Ana SayfaHaberlerCan Kazaz "ve Toprak" ile sesimiz oluyor

Can Kazaz “ve Toprak” ile sesimiz oluyor

Can Kazaz’ın bugün yayınlanan yeni albümü “ve Toprak”, müzisyenin alışık olduğumuz sound’unun yanı sıra deneysel bir havaya da sahip. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Yeni bir albüm haberiyle karşınızdayız ama bu albüm benzerlerinden biraz daha farklı bir yerde duruyor ve hatta hepimizin sesi olmaya aday. Can Kazaz‘ın yeni albümü “ve Toprak”, müzikalitesi bir yana sözleri ve kurgusuyla deneysel bir tarafı da olan bir albüm. Sekiz parçadan oluşan “ve Toprak”ın haberini Kazaz‘ın yaklaşık iki hafta önce yayınladığı ‘Gidemem’ şarkısıyla almıştık. Geçtiğimiz günlerde ise albümün ön dinlemesi gerçekleşti ve orada Can Kazaz ile birlikte albümü baştan sona hikayeleriyle beraber dinleme şansını yakaladık.

Albüm, bir yanıyla hepimizin kendi arasında konuştuğu “bu halimiz ne olacak” diyaloglarını şarkıya döküyor, diğer yanıyla da Toprak Ana’ya saygı duruşunda bulunuyor. Albümdeki ikinci şarkı ‘Savur Göğüsüme Tohum’ adeta meditatif, sakinleştirici bir etkiye sahipken, ardından gelen üç parça adeta soğuk duş etkisi yaratıyor. İçimizdeki isyanın ve içsel diyaloglarımızın şarkıya dökülmüş hallerini dinlerken, hepimizin tüyleri diken diken oluyor.

Son parça ise bir şarkı değil, adeta bir mırıldanma… Can Kazaz, ‘Yollar ve Toprak’a dair “Bu sonraki çalışmaların habercisi niteliğinde, içinde öyle bir mesaj taşıyor ama ne olduğunu anlamanıza imkan yok, şu an paylaşamıyorum” diyerek merak katsayımızı da fazlasıyla yükseltmedi değil.

Şimdi gelin yeni albümün açılış şarkısı olan ‘Zifir Sessizlikte Bulursun’u dinleyelim.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR