Ana SayfaMüzikCan Baydar: "Hepimizin çok yorulduğu bir kabusun sonuna geldiğimizi biliyorum."

Can Baydar: “Hepimizin çok yorulduğu bir kabusun sonuna geldiğimizi biliyorum.”

Can Baydar yıllardır hayatımızda. Bir sürü röportaj, konser ve sayısız anımız var. Ama bu seferki röportaj bir başka çünkü “Umudun Arka Yüzü” Can Baydar’ın ilk solo albümü. 24 Mayıs Salı günü Beyoğlu Blind’da lansman konseri gerçekleşecek. Gelin Can Baydar’ın, “Hayatımda yeni bir dönemin başlangıcı için kapı açtığını düşünüyorum.” dediği albümünü kendi cümleleri ile tanıyalım.

İpek ATCAN / [email protected]

Öncelikle hayırlı olsun can Can 🙂 2019’daki ‘Ömür Dedikleri’ni -ki albüme akustiğini koymuşsun- Fatma ile yaptığın ‘Yangın Yeri’ni ve bu albümde yer alan şarkılardan bizimle paylaştığın teklileri saymazsak uzun ve sessiz bir dönem oldu. Neler oldu bu dönemde?

Hello İpekcim Atcancım 🙂 Grup dağıldıktan sonra ben de bir süre durmak istedim açıkçası. 9 yıl boyunca durmadan üretmiştik. 4 albüm, konserler, aralarda tekliler. Bu hepimizde olduğu gibi bende de bir yorgunluk hissettirmişti. 2016’da Gece‘nin son şarkısı ‘Tik Tak’ yayınladı. Bendeki yeri çok ayrı bu şarkının böyle bir final olmasından her zaman çok büyük mutluluk duyuyorum. 3 yıl sonra da ilk solo şarkım ‘Ömür Dedikleri’ni yayınladım. Yine 2019’da ‘Yangın Yeri’ yayınlandı. Sonra pandemi çılgınlığı başladı ve ben de ilk albümüm “Umudun Arka Yüzü” için stüdyoya kapandım. 2021’de yayınlanan üç tekliden sonra, şimdi de albümün tamamını paylaştık. Aslında organik bir şekilde her şey kendi dengesini buldu diye düşünüyorum. Gece hepimiz için ve Türk alternatif müziği için çok özel bir yerdeydi.

Peki neden bu kadar uzun sürdü bu süreç? Gece ile son albümünüz 2016’da çıkmıştı. Bu arada 6 sene geçmiş olmasına inanamıyorum!

Tekrar devam etmek için biraz durmam lazımdı. Ama bence çok da durmamışım, 3 yıl iyidir 🙂 Yenilenmem gerekiyordu.

Bir ara albümün adının ‘Mortingen Şıtraze’ olacağına çok emindim. Instagram’da fotoğrafların altına hep onu yazıyordun çünkü 🙂 Şarkıda da son cümle hariç geçmiyor aslında 🙂 O kadar yazdın ki bu şarkının hikâyesini sormasam olmaz.

Yazdığım en eğlenceli şarkılardan biri ‘Mortingen Şıtraze’ ama aslında sözleri de bi o kadar karanlık. Fakat ben bu çatışmayı aralarda yaparım. ‘Ben Öldüm’ de böyle bir şarkıydı. Dünyanın, yaşadığımız ülkenin bana hissettirdikleri ve yaşattıklarından sonra benim ruh halimi yansıtan bir şarkı. Albüm adı alternatiflerinden biriydi gerçekten ‘Mortingen Şıtraze’ ama ‘Umudun Arka Yüzü’ bende yeri çok ayrı bir şarkı. Hayatımda yeni bir dönemin başlangıcı için kapı açtığını düşünüyorum. Albümüm tamamını da daha iyi yansıttığına karar verdik.

Albümde Cem, Efe, Harun sana eşlik ediyor. Biraz onlardan da bahsedelim…

Cem Şahin bana sahnede de eşlik ediyor. Harika bir gitarist oldugunu hepimiz biliyorduk ama masa başında da harikalar yarattı. En büyük emek kendisinin bu albümde. 6 şarkıyı birlikte produce ettik. Efe Demiral benim çok beğendiğim bir caz müzisyeni. Onunla da ‘Ömür Dedikleri’ni kaydettik. Harun Tekin’in hayatımdaki yeri herkesin bildiği gibi müzik dışında da çok fazla yer kaplıyor, müzikal katkıları bir yana onu her zaman ailemden biri gibi görüyorum. Aynı şekilde Koray Candemir de öyle. Mesela ‘İhtimaller’ aslında bu albüm için hazırlanmış bir şarkıydı ama onun kaderinde varmış. İyi ki de öyle oldu açıp açıp dinliyorum harika sesinden paşamın 🙂

Gece’den bahsetmeden olmaz hepinizi ayrı ayrı görüyorum. Zamanında bana herkesin farklı bir şeyler yapmak istemesinden dolayı ayrıldığınızı söylemiştiniz zaten ama üzerinden yıllar geçince tekrar sormak istedim 🙂 Bir Gece şarkısı da fena olmaz sanki ileride ne dersin?

Ah benim masum Gece‘m 🙂 Yakın gelecekte bir üretim gelecek gibi görünmüyor. Aslında içlerinde tekrar bir şeyler yapabileceğimize en çok inanan bendim ama artık kara pek görünmüyor. Ben de tüm odağımı solo kariyerime vermek istiyorum. Aslında ikinci albümün şarkılarının bir çoğunu yazdım bile. Hızlıca onları kaydetmeye başlamak istiyorum. Eren, Gökçe ve Erdem benim için grup arkadaşından çok öte bir yerdeler. Gökçe ve Erdem‘le 2 yıldır konuşmuyoruz. Hem çok sebebi var hem de hiçbir sebebi yok aslında. Bilemiyorum Altan 🙂 Canlarım onlar benim. Bir sorun olsa yine birbirimizin yanında olacak ilk insanlar olacağımızı biliyorum.

“Umudun Arka Yüzü”nü hangi duygularla hazırladın, hangi duygularla paylaştın ve hangi duygu durumunda yüzen insanlar sence bu albümde kendini bulacak? Çünkü yol, süreç ve sonuç bazen farklı olabiliyor 🙂

Hepimizin çok yorulduğu bir kabusun sonuna geldiğimizi biliyorum. Öfke, yorgunluk ve umut hissediyorum içimde. Bu duyguların en ağır basanı da umut. Ama o umuda sanki bir camın arkasından bakıyor gibiyiz. “Umudun Arka Yüzü”, “kendimden yeni bir son yarattım” diyor. Ben de hem kişisel olarak hem de toplum olarak kendimizden yeni bir son yaratmak istiyorum. Mız mız alternatif pop müziklerden, arabesk soslu indie gruplardan çok sıkıldım. Mütevazı olmak da istemiyorum biz bu ülkedeki ilk alternatif indie rock albümlerinden birini kaydettik. Şimdi de bir süre boş bıraktığım dağınıklığı toplamak istiyorum. ‘Ateş’, ‘Yine’ cayır cayır alternatif rock şarkılar. ‘Dünya’ ve ‘Umudun Arka Yüzü’ beat üstüne kurulu synth sound’lar. ‘Mortingen Şıtraze’ ise synth pop sularında yüzüyor. İnsanların albümde ne bulacaklarıyla o kadar ilgilenmiyorum ki 🙂 Benim tek derdim kendimi bulmak. Ve sevdiğim şeyi yapmak.

Solo kariyerinde grup halinde çalışmanın hangi yanlarını özledin? Ya da özlemedin?

Grup müziğinde sadece birlikte gürültü yapabileceğimiz bir stüdyoya ya da eve ihtiyacımız vardı. Kapıyı kapatıp her şeyi paketlerdik. Şimdi hayatımda bir sürü insan var 🙂 Daha sosyal bir adam olmam gerekti. Panik ataklarımın üstüne gide gide yaptım bu albümü 🙂 Çünkü ben çok fazla insan sevmem İpekkk 🙂 Ama bana çok da yararı oldu bu sürecin. Sanırım artık daha olgun biri gibi hissediyorum. Her şeyin kontrolünün bende olmasını sevdim. Solo kariyer daha özgür hissettiriyor insana.

Lansman konserinde bizi neler bekliyor?

24 Mayıs! 🙂 “Umudun Arka Yüzü” şarkılarını çalacağız tabii ki. Gece‘nin külliyatından da çalarım mutlaka. Ama ben en çok konserden sonra birlikte bi şeyler içip, muhabbet etme kısmına geçmek istiyorum. Çünkü konser Beyoğlu Blind’da ve tekrar hep birlikte Beyoğlu’nda olacak olmak… En güzeli bu bence:)

Dergy okurlarına neler söylemek istersin?

Kültüre, sanata kıymet verdikleri için hepsine teşekkür etmek isterim. Tüm Dergy okurlarını 24 Mayıs lansman konserine birlikte şarkı söylemek ve umudumuzu paylaşmak için beklerim. Dergy ekibine de böyle kaliteli bir mecra yarattıkları için teşekkür ederim.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR