon Suyla da Dolar, Bentek Sizhepiniz, Bass Bariton, Gelicem Nerdesin, Galvaniz Gelbiraz, Baksen Oyalama. Galvaniz’in Gülin Kılıçay, Baksen Oyalama’nın Berkun Oya olduğu biliniyor. Ama kim kimdir konusunda hiçbir zaman net bir bilgi yok, çünkü grup röportaj vermiyor. 

3) CİHANGİR’DE BİR EVDEN ÇIKAN İLK ŞARKI 

bea 1

Cihangir’deki bir evin odası, grubun üyelerinin müziklerini birbirleriyle paylaşmaya başladığı ilk yer. Firuzağa Kahvesi’nin yakınlarındaki Cihan Apartmanı’nda beşinci kat. Evin tuvaletinde, gruba ismini veren şiirin de yer aldığı bir Turgut Uyar kitabı duruyordu: Büyük Saat. İlk olarak Canavar Banavar, “En Çirkini Güzellerin” şarkısını çaldı. Bu şarkıyla birlikte müzik yapma kararı aldılar.. 2008 yılında, MySpace’in son zamanlarında ise “Olanla Olunmaz” şarkısını hesaplarına yüklediler. İşte ilk dalgalanmalar o zaman başladı.

4) İLK AKUSTİK KONSERLERİ: “AY ŞURAM AĞRIYO!”

bea 3

Derken bir gün eşe dosta bir konser verelim fikriyle yola çıkıp Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nda “Ay Şuram Ağrıyo!” adlı akustik bir konser verdiler. Canavar Banavar ve Afordisman Salihins karşılıklı oturup hem muhabbet ediyor, hem de çalıyorlardı. İlgi çoğalmaya başladı. Tıklım tıklım dolan Peyote ve İKSV Salon konserleri sonrasında, artık tozu dumana katmışlardı… İstanbul’un ve Türkiye’nin dört bir yanında neredeyse çalmadıkları sahne kalmadı. 

5) SESLİ DAVETİYELER UNUTULUR MU? ASLA! 

bea 12

Büyük Ev Ablukada, bir dönem sesli konser davetiyeleriyle de büyük ilgi uyandırıyordu. Özellikle de bu ses, Krek’in kurucusu, “Bayrak”, “Güzel Şeyler Bizim Tarafta”, “Babamın Cesetleri” gibi oyunların yazarı olarak tanıdığımız Berkun Oya’ya aitse!

Sesli davetiyelerin içinde Berkun Oya “Merhabayın, ben Remax’tan Sağtürk. Bir Büyük Ev Ablukada davetiyesinde daha sizlerle birlikteyim” diyordu, mesela. Bir başkasında ise “Merhabayın, ben Sevda Masalı’ndan Aleksis Teksas. Üç kilo fazlam var yaza kadar vericem, size Büyük Ev Ablukada’dan neşeli haberler vericem…” Absürd mizahın tarihi daha o zamanlarda bu sesli davetiyelerle yazılmıştı anlayacağınız. BEA’nın bu kadar sevilmesindeki bir neden de buydu: Grup istediği gibi saçmalayabiliyordu. Orijinal fikirleri vardı ve bu özellikler her grupta yoktu.

Tüm o şakalı davetiyelere buradan ulaşabilirsiniz:

6) SADECE TEK BİR KLİPLERİ VAR 

Grubun bugüne kadar konser videoları dışında yayınlanmış tek bir klibi var, o da Fırtınayt’ta yer alan “Hepsine Ne Fena”. Fatih Yılmaz’ın yönetmenliğinde, Yiğit Akbıyık’ın görüntü yönetmenliğinde çekilen klibin bir kısmı animasyon. Animasyonlar da Fatih Yılmaz ve Kutberk Kaya imzalı. Klipte dans eden topluluk, Büyük Ev Ablukada’nın Facebook fan sayfasından gelen çağrıyla toplanmış gerçek fanlardan oluşuyor. Bartu Küçükçağlayan’ın bu klipteki dansı da uzun süre akıllarda kaldı. Yakın zamanda yayınladıkları ve en klibe benzeyen videoları da karantina döneminde paylaştıkları “Festtogether 2020 şekli”. 

7) NÂZIM HİKMET’E GÖNDERME 

bea 13

Büyük Ev Ablukada’nın kuşkusuz dinleyici tarafından bu kadar sevilmesindeki bir diğer neden, şarkı sözleri. “Sevmedin mi beni hoşçakal kadar?”, “İnsan büyüdükçe kusura bakma, giderek kendine benziyor”, “Dün gece masada unuttuğun kek gibi kararlı olsan” gibi satırlar, onların şarkılarından çıkıyor. Ama, esaslı BEA dinleyicilerinin dikkatinden asla kaçmayan bir şey var, o da “Güneş Yerinde”nin son bölümleri. Zira, şarkının son bölümlerinde Nâzım Hikmet’in “Yaşamaya Dair” şiirinden şu satırlar var:

“Bu dünya soğuyacak
Yıldızların arasında bir yıldız
Hem de en ufacıklarından
Mavi kadifede bir yaldız, heves yani
Yani bu koskocaman dünyamız
Bu dünya, soğuyacak günün birinde
Hatta bir buz yığını veyahut öyle bir bulut gibi de değil
Boş bir ceviz gibi yuvarlanacak
Zifiri karanlıkta uçsuz bucaksız”

KAYNAKLAR 

BantMag, Milliyet Sanat, Radikal, Ekşi Sözlük
Fotoğraflar DasDas.com.tr’den alınmıştır.