Ana SayfaalternatifCan Oflaz: "Aslında şarkılarımı söylerken hiç sakin değilim"

Can Oflaz: “Aslında şarkılarımı söylerken hiç sakin değilim”

“Yanamam”la dinleyicilerinden tam not alan, alternatif sahnenin üretken müzisyenlerinden Can Oflaz’ı Dergy sayfalarında ağırladık.

Sebla KOÇAN / [email protected]

Geçtiğimiz günlerde yeni şarkısı “Yanamam”ı yayınlayan Can Oflaz, bugünlerde yeni albümüne doğru geri sayımda. Analog synthesizer ve ritmik elektronik davul elementlerinin ön plana çıktığı şarkısı “Yanamam”, ‘Bir dursam, nefes alsam, bulur muyum kendimi yeniden?’ diye soruyor, dinleyiciye. Kendini arayan, cevaplar bulmak yerine soru sormaya devam edenlerin şarkısı diyebiliriz “Yanamam” için. 1992 doğumlu olan Can Oflaz’ı hem cover’ladığı şarkılar hem de “Fikrimin İnce Gülü”ne getirdiği yorumla takip etmiştik. Alternatif sahnenin yetenekli ismi, yeni albümüne az bir süre kala Dergy’nin konuğu oldu.

“Yanamam” adındaki yeni single’ınızı 17 Aralık’ta paylaştınız. Şimdi 10 şarkılık albümünüzü beklemedeyiz. Bize biraz anlatır mısınız bu albümü, nasıl bir albüm bekliyor bizi? Ne zaman yayınlanacak?

Yanamam aslında bahsettiğiniz albümün ilk parçası. Bir hikaye, bir deneyim sunmanın peşindeyim. İlk yayınladığım “Fikrimin İnce Gülü” yorumundan beri üretimimde ve sound’umda ciddi değişiklikler oldu. Akustik gitar ile yaratmaya çalıştığım dünya artık sınırlarını aştı ve özellikle elektronik elementlerle başka bir yere evrildi. Aranjör kimliğimden dolayı da anlatmak istediğim şeyi sadece melodim, sözüm ve vokalimle değil, her enstrüman ile anlatabildiğimi düşünüyorum. 2022’de yayınlanacak albümümden yeni şarkılar da yolda. Yanamam’dan hemen sonra yeni parçam geliyor.

“Yanamam”daki asıl anlamın kendi gerçeklerinden korkan ama kendi gerçekliğinin farkında olan bir insanın hikâyesi olduğunu söylemiştiniz. Hepimiz aslında hayatımızın bir noktasında kendi gerçekliğimizi arıyoruz. Ve belki de çoğumuz bu korkularımızdan kaçıyoruz. Siz bu şarkıyı kendinizden yola çıkarak mı kaleme aldınız, kendi gerçekliklerinizle yüzleşmenizde bu şarkı yardımcı oldu mu size?

Hala oluyor. İlk defa böyle bir şey deneyimliyorum. Hepimiz zor zamanlar yaşıyoruz ve kendimize bu yolculuğumuzda küçük notlar bıraktığımıza inanıyorum. Benim özelimde bu Yanamam’a yazdığım sözler ile oldu. Kendi gerçeğimiz dediğimiz şey çok basit duyulsa da keşfetmeye çalıştığımız şeyin ne olduğunu aradığımız seneler geçiyor. Benim de niyetim dinleyicilerimle bunu paylaşmaktı. Yani kendi gerçeğimi buldum bakın işte bu demek yerine benim de hala sorgulama halimi, arayışta olduğumu paylaşmak gerçekten başka bir deneyimdi.

can oflaz roportaj aslinda sarkilarimi soylerken5

Bugüne kadar yayınladığınız cover’larla da yıllar öncesinden isminizi duyduk. Ve 2019’da ilk albümünüz Hayal geldi. Çoğu insan artık bir albüm kaydetmeyi çok yorucu buluyor, single’ları zamana yayarak çalışmayı tercih ediyor. Sizin albüm yapma motivasyonunuz ne oldu?

Hikâyemi anlatmak. Çocukluğum CD’ler ve kasetler dinleyerek geçti. Ne zaman bir sanatçının albümünü alsam ilk yaptığım şey baştan sona defalarca dinlemek olurdu. Aslında bu hala böyle. The Weeknd’in albümü çıktı mesela, her ne kadar şarkı geçmek artık benim elimde olan bir şey olsa da baştan sona dinlemek istedim. Çünkü bir şey ifade ediyor. Albüm hevesim de aslında buradan geliyor, bir şey ifade etmek. Hikâyemi ya da ürettiğim deneyimi en iyi böyle paylaşabileceğimi hissediyorum.

can oflaz roportaj aslinda sarkilarimi soylerken2

Şarkılarınızın sakinleştirici etkisi olduğuna dair pek çok yorum var ve aslında epey kalabalık bir takipçi kitleniz var. Sizi dinleyen insanları nasıl tanımlarsınız, ilginç ve akılda kalıcı yorumlar alıyor musunuz?

Sakinleştirici etkisi yorumu gerçekten çok ilgimi çekiyor çünkü o şarkıları üretirken ya da söylerken hiç sakin değilim 🙂 Beni dinleyen insanlar aslında çok farklılık gösteriyor ve bu beni çok mutlu ediyor. Herhangi bir şehre gittiğimde Fikrimin İnce Gülü yorumumu dinlemiş olan ve beni tanıyan birisi ile sohbet ettiğimde her seferinde farklı yorumlar alıyorum. Konserlerde de bu çok hissediliyor. Her konserimde en çok tepki aldığım şarkı değişiklik gösteriyor. 2019 yılında bir Almanya konserim vardı, orada en çok sevilen yorumum çok farklıydı mesela. Yanamam’la ilgili de çok güzel yorumlar alıyorum, en yakın zamanda bu yazdığım şarkıları konserlerde hep birlikte bağıra çağıra söylemek istiyorum!

“KENDİMİ BİLDİM BİLELİ MÜZİĞİN İÇİNDEYİM”

Sosyal medyayı aktif kullanıyor musunuz? Peki buradaki linç kültürüne ne diyorsunuz? Olumsuz yönde eleştiriler almak motivasyonunuzu etkiliyor mu?

Sosyal medyayı bu aralar elimden geldiği kadar aktif kullanmaya çalışıyorum. Ama yıllar içersinde öğrendiğim en büyük şey olumlu ya da olumsuz herhangi bir yorumun enerjisini üzerinize almamanız. Denge bence buradan başlıyor. Benim ürettiğim şeyin arkasında olup olmamam izlenme sayılarına da yorumlara göre değişiklik gösteriyorsa zaten burada bir sorun vardır. 44 milyon dinlenen şarkım da var, 100 bin dinlenen de. İkisinin yerini her zaman üretim anı belirliyor benim için. Ama dinleyicilerimle bugüne kadar çok güzel bir ilişkim oldu bundan dolayı da çok mutluyum.

can oflaz roportaj aslinda sarkilarimi soylerken4

Müzik yapma isteğinin içinizde filizlendiğini hissettiğiniz, ya da belki de hep varolduğunu ciddi bir biçimde ilk anladığınız an nasıl bir andı? Biraz anlatır mısınız bize?

Hatırlamıyorum desem doğru olur 🙂 Kendimi bildim bileli hep müziğin içindeyim. Özellikle abimin bana güzel müzikler dinletmesi, beni hep şarkı söylemeye teşvik etmesi ve desteklemesi bana hep bir özgüven verdi. Lise yıllarımda okulda aldığım kötü tepkilere belki de çocukluğumdaki bu özgüven; müziğe, üretmeye, kendimi bu şekilde ifade etmeye duyduğum aşk sayesinde dayandım:) Sonrasında da zaten hiç durmadım, duracak gibi de durmuyorum 🙂

Sizi en çok etkileyen dönemi ne zamandı müziğin, kimler idolünüzdü küçükken?

Lise yıllarımda rock müziğin ciddi bir etkisi oldu, gitara kendimi de bunun sayesinde verdim. Guns N Roses, Duman, Led Zeppelin, tam bir lise rock müzisyeniydim yani. Çocukluk dönemimde daha RNB hakimdi, Michael Jackson, Boys ii Men, Babyface, Stevie Wonder.
Üniversite de caz müzikten çok etkilendim. Miles Davis, Charlie Parker, Sinatra.. O yüzden aslında çok karmaşık bir soru bu benim için. Ama Justin Timberlake’i izlediğimde evet bunu ben de yapmak istiyorum demiştim.

KISA KISA

  • “Keşke ben yapsaydım” dediğim şarkı Hold On, We’re Going Home Drake
  • Bu aralar takılıp kaldığım albüm An Evening With Silk Sonic- Bruno Mars Anderson .Paak
  • Bugün, bundan 10 yıl önceki halimle karşılaşsam ona diyeceğim şey şu olurdu: “Her şey çok güzel olacak, devam et.”
  • Bana göre gelmiş geçmiş en iyi film müziği Star Wars
  • İzleyicisi olarak gittiğim ve aklımı yerinden oynatan konser Justin Timberlake Madison Square Garden New York
  • Dünya üzerinde en çok görmek istediğim ülke Avusturalya.

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR