Geçtiğimiz günlerde yayınladığı “Ara Ara” şarkısıyla Türkçe pop müziğe başka bir enerji vermek isteyen sosyal medya fenomeni Ceren Yaldız “Hayallerim çok büyük” diyor. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

Doğruya doğru, günümüzün internet fenomenleri müzik dünyasına atıldığında biz diğer faniler şarkıyı dinlemeden önce şöyle bir kaşımızı kaldırıveriyoruz. TikTok’ta 8.6 milyon, Instagram’da ise 1.6 milyon takipçisi olan fenomenlerden Ceren Yaldız da muhtemelen kendisini tanımayan dinleyici yorumlarıyla benzer önyargılarla karşılaşmış olsa gerek. Söz ve müziği Mert Çalışkan’a düzenlemesi ise Sezer Dinç’e ait olan “Ara Ara” 15 Ekim’de yayınlandı ve şimdiye kadar 3 milyon görüntülenme elde etti. Yayınlandığı günden bugüne de YouTube trendlerde. Yaz aylarının enerjik ve renkli görüntülerine sahne olan şarkısı ve klibiyle genç nesli temsil etmek istediğini söylüyor, Yaldız. Ünlü fenomeni Dergy sayfalarında ağırladık.

TikTokerların veya diğer fenomenlerin müziğe girmesi konusunda hep bir önyargı olur. Oysa “Ara Ara” iyi bir pop şarkısı. Bu şarkının aslında önünüze sizin için yazılmış gelen bir şarkı olduğunu söylemiştiniz. Peki size ait olduğunu nasıl anladınız? Doğru zamanın geldiğini nasıl fark ettiniz? Önyargıları kırdığınızı düşünüyor musunuz?

Şarkının bana ait olduğunu sözlerini okuduğumda hissettiğim duygulardan anladım. Sözleri tam olarak beni anlatıyordu. Geçmişi bir kenara atıp daha güzel günlere merhaba diyeceğimi hissettim. Eskiden kafama çok taktığım şeyleri artık pek de umursamadığımı fark ettim. Yeni günlerin ilk güzel başlangıcı. Özellikle şarkıdan sonra insanların önyargıları da bence epey kırıldı ve çok güzel dönüşler aldım.

 

Kendi şarkılarınızı da yazmak ve bestelemek gibi planlarınız var mı? Şarkıcılık için bir eğitim almak istediğinizi söylemiştiniz, bu konuda nasıl bir planınız var, müzikle ilgili gelecekte yapmak istediğiniz neler var?

Küçükken hikaye ve şiir yazmayı çok severdim ve şimdi tabii ki kendi şarkılarımı da yazmak istiyorum. Şarkıya kendi duygularımı kattığında her zaman daha güzel tepkiler alıyorum, bunu gözlemledim.

Reynmen, Bege, Melis Fis gibi pek çok fenomen de şarkı yaptı ve aslında beklenenin üzerinde performanslar sergilediler. Sizin bu isimler veya bu isimlerin haricinde de beğendiğiniz, takip ettiğiniz, belki de işbirliği yapmak istediğiniz başka fenomenler de var mı?

Tabii, gelecekte olabilir.

ceren yaldiz dergy rop

Oyuncu olmak istediğinizi her fırsatta dile getiriyorsunuz. Önünüzde bu tip bir fırsat çıktığında müzik sizin için ikinci planda mı kalacak yoksa kariyerinize hem oyuncu hem de şarkıcı olarak mı devam etmek istersiniz?

Oyuncu olmak küçüklükten bu yana hep istediğim bir şeydi. Bu tip bir fırsat çıkarsa tabii ki değerlendireceğim. Ama müzik benim için arka planda kalmaz, ikisini de bir arada yürütmeyi düşünürüm.

Şarkı yapma amacınızın daha güzel kitlelere açılabilmek olduğunu belirtiyorsunuz. Peki hayalinizde, gözlerinizi kapattığınızda, tıpkı o otobüste kulaklıkla giden kızın yaptığı gibi, nasıl bir sahne hayal ediyorsunuz? 

Müziğin beni yeni ve güzel kitlelere tanıtacağına inanıyorum. Çok çalıştıktan ve çabaladıktan sonra hayalimdeki sahnede yer alacağıma inanıyorum. Hayallerim çok büyük ve bunları gerçekleştireceğim 🙂

ceren yaldiz dergy rop2

TikTok’u önce aplikasyonun ismi Musically iken kullanmaya başladığınızı söylemiştiniz, peki kaç yaşındaydınız? Sosyal medyada ne kadar zamandır varsınız? Mahremiyetinizi nasıl korumayı başarıyorsunuz?

Aslında ben sosyal medyayı keşfettiğimden beri boş vakitlerimde hep ilgileniyordum. Sürekli videolar izliyordum fakat izleyen değil içerik üreten tarafta olmak istiyordum.
5 yıldır sürekli içerik üretiyordum ama işlerin ciddiye binmesi 2 3 yıl önce gerçekleşti.

@cerenyaldz♬ Ayda – International Mashup (prod. by sermet agartan) – Vlado Spasov

Sizce müzikte starlık diye bir kavram hala geçerli mi? Bu kavrama inanıyor musunuz? Eskinin ulaşılmaz yıldızları sizce şimdi hala öyle mi?

Müzik star yaratır buna inanıyorum. Şimdilerde neredeyse tüm fenomenler müzik yapıyor ama bu işi gerçekten gönülden isteyenlerin bu yolda devam edip başarı elde edeceğini düşünüyorum.

Takipçileriniz “Ara Ara”ya nasıl tepkiler verdi, aralarında gelen kötü yorumlar sizin moralinizi bozdu mu? Kendi takipçilerinizi ve onlarla olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız?

Kötü yorum oldukça azdı hatta neredeyse hiç yok diyebilirim. Herkes Ara Ara için çok güzel tepkiler verdi ve bu beni çok mutlu etti. İlk projemde bu başarı hevesimi daha da arttırdı.

KISA KISA

● Müzikteki en büyük ikonum Selena Gomez.
● Gardrobumda en sevdiğim kıyafetim Eteklerim
● Telefonumda en sık kullandığım uygulama Instagram.
● Kesinlikle tahammül edemediğim müzik türü Yok
● Son zamanlarda takılıp kaldığım albüm Selena x Votes
● Burcumun (Kova) en önemli üç özelliğine sahibim, bunlar inatçı, sevecen, özgür ruhlu.