Cadılar Bayramı konseptine uygun bir korku filmi izlemeye niyetiniz varsa, öncesinde ısınma turları için size birkaç şarkı önerebiliriz. 

Eskiden dinsel bir ritüel gibi kutlanan ama bugün artık tüm dünyanın kutladığı Cadılar Bayramı her yıl 31 Ekim’de karşımıza çıkıyor. Tabii bizde filmlerde gördüğümüz gibi çocukların korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşması ve şeker toplaması geleneği olmasa da, gene de zaman zaman bu konsept altında partiler veriliyor, izlediğimiz dizi ve filmlerde bazen de o hafta çıkan şarkılarda korku teması görebiliyoruz.  Eğer 31 Ekim akşamını biraz korkarak geçirmek istiyorsanız, iyi bir korku filmi öncesinde ısınma turları atmak amacıyla sizin için seçtiğimiz Cadılar Bayramı şarkılarını dinlemeyi deneyebilirsiniz. Çok sıkışırsanız ışıkları açmayı unutmayın! 

Michael Jackson
Thriller 

Tam 39 yıl! Müzik tarihinin en eskimeyen albümü Thriller’ın yayınlandığı günden bugüne tam 39 yıl geçti. Jackson tüm zamanların en iyi albümlerinden biri olarak kabul edilen bu albümün çıkış şarkısı için de korku temasını sonuna kadar kullandığı efsane bir klip çekmişti. Klibin başında kız arkadaşına “Ben diğer erkekler gibi değilim” diyen Pop’un Kralı, bu görüşün 1982 için ne kadar vizyoner bir bakış açısı olduğunu düşünmüş müydü acaba? Kabul edelim, bugün bile dinlerken vokalleriyle ürperten, klibinde Kurt Adam’a dönüşen, mezarlarından çıkan zombilerin etrafı sardığı kısa film kıvamındaki “Thriller” bir korku gecesi için ilk izlemeniz gereken videoların başında geliyor. 

 

Rockwell
Somebody’s Watching Me 

Motown’ın kurucusu Berry Gordy’nin oğlu olan Kenneth Gordy’nin 1984 yılında yayınladığı “Somebody’s Watching Me” de “Sürekli biri beni izliyormuş gibi hissediyorum” diyen ve o tedirgin eden izlenme duygusunu yansıtan klasik bir eser. Vokallerde Gordy’nin çocukluk arkadaşı Michael Jackson’ın olması da tabii ki bu şarkının kazandığı başarıda büyük bir pay sahibi. Şarkı, Billboard Hot 100’ün 2 numarasına kadar çıkmayı başardı. 80’lerin en ünlü şarkılarından biri olan “Somebody’s Watching Me”yi dinlerken hemen hemen tüm sözleri de biliyor olduğunuzu hayretle fark edeceksiniz. 

 

Danny Elfman
This is Halloween (The Nightmare Before Christmas) 

Ünlü yönetmen Tim Burton’ın hemen hemen tüm film müziklerini yapan besteci Danny Elfman’ı bu listede anmamak olmaz. Size önce “Beterböcek” olarak bildiğimiz “Bettlejuice”in de bestecisinin Elfman olduğunu söyleyelim, sonra da tabii ki tüm zamanların en iyi korku filmi müziklerinden kabul edilen The Nightmare Before Christmas’ı da yanına ekleyelim. Ünlü müzik adamı bu filmde Jack Skellington’ı da bizzat seslendirmiş. Dahi müzik adamının “Seinfield” ve “The Simpsons” jenerik müziklerinde de imzası olduğunu biliyor muydunuz? 

 

Screamin’ Jay Hawkins
I Put A Spell On You 

En orijinal Cadılar Bayramı şarkılarından biri. Müzisyenliğinin yanı sıra aktör, film yapımcısı ve boksör de olan Hawkins’in “I Put A Spell On You” performansı müzik tarihinin kilometre taşlarından biri. Hawkins şarkılarında özellikle tiyatral performanslarıyla biliniyor. Bu şarkı aynı zamanda Hall of Fame’in “Rock’n Roll tarihini şekillendiren” en iyi 500 şarkısının içinde de yer alıyor. Nina Simone’dan Marilyn Manson’a pek çok müzisyen de bu şarkıyı coverladı. Bir gotik ikon olarak kabul edilen Hawkins Alice Cooper ve Tom Waits gibi isimlere de ilham verdi. 

 

Billie Eilish
Bury A Friend 

Billie Eilish’in ilk albümü When We All Fall Asleep, Where Do We Go?’da yer alan en karanlık şarkılardan biri. 2019’da yayınlanan bu albüm Eilish’i dark, horror pop alanındaki en sıradışı isimlerden biri yapmıştı. Klibi de oldukça huzursuzluk vericiydi. Billie tıpkı avının peşindeki bir ruh gibi karanlıklar ve iğneler içinde dolanıyor, paranormal göndermelerle tüyleri diken diken ediyordu. Ve soruyordu: “Benden ne istiyorsun? Neden benden kaçmıyorsun? Neden benden korkmuyorsun? Neden beni önemsiyorsun? Uykuya daldığımızda nereye gideriz?” 

 

Shakira
She Wolf 

Shakira’nın durumun konseptine uygun bir biçimde korkutucu olduğunu söyleyemeyiz belki. Hatta 2009’da yayınlanan “She Wolf”ün klibini izlediğimizde tedirgin olabileceğimiz tek şey Shakira’nın birden ters dönüp elleriyle yürümeye başlaması olabilirdi! Neyse ki böyle bir şey olmadı. Ama bu şarkıda Shakira “Dolaptaki dişi kurt” diyerek bir kadını gerçekten kızdırırsanız başınıza gelebilecek felaketlere göndermelerde bulunuyor. Doymak bilmeyen bir dişi kurt olduğundan dem vuruyor ve ekliyor: “Dolabı aç ki nefes alabileyim.” Kılık değiştirmiş dişi kurtlar mı? İşte şimdi biraz korkmaya başlayabiliriz. 

 

The Rolling Stones
Sympathy For The Devil 

Mick Jagger ve Keith Richards imzası taşıyan bu büyük Rolling Stones şarkısı, kulak verdiğinizde Şeytan’ın yaptıklarını anlattığı bir eser. Satanizm üzerine Rus yazarların kitaplarından etkilenerek yazılan bu şarkıda solist Mick Jagger Şeytan’ın dilinden konuşuyor:  “İblis deyin bana, ihtiyacım var kendimi zaptetmeye/ Benimle tanıştığınızda nazik olun biraz/ Sempati duyun, zevk alın/ Gösterin öğrenilmiş nezaketinizi/ Mahvederim yoksa ruhunuzu/ Memnun oldum, ismimi tahmin ettiniz umarım…” Bu şarkıda tüm zamanların en iyi gitar sololarından birinin olduğunu da ekleyelim. 

 

BONUS 

Hayko Cepkin
Tanışma Bitti 

Yerli örneklerimiz içinde korku teması üzerine gidilen çok şarkı örneği olduğunu söyleyemeyiz. Ama moda tabiriyle “Hiç mi yok” diyecekseniz, hayır, tabii ki var. Hem de çoktan klasikler arasına girmiş bir koca albüm var. Hayko Cepkin’in 2007 yılında yayınladığı Tanışma Bitti albümünün tamamı korku konseptiyle yayınlamıştı. Ürkütücü vokaller, huzursuz eden melodiler, tedirgin edici şarkı sözleri, ne ararsanız vardı bu albümde. Albümü açan “Yalnız Kalsın” kadar “777”, “Bertaraf Et”, “Kaos”, “Melekler” gibi Hayko klasikleri bu albümde yer alıyor. Bir korku gecesi için mutlaka dinlenmesi gereken albümlerden biri, Tanışma Bitti.