Solo şarkılarıyla da tanınan, Kolpa’nın gitaristi Cenk Taner Dönmez, karantina günlerinde gitarıyla moralleri yükseltiyor. Dönmez, Dergy’nin sorularını yanıtladı.

Kolpa grubunun gitaristi olarak tanıdığımız Cenk Taner Dönmez, “Sarılıp Uyusak” ve “Bir Kadın” adını verdiği solo şarkılarıyla da beğeni topluyor. Dönmez, karantina günlerinde her gün Instagram hesabından sevdiği şarkıları dinleyicileriyle paylaşıyor. Müziğin iyileştirici gücünü takipçileriyle paylaşan gitarist, “Karanlığa gömüldüğümde dibine kadar yaşarım. Akışa bırakmak çıkış yolumu bulmayı kolaylaştırıyor” diyor.

Zor dönemler yaşıyoruz, belki de ilerde hiç unutmayacağımız cinsten günler geçiriyoruz. Siz de “Elbet güneş yeniden doğacak” diyorsunuz. İyi hissetmek, iyi düşünmek için neler yapıyorsunuz?
Bu olay çıktığı ilk zamanlar tüm düşüncelerim negatif yöndeydi. Birçok olumsuz yönleriyle çok etkilediğim kısa bir zaman geçirdim. Son birkaç senedir hayatın bana öğretmiş olduğu bir şey var. Gerçekleri görmezden gelemezsin, onlardan kaçamazsın, kabul edip hayatımdaki olumlu yönlere tutunmaya çalışıyorum. Sonrasına beni iyi hissettiren şeylere odaklı ilerlemek başlangıç için iyi çözüm oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=IhzqwF1L5vI

Pek çok iyi şarkının mutsuzluktan, kaostan, kötü şartlardan beslendiği görüşü yaygındır. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda, gerçekten öyle mi? İyi bir şarkı yazabilmek ya da o gün iyi çalabilmek için tetikleyicileriniz neler?
Herkesin bir üretim tarzı vardır. Ben çok çalışmak gerektiği kanaatindeyim, bunun yanına da hislerimi koyarım.

“YAVUZ ÇETİN ŞARKILARIYLA BÜYÜDÜM”

Yavuz Çetin şarkılarının cover’larını gördük Instagram hesabınızda. Sizde nasıl bir yeri var Yavuz Çetin’in? 
Yavuz Çetin şarkılarıyla büyüdüm. Çaldığı gitarlarla bir çok şarkının altına ismini yazdırmış biri. Yaşadığı hayatın tüm yönlerini, albümlerinde sözleri ve gitarıyla anlattı bize. Benim çok samimi bulduğum ve etkilendiğim birisidir.

https://www.instagram.com/p/B-Z7Zv8n2m9/

Gelelim hiç bitmeyecek bir tartışmaya. Size göre tüm zamanların en iyi 3 gitaristi kimdir, neden?
Rock tarihini değiştiren Jimi Hendrix, işin sahne şov kısmı ve gitar tasarımlarıyla Steve Vai, farklı tarzıyla John Mayer.

Sosyal medya hesabınıza bakınca sizi pozitif, güler yüzlü, neşeli biri olarak görüyoruz. Gerçekten böyle biri misiniz? Karanlıklara gömüldüğünüzde aydınlığa çıkmak için ne yaparsınız?
Renkli bir karaktere sahibimdir. Her daim öyle gezmiyorum tabii. Karanlığa gömüldüğümde dibine kadar yaşarım. Akışa bırakmak çıkış yolumu bulmayı kolaylaştırıyor. İttire kaktıra zor oluyor benim için.

Ekran Resmi 2020 04 07 11.59.15

“İZOLE OLMAK VE ODAKLANMAK İÇİN BODRUM’DA YAŞIYORUM”

Sosyal medya günümüzde çok gerekli ama bir o kadar da tehlikeli bir şey. Siz bu konuda sınırlarınızı nasıl belirliyorsunuz?
Belirlediğim bir sınır yok. Yapmaktan keyif aldığım, kendimi iyi hissettiğim şeyleri paylaşıyorum sayfamda. Severek takip eden, deli bu çocuk diyip takibi bırakan da vardır diye düşünüyorum.

Bodrum’da mı yaşıyorsunuz, hem Bodrum’da hem İstanbul’da mı yoksa?
Çevresel faktörlerden izole, daha iyi odaklanabilmek için Bodrum’da yaşıyorum. Müzik endüstrisinden kopmamak için aralarda İstanbul’a geliyorum.

https://www.instagram.com/p/B-huoBfHv3P/

Solo şarkılarınızın devamı gelecek mi?
Bestelemiş olduğum birkaç şarkım daha var, onları paylaşmadan olmaz, paylaşmak güzeldir. 

Müziğin dışında ilgilendiğiniz başka neler var, gününüzü nasıl geçirmeyi seversiniz?
Bulunduğum yerde çok az insan yaşıyor. Kimselerin olmadığı sabahlar da sıkı bir yürüyüş, iyi beslenmek, dostlarla vakit geçirmek önem verdiğim diğer konular, olmazsa olmazlarım. Tabii dostlarla bu dönem interneti kullanıyoruz.

Son olarak sizden karantina günleri için bir kitap, bir dizi, bir film bir de albüm önerisi istiyoruz…
“Trevanian’dan Şibumi”, doyamayıp iki sefer okuduğum muhteşem bir roman. “That’s 70’s Show”, eski zamanları anlatan bir komedi, nadir de olsa izliyorum. Ben Stiller ve Eddie Murphy’ nin başrolde oynadığı “Kule Soygunu”, yine heyecanlı ve sürükleyici bir komedi. Ve Yavuz Çetin’in 97 yapımı ”İlk” albumü…