Ana SayfacazCaz piyanisti Selen Gülün: "Müzisyenlerin canı kalmadı"

Caz piyanisti Selen Gülün: “Müzisyenlerin canı kalmadı”

Pandemi döneminden en çok etkilenen sektör şüphesiz müzik ve eğlence sektörü oldu. Caz piyanisti Selen Gülün, “Müzisyenlerin canı kalmadı, daha zorlu bir kış var önümüzde” diyerek kaygısını dile getirdi.

Pandemi süreci boyunca açık hava konserlerinin iptal edilmesi, müzisyenlerin aylarca çalışamaması ve pek çok etkinliğin soru işaretleri altında gerçekleştirilememesiyle birlikte, müzik ve eğlence sektörü çıkmaza girdi. Sözcü’den Metin Aktaşoğlu’nun müzik sektörüne dair yaptığı özel haberde, caz piyanisti Selen Gülün önemli noktalara değindi:

“Bu yalnızlaştırılma ve sahipsizlik içinde, elbette devletten beklediğimiz kültürel ve sanatsal aktivitelere maddi ya da manevi destek gelmedi. İBB’nin desteklediği açık hava konserlerinin ve diğer açık alan müzik etkinliklerinin iptalini siyasi bir karar olarak algılıyorum. Biz aylardır mevsim müsait, dışarılarda önlem alındığında çalabiliriz diye hevesle sonbaharı bekledik. Kapalı mekanlar açık, bir kısmında herhangi bir denetleme olmadan canlı müzik bile çalınırken kontrollü gerçekleşen sosyal mesafeli açık hava konserlerinin iptalinin haklı gerekçesi olamaz.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MÜZİK DÜNYASI #MÜZİĞESESVER HAREKETİNİ BAŞLATTI

Belli ki sektörde hiçbir şey işlemiyormuş. Bu öz eleştiriyle başlarsak, dayanışmaya kapı aralayabiliriz. Sosyal sigortası olmayan, aylardır hiç para kazanamamış, tüm yatırımını iyi bir müzisyen olmak için harcamış ve bu hayatı kurgulayabilmek için zaten bir çok özveride bulunmuş kişilerden anlayış beklemek yerine bu insanların başrolde olduğu sektöre nasıl can katabiliriz bunları konuşmamız gerekiyor. Müzisyenlerin canı kalmadı ve çok daha zorlu bir kış var önümüzde…”

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: EĞLENCE SEKTÖRÜNDEN SOSYAL MEDYADA KIRMIZI TEPKİ

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR