Ana SayfaalternatifCeylan Ertem mekanlara seslendi

Ceylan Ertem mekanlara seslendi

Alternatif sahnenin köklü isimlerinden Ceylan Ertem, konserlerinde yaşadığı şartları bir dizi tweet’le takipçileriyle paylaştı.

Ceylan Ertem şu sözleri kaleme aldı:

“Müzisyen dostlarım, bence mekanların akustiği, kulislerin yeterliliği hakkında birbirimizi uyarmalıyız ve birlikte hareket etmeliyiz. Artık konser mekanlarında görsele değil ilk önce akustiğe önem vermeli işletmeler. Ya da DJ müziğini tavsiye ediyorum bu gibi mekanlara. Eğer konser çalınacak mekanın her tarafını cam, metal ve seramik kaplarsanız bizim orada iyi bir sound yakalayabilmemiz mümkün değil. Solo kariyerimin 10 yılı memleketteki canlı müzik mekanlarında müzik icra etmekle geçti. Anima’yı da katarsak 20 yıldır çalıp söylüyoruz. Soundcheckler hep bir mücadele, konserlerimiz bu gibi mekanların eksiklerini kapatmak ile geçiyor. Dinleyiciye yansıtmamak için savaşıyoruz ama inanılmaz etkiliyor elbette moralimizi, performansımızı.

pet-fest-ceylan-ertem

“BU MEKANLARIN İSİMLERİNİ PAYLAŞACAĞIM”

Hepimize yazık. Öten mikrofonlar, sub’ların sahne altına yerleşmesiyle zangın zangır titreyen ve bas’a boğulan bir sahne içi kaosu, davulcumuz davula vursun mu vurmasın mı, kendimizi duymakta inanılmaz zorlandığımız bir ortam.Cem (Yılmaz) ‘in bir şakası vardı,
“Sahne önünde alkış kıyamet, kuliste pet şişeye işiyoruz” diye. Bu baya şaka değil dostlar. Hiçbir müzisyen ve şarkıcı bu gibi muameleleri hak etmiyor bence. Kendi adıma; kulis şartlarından (fotoğraflayacağım hatta), sahne içi ses düzenine, mekan akustiğine (ses mühendisi arkadaşımızın da fikirlerini de alarak) artık bu gibi mekanlardaki sorunlar giderilmedikçe aynı mekanda sahne almayacağım. Mekanların isimlerini de paylaşacağım.”

“ELEKTRONİK MÜZİK ÜRETENLERDEN ÖZÜR DİLERİM”

Öte yandan sanatçı, dün elektronik müzik yapan müzisyenlerden de özür dileyen ikinci bir tweet serisi daha yayınladı.

“Elektronik müzik ve remix’ler üreten kardeşler sizden özür dilerim. CD’den, Spotify’dan müzik çalan kişilerle sizleri bir tutmuşum gibi oldu. Tutmuyorum. O playlist’leri çalan arkadaşların da elbet iyi bir akustiğe ihtiyaçları vardır. Ben içinde akustik enstrumanların bol olduğu, canlı müzik icracılarının sorunlarından bahsettim, sizleri de dahil etmem gerekirdi belki. DJ arkadaşlarım, dediğime takılıp, alınganlık yapmadan, konuyu dağıtmadan devam edelim lütfen.”

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR