Ana SayfaalternatifCeren Gündoğdu yoluna bağımsız olarak devam ediyor

Ceren Gündoğdu yoluna bağımsız olarak devam ediyor

Alternatif pop dünyasının özgün seslerinden Ceren Gündoğdu, yoluna bağımsız bir müzisyen olarak devam ediyor.

Herhangi bir plak şirketiyle çalışmak istemeyen Gündoğdu, kendi şirketinden şarkılarının akustik versiyonlarını yayınlamayı planlıyor. Sanatçı, “Bazı şeyler var ki yolda öğreniliyor” diyor.

Kendi şirketinizi kurma ve plak şirketleriyle çalışmama kararını nasıl aldınız, neden aldınız?

Benim için şarkı yazmak ve şarkı söylemek iç dünyamı ve hayatın bendeki yansımalarını paylaşmak demek. Birilerine anılarıyla yüzleşme, duygularını farketme yolu sunmak demek. Dolayısıyla bir şarkının ne zaman yayınlanacağı, ondan bir sonraki şarkının ne zaman dinleyiciyle buluşacağı, müziğimin nasıl resmedileceği yani kliplerin, kapak fotoğraflarının tarzı ve tavrı, hangi müzisyenle ortak bir işin parçası olacağım, farkı müzik türlerinin içerisinde gezinen çeşitli üretimlerimi YouTube kanalımda ne zaman ne şekilde paylaşacağım gibi bir dizi konuda karar mercii ben olmak istedim. Neticede bu benim müziğim benim dünyayla bağ kurma şeklim, söz hakkı bende olmalıydı. Tabii ki inandığım/güvendiğim yol arkadaşlarıyla birlikte çıktım yola. Yaklaşık 1.5 sene sektörün önde gelen label’larından biriyle çalıştıktan sonra daha özgür bir alana sahip olursam bunun hem dinleyicimle aramdaki bağı güçlendireceğine hem de daha huzurlu şekilde müzik yapabileceğime kanaat getirdim. Sonuçta müzik üretimi çok öznel bir iş ve her üretim biricik. Fakat label’lar çok genel geçer kurallarla yönetmek istiyorlar müzisyeni ve müziğini… Bu dönem için bağımsız bir müzisyen olarak ilerlemek bana çok güçlü ve özgür hissettiriyor ama bir gün benim hassasiyetlerimi paylaşan bir ekiple karşılaşırsam elbette farklı yaklaşabilirim duruma…

Kendi şirketinizden 2021 içinde neler yayınlayacaksınız?

Şu an üzerinde çalıştığım 5 yeni şarkım var. Sık aralıklarla yeni şarkılarımı paylaşmaya devam edeceğim Mart itibariyle. Bir de ilk albümüm Kapalı Gözlerle’den bazı şarkılar var ki akustik olarak kaydedip yeniden yayınlamak istiyorum. Farklı enstrümanlar kullanarak farklı bir akustik sound elde etme hayalim var. Şimdilik ipucu vermeyeyim sürprizi bozulmasın!

Bağımsız olarak müzik yapmak isteyen müzisyenlere neler önerirsiniz? 

Bence en büyük mücadeleyi, sürekli bizi birbirine benzetmeye çalışan, x bir profilin ve x bir sound’un replikası olmaya iten bir sistemin içinde kendimiz gibi kalabilmeye çalışarak veriyoruz. Kendimizi kimseyle kıyaslamadan, müzikalitemize rakamların etkisinde kalarak değer biçmekten kaçınarak, özgün bir şeyler yaratabilmeye çabalamalıyız bence. Ve bazı şeyler var ki yolda öğreniliyor. Yolda olmak ve sürekli, tutkuyla üretmeye devam etmek yani küsmemek çok önemli. Küsmeyen ve müziğini özenle ilmik ilmik işleyen, paylaşan her müzisyenin ulaştığı kendine has bir dinleyici kitlesi var.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR