1995 yılının mayıs ayında bir gün, televizyon ekranlarında dönen bir klip hepimizi adeta hipnotize etti. “Cartel” adlı parçayla hip hop kültürünü Türkiye’ye getiren ekip, bugün şarkılarını dinlediğimiz pek çok rap sanatçısına ilham oldu. İşte gerçek anlamda bir dönüm noktası niteliği taşıyan Cartel grubu hakkında bilmeniz gereken 10 şey…


1) PEK ÇOK GRUP TARAFINDAN KURULDU 

Grup iki ayrı rap grubu ile Erci-E’nin bir araya gelmesiyle Almanya’da kuruldu. Karakan’dan Alper Ağa ve Kabus Kerim, Cinai Şebeke’den Emali, Babalu, Olcay, İnceefe ve Erci-E grubun elemanlarıydı. 

cartelll

2) KAÇ KERE SÖYLEDİK BİZ ÇOCUK SANA?

Kulaklarımıza yerleşen ve hafızamızdan hiç çıkmayan bu nakaratı seslendiren kişi, Kabus Kerim’in eşi Arzu Yüzer’di. Bu nakarat pek çok farklı kişi tarafından seslendirildi ancak Arzu Yüzer’in vokali herkes tarafından beğenilince bu kısım böyle bırakıldı. 

3) “EVDEKİ SES” ALMANYA’DA LİSTEYE GİREN İLK TÜRK PARÇAYDI

Cartel albümü içinde yer alan bir diğer önemli şarkı da “Evdeki Ses”ti. Yıllar sonra Manga tarafından da coverlanan “Evdeki Ses” Almanya tarihinde listelere giren ilk yabancı parça olma özelliğini taşıyor. O dönem listelerde The Prodigy gibi grupların yanı sıra Cartel de bu şarkısıyla vardı. 

cartelll 1

4) BÜYÜK BAŞARI ELDE ETTİLER 

Cartel, bugüne kadar BJK İnönü Stadı’nda (Şimdiki adı Vodafone Park) konser veren ilk ve tek Türk rap grubu. Grup, Michael Jackson’dan sonra en çok izleyici çeken konseri verdikleri için Time dergisine konu olmuşlardı.“Cartel” adlı albümleri Türkiye’de 500 bini aşkın satış elde etti ve Türk rap tarihinin en çok satan albümü oldu. 

cartel time 1

cartel time

5) AL SANA KARAKAN! 

Cartel dağıldıktan sonra Alper Ağa ve Kabus Kerim’den kurulu olan Karakan 1996 yılında, Al Sana Karakan adlı bir albüm yayınladı. Bu albümden, Erkin Koray’ın ünlü “Yağmur” şarkısının sample’ını kullandıkları ve yine “Yağmur” adını verdikleri parçaları oldukça ilgi görmüştü. Ayrıca yine bu albümde “Evdeki Ses”in farklı bir versiyonu daha vardı. 

 

6) KARAKAN ŞİMDİ NE YAPIYOR? 

Alper Ağa, gerçek adıyla Alpertunga Köksal, müzikten uzaklaştı ve esas mesleği olan kimya mühendisliğine döndü. Kabus Kerim olarak tanıdığımız Kerim Yüzer ise müzikten hiç kopmadı. Yıllar içinde pek çok mekanda DJ’lik yapan Kabus Kerim’in hip hop lifestyle ve vintage parçalar satan bir butiği var.

kabus kerim

7) ERCİ-E SOLO ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR 

Erci-E adıyla tanıdığımız Erci Ergün ise solo çalışmalarına devam ediyor. Erci-E son olarak Sabahat Akkiraz’ın 50. sanat yılına ithafen “Beni Gör Bana Gel” adlı bir şarkı yaptı.

ERCI 

erci e cartel 02 renk

8) CARTEL BİR KEZ DAHA DENEMİŞTİ 

Cartel, isim anlaşmazlıklarını çözdükten sonra 2011 yılında yeniden birleşmiş ve Bugünkü Neşen Cartel’den adını verdikleri bir albüm daha kaydetmişti. Bu kez grupta Kabus Kerim ve İnceefe yoktu. Ancak bu albüm beklenen başarıyı yakalayamadı. 

Cartel Bugunku Nesen Cartelden b20d

9) PEKİ CARTEL NEDEN DAĞILDI? 

Erci-E’ye göre bunun sebebi grup üyelerinin ayrı şehirlerde yaşamış olmasıydı: 

“Yaşadığımız sıkıntıları arada sırada görüşüp paylaşamamak ya da birlikte müzik yapamamak bir grup için kolay değil. Artık 24 sene geçmiş. Geriye baktığımda ‘Bu grubun kaderi bir albümle yaşanan ve yaşatılan patlamaydı’ diyorum.”

Ekran Resmi 2020 04 02 12.05.58

10) YENİDEN BİR ARAYA GELECEKLER Mİ? 

Kabus Kerim, 2019 yılında verdiği bir röportajda Cartel’in tekrar birleşmesi için “Bu olması imkansız bir durum” demiş ve eklemişti: “Herkesin başka işi gücü var. Gruptan şuan sadece 1 kişi aktif olarak müzikle uğraşıyor. Cartel’in en genci bendim, ben de şu an 50 yaşındayım. Gerisini siz düşünün. İleride torunumla belki…”

KAYNAKLAR

2, 3, 4, 5, 6 ve 6, 7, 9 ve 10