Ana SayfaalternatifCan Temiz şarkıları psikoterapi kitabına konu oldu

Can Temiz şarkıları psikoterapi kitabına konu oldu

Can Temiz, Model’in Levla’nın Hikâyesi albümünde yazdığı şarkılarla psikoterapist Fatih Pulat’ın “Psikoterapinin Sonsuz Yolculuğu” kitabına konu oldu.

Müzik kariyerine solo projeleriyle devam eden Can Temiz şarkıları bu kez de psikoterapi dünyasına konu oldu. Psikoterapist ve yazar Fatih Pulat, Temiz’in eski grubu Model’in Levla’nın Hikâyesi albümünde yer alan şarkılarına “Psikoterapinin Sonsuz Yolculuğu” kitabında yer verdi.

Can Temiz, bu haberi şu cümlelerle duyurdu:

“Çok gurur duyduğum ve beni çok mutlu eden bir şey bu. Daha önce de zaman zaman bahsetmiştim, belki hatırlayan vardır. 2013’de MODEL’in “Levla’nın Hikayesi” albümünü yazarken, albümü iki parttan oluşan bir konsept albüm olarak tasarlamıştım. İlk kısım “Yas Bahçesinde Beş Gün” Levla isimli karakterimizin yaşadığı travmatik bir ayrılığın ardından yasın beş evresini geçirişini, ikinci kısım “Hafifle!” ise mutlu olmak için kendisinden başka hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını fark etmesini anlatıyordu. Uzman psikoterapistler Fatih Pulat, Gamze Akyüz ve Ümit Akçakaya da Levla’ya sınırda kişilik bozukluğu teşhisi koyup (gerçi kendi hislerimi anlatıyordum sadece ama) albümün ilk kısmını, sınırda kişilik bozukluğu olan birinin yasın beş evresini geçirişi açısından incelemiş, çalışma Ulusal Bütüncül Psikoloji Konsgresi’nde ödül almış sonra da akademik bir makaleye dönüşmüştü. Şimdi ise sevgili Fatih Pulat bu çalışmayı da içine alan fakat bu kez çok daha geniş bir perspektiften bizi modern psikoterapiyle tanıştıran bir kitap yazdı ve yayınladı. Bilimi popüler kültürle harmanlamak her zaman bana çok heyecan veren bir fikir ve Fatih Pulat da bu işi çok iyi yapıyor. Yazdığım şarkılarla bunun bir parçası olmama fırsat verdiği için ona buradan bir kez daha teşekkür ediyorum ve hepimizin psikolojik olarak sıçmış durumda olduğu bu günlerde insanın kendi içine çıkacağı yolculukta rehberlik eden bu kitabı herkese içtenlikle öneriyorum.”

CAN TEMİZ BANNER 2 1
BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR