Ana SayfaMüzikÇağan Şengül: "İflah olmaz yürüyen bir melankoliyim."

Çağan Şengül: “İflah olmaz yürüyen bir melankoliyim.”

Çağan Şengül’ün bugün yayınlanan teklisi ‘Başka Çarem Yok’u fırsat bildik ve kendisiyle hem üretim sürecini hem de kısa bir süre sonra yayınlanacak olan albümünü konuşmak üzere bir araya geldik. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

En melankolik ve hüzünlü anlarımıza eşlik eden şarkılarıyla tanıdığımız Çağan Şengül, ilk albümü “Yangın”ın habercisi olan ‘Başka Çarem Yok’u bugün yayınladı. Zengin bir üretim sürecine sahip olan Şengül, bu sefer eteğindeki taşları dökmek için yola çıkıyor. Dinleyicileriyle paylaşmak istediği birçok şarkının henüz yayınlanmadığını fark edince, bunları bir albümde toplama kararı almış. Gelin gerisini Çağan Şengül‘den dinleyelim.

Başka Çarem Yokbugün yayınlandı. Bu teklinin en büyük özelliği ise ekim ayında yayınlanacak ilk albümünün duyurusu niteliğinde olması. Albüm yapma kararını nasıl aldın? Çünkü genelde artık pek tercih edilen bir şey değil.

Aslında tamamen dinleyiciyle aramdaki bağ yüzünden aldığım bir karardı. Çok fazla ürettiğim için her ay bir şarkı sunmak beni çok tatmin etmedi, çünkü geriye dönüp baktığımda dinletmek için sabırsızlandığım birçok şarkıyı henüz yayınlamamış olduğumu fark ettim. Bunları bir albümde toplamam konusunda Cem Yenel çok yardımcı oldu. Tüm bağlantıları birlikte keşfettik. Böylelikle en sevdiklerimi bir albüm içinde derleyip toplu bir şekilde sunmak istedim.

Başka Çarem Yokhüzünlü bir aşk hikayesini konu ediniyor. Şarkının hikayesini senden dinleyebilir miyiz?

Şarkıyı Ege Can Sal ile birlikte yaptık, ikimizin de aynı zaman içerisinde kötü bir dönemimiz olmuştu. Bir gün birlikte otururken ve hiç şarkı yazmaya niyetlenmemişken birden çıktı aslında. Ben mırıldanırken Ege’yi duydum, daha sonra yapboz parçası gibi birleşti yaptığımız kısımlar. Bazı şarkılar yalnız yazmak için fazla ağır olabilir.

Bize ilk albümün Yangın”la ilgili de küçük ipuçları verebilir misin? Şarkıların bazen tek bir hikayeye bağlı oluyor. Buradan yola çıkıp albümü bir kitap gibi düşünecek olsak, nasıl bir hikayeyi konu ediniyor? 

“Yangın” aslında adı üstünde kocaman bir yangını anlatıyor. Her şarkının birbiriyle bağlantısı ve sırası olacak. Yanıp tutuşmak bazen kül olmaktan ibaret değildir. Yanarak öğrendiğin şeylerin izlerini hayatın boyunca taşırsın ve bazen çıkardığın yangının ortasında kalakalırsın. Bu albüm tam olarak öyle bir şey.

Albümü hazırlarken seni neler besledi? Neler okudun, izledin ve dinledin?

Aslında albümün tüm şarkıları çok farklı zaman dilimlerinde yazıldı ama hepsinin bir yangına bağlı olduğunu ve habersiz dahi yapılsa aynı hikayeye bağlı olduğunu anladığımda, hiçbir şeyden beslenmeme gerek kalmadı, hepsi çorap söküğü gibi geldi devamında. Her şarkı birbirinin cevabı.

Özellikle son üç yılda yayınladığın onlarca tekli ve EPyi düşününce aslında her yıla bir albüm düşecek kadar zengin bir üretim sürecindesin. Hiç tıkanma korkusu yaşadığın oluyor mu? 

Kendimi çok fazla tekrar ettiğime eminim aslında, tek korkum da bu ama teknik olarak ne kadar aynı olsa da hissiyatın hep farklı olduğuna eminim, bu biraz beni ayakta tutuyor. Hayat ve insanlar öğretmeye devam ettikçe ben de öğreneceğim ve yazacağım. Yaşadıkça bundan korkum yok.

Şarkılarına genelde hüzün ve aşk acısı hakim. Yaratım sürecinde seni genelde bu deneyimler ya da duygular besliyor diyebilir miyiz?

Sosyal hayatımda pek karamsar, melankolik bir tip değilim ama şarkı yazmanın farklı bir dünyası var, orada yapayalnızım. Hüzün herkes için en gerçek duygu, bu yüzden bunu yazıp, bunu söylemekten keyif alıyorum. Biraz anestezi uyguluyor.

Bu yönden bakınca senin için iflah olmaz bir romantik demek ne kadar doğru olur? 🙂

Daha çok iflah olmaz yürüyen bir melankoliyim. Şarkıları baz alırsak, hüznün romantik bir yanı yok sayılır benim için.

Peki 2017 yılına yani şarkılarını dijital platformlardan yayınlamaya başladığın o döneme dönecek olursak, kendi soundunu yaratırken o süreçte sana neler ya da kimler ilham kaynağı oldu? 

Bu yol çizgisinde dinlediğim herkesin payı var ve benim yürümekten çok keyif aldığım bir yol bu. Daha popüler, daha çok dinlenen bir şeyin peşinde olmaktansa bir tarz için akla gelecek kült insanlardan olmak çok gurur verici. Bir gün olacak bu, bunun için uğraşıyorum. Zamansız şarkılar için… Hızlı yükselen her şeyin hızlı düştüğüne inanıyorum, bu yüzden keyifle süzülüyorum.

Bugüne kadar birçok müzisyenle iş birliği yaptın. Hayalinde özellikle bir araya gelip üretimde bulunmak istediğin biri var mı ve neden? 

Aslında hayalimin büyük çoğunluğunu bu albümde tamamlıyorum. Ben ilk şarkımı söylediğimde kulağımda onlar vardı, şimdi bir albüm yapıyorum ve bu sefer yanımdalar. Benim için tarifi mümkün olmayan bir gurur. Hepsine minnettarım.

Alternatif sahne son yıllarda hem yeni isimlere hem de hızlı bir üretim sürecine tanıklık ediyor. O kalabalığın arasından sıyrılmak ve rekabet ortamıyla ilgili neler düşünüyorsun? 

İnanılmaz güzel işler çıkıyor hepsini takip etmeye çalışıyorum ve gerçekten çoğu çok iyi. Bence sıyrılmanın yolu, varolan ve tutmuş şeylerin üzerine gitmek yerine yeni yollar keşfetmekten geçiyor. Aslında tamamen kendini bulup, kendine özgü bir anlatım şekli ile yansıtmaktan geçiyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR