Ana SayfaKeşifKeşif: Ceyz: "İyi bir müzisyen her zaman dolu dolu yaşamalı."

Keşif: Ceyz: “İyi bir müzisyen her zaman dolu dolu yaşamalı.”

Yerli rap sahnesine kendine has sound’uyla adımını atan Ceyz’i daha yakından tanıdığımız röportajımıza bir göz atmanızı öneririz.

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Sizleri yepyeni bir isimle tanıştırmak istiyoruz bugün: Ceyz. Can Deniz Coşkun, namıdiğer Ceyz, hip hop, rap ve pop rap alanında üretimde bulunuyor ve sözü, müziği, düzenlemesi kendisine ait olan ‘Gel Yanıma’ teklisiyle işin mutfağından çıkıp sahneye ilk adımını attı. Gelin gerisini kendisinden dinleyelim.

Öncelikle yerli sahneye hoş geldin, iyi ki de geldin demek istiyorum. İlk teklin ‘Gel Yanıma’ ile kısa bir süre önce müzik sahnesine profesyonel olarak adım attın. Peki öncesinde neler yapıyordun? Seni biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

Hoşbulduk, teşekkürler. Aslında müziğin içinde uzun zamandır profesyonel olarak zaten vardım. Fakat işin sadece mutfağındaydım. Şimdi ise tamamen kendime odaklandım. Eğer çok öncelere gidersek, uzun yıllar profesyonel olarak basketbol oynadım, sonrasında mimarlık fakültesini bitirdim. Şimdi ise tamamen müzik alanında tek kulvarda devam etmekteyim.

Daha önce söz, müzik ve aranje konusunda işler yaptığını biliyoruz. Peki kendi müziğini icra etmeye nasıl karar verdin? 

Doğru zamanı bekliyordum açıkcası. Doğru şirket, doğru insanlar, doğru ekip… Sonunda da artık tozlu raflarda biriktirdiğimiz şarkıları çıkarmaya karar verdik. Bu yolun da başında tabii menajerim ve aynı zamanda çok sevdiğim abim Fotios Stefos büyük bir yol gösterici oldu. Sonrasında Haşim Umut Gülbay ile de bu birlikteliği büyüttük, hemen akabinde de Sony Music ile bu yola çıkmış bulunduk. Sonrasında ekibimizle (Ersen Kutluk, Yağız Gezici, Veleno) üzerinde zaten çalıştığımız hali hazırdaki şarkıların artık herkes tarafından dinlenmesini istememiz sonucu bitirip yayın formatına hazırladık.

Sound’unu “Ceyz tarzı” olarak tanımlıyorsun. Bunu biraz açabilir misin? Nasıl bir karışımdan oluşuyor Ceyz tarzı?

Bunu şöyle açabilirim: Herkesin şarkılarında tek olarak kullandığı çoğu tarzı ben birbirine yaklaştırarak, farklı bir duygu ortaya çıkartarak yapmaya çalışıyorum. Bu da var olmayan yeni bir tarz benim gözümde. Örneğin, synthwave, arabesk, 80s, rap gibi. Bu nedenle bu tarza Ceyz tarzı diyorum.

Yerli rap sahnesinde şu an fırtınalar esiyor. Kendini nasıl bir yerde konumlandırmayı hayal ediyorsun? 

Tabii tarzını çok sevdiğim dostlarım var. Herkes kendi hikayesini kendi yazar, bakalım göreceğiz. 🙂

Yapılan işbirlikleri ve beraber üretilen şarkılar çok ses getirebiliyor. Senin de hayalini kurduğun, bir işbirliği gerçekleştirmek istediğin bir isim var mı ve varsa neden o kişi?

Bu soruya politik bir cevap vermeyeceğim ve uzatmayacağım. The Weeknd, Daft Punk, Eminem, Max Martin… Bunlar çalışmayı istediğim, müzik hayatıma gelişimim için doğruda müdahalede bulunmuş kişiler.

Peki, ilk tekli çıktı. Şimdi sırada neler var? 

Sırada ‘Dilara’ adlı yeni bir şarkımız var. O da bütün Dilaralara gelsin diyelim. Tarih ise 13 Ocak.

Biraz klişe bir soru olmakla birlikte müzikle kurduğun ilişkiyi anlamak adına sormak istiyorum. Müzikle nasıl tanıştın? Hayatının hangi noktasında devreye girdi? “Evet, ben müzik yapmalıyım” dediğin o anı bizimle paylaşabilir misin? 

Ben de klişe bir cevap vereceğim, kendimi bildim bileli… Etrafımda hep müzikle haşır neşir olan insanlar oldu, akrabalarım, dostlarım vb. Ve hep şunu gözlemledim; müzik yapan insanlar diğer insanları hep birleştiren bir rol oynuyordu var olan ortamlarda, herkes onları dinliyor, saygı duyuyor, duygulu gözlerle bakıyorlardı, bu beni çok etkilemişti ve bu işin içine beni çok fazla itti.

“Ne yaşarsanız onu yazıyorsunuz.”

Müziğini, sound’unu şekillendirmende kimler ya da neler etkili oldu? Üretimini neler besliyor? 

Bence müziğinizin şekillenmesi bir yerden sonra tamamen yaşantınız ve duygularınızla gerçekleşiyor; ne yaşarsanız onu yazıyorsunuz. O yüzden iyi bir müzisyen her zaman dolu dolu yaşamalı.

Şunu yapmadan bu dünyadan gitmek istemem dediğin ne var?

En büyük hayalim dünyanın en büyük barınağını Türkiye’de inşa etmek. Ve bu barınağın her köşesini bir internet sitesinde 7/24 canlı yayın olarak halka göstermek. O güzelim canlara bebekler gibi bakılmasını sağlamak. Bu kadar zulmün olduğu bu devirde böyle bir şeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Umuyorum ki bunu gerçekleştirdiğimde de bazı şeylere ön ayak olmuş olurum…

Bundan beş yıl sonra kendini nerede görmek istiyorsun? 

Grammy almış olarak görmek istiyorum. 

Peki beş yıl sonraki Ceyz’e bugünden bir not bırakmanı istesek, bu ne olurdu?
Başardın mı? 🙂 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR