2017 yılında 52 yaşında kaybettiğimiz rock müziğin efsanevi sesi, Temple of the Dog, Soundgarden, Audioslave gibi grunge akımına ve rock müziğe yeni bir soluk getiren grupların çok sevdiğimiz solisti Chris Cornell’in unutulmaz performanslarını gelin hep birlikte inceleyelim.

Ceren ORDU/ [email protected]

Soundgarden – Rusty Cage
(Guitar Center, 2014)

1984’te kurulan Soundgarden, 1997’de dağıldıktan sonra 2010’da yeniden bir araya gelmişti. 1991 çıkışlı Badmotorfinger albümlerinin açılış parçası olan “Rusty Cage’’ ise gelmiş geçmiş en iyi albüm açılış parçalarından biri kabul ediliyor. Daha ilk saniyeden insanı içine çeken riff’e, gümbür gümbür gürleyen bas ve Cornell’in muhteşem vokali eşlik ediyor. Grubun gitaristi Kim Thayil’in bile öğrenmek için aylarını ve günlerini feda ettiği riff’i, Chris Cornell’in kusursuz bir şekilde çalıp aynı anda şarkıya da eşlik etmesi tüylerimizi diken diken ediyor. İşte 2014 yılındaki o unutulmaz performans…

 

Soundgarden – Black Hole Sun (Live Earth, 2007)
‘’Artık kimse senin gibi şarkı söylemiyor’’

“Black Hole Sun’’ denildiğinde aklımıza ilk gelen şey Soundgarden değil midir? “Black Hole Sun’’, 1994 yılında yayınlanan Superunknown albümlerinden çıkan üçüncü teklidir ve bir bakıma Soundgarden’ın en popüler şarkısı sayılır. Şarkının sürreal klibini çoğumuz hatırlarız. Klipteki gerçeküstü dünya ve kullanılan parlak renkler, Sylvia Plath’in de etkisinin görüldüğü karanlık şarkı sözleri ile birlikte grunge döneminin ideolojisiyle karşıtlık içerisindedir aslında. 2007 yılında Wembley Stadyumu’nda Live Earth kapsamında gerçekleşen konserleri sırasındaki “Black Hole Sun’’ performansı ise bambaşkadır. Karanlığın sesi yoktur, kimse duyamaz ama içinde barındırdığı o hüzünlü çığlığın ortaya çıkışını iliklerinize kadar hissedebilirsiniz bu performansta.

Chris Cornell – Nothing Compares 2 U
(SiriuxXM, 2015)

Chris Cornell iletmek istediği duyguyu kolaylıkla karşısındakine geçirebilen bir sanatçıydı ki bunu aslında kimseye öğretemezsiniz. “Telefon rehberini bile okusa dinletir” derler ya Cornell de öyle bir vokaldi işte. SiriusXM’deki performansını izleyip gözünüzün dolmaması mümkün değil. Prince’in de dediği gibi “Sen burada olmadığında burası çok yalnız / Şarkı söylemeyen bir kuş gibi / Hiçbir şey durduramaz bu yalnız akan gözyaşlarını…”

Chris Cornell – One

Gözlerinizi kapatın ve Chris Cornell tarafından söylenen herhangi bir şarkı listesine bir dart atın. Seçtiğiniz şarkı sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Müziğini U2’dan sözlerini de Metallica’dan alıp bizi bambaşka bir ‘’One’’ versiyonuyla buluşturan Cornell’in bu performansında nasıl büyük bir müzik dehası olduğuna bir kez daha şahit oluyoruz.

Chris Cornell / Eddie Vedder – Hunger Strike
(Alpine Valley, 2011)

chris2 cornellin unutulmaz 7 performansi

Bir Temple of the Dog harikası olan “Hunger Strike’’ın sözlerinin altında Chris Cornell imzası var. Şarkıda o zamanki grup üyelerinden Eddie Vedder’la Cornell’in hayranlık uyandıran düetine şahit oluyoruz. 2011’de bir Pearl Jam konseri sırasında Vedder’in Cornell’i sahneye davet edip şarkıyı beraber söylemeleri ise performansı unutulmaz yapan anlardan biri çünkü Vedder’ın Cornell’e bakışlarından aralarındaki bağın onca yıldan sonra ne kadar güçlü kaldığını hissedebiliyoruz. Bu yüzden bu performans müzik tarihinin en özel anlarından biri olarak kalacak.

YouTube’da izlemek için buraya tıklayın.

Soundgarden – Slaves and Bulldozers
(Pinkpop Festivali, 1992)

Badmotorfinger albümünün üçüncü parçası olan ‘’Slaves and Bulldozers’’, grunge & rock alanındaki diğer tüm şarkılardan tamamen ayrı bir ligde. Cornell’in şarkıdaki vokalleri şimdiye kadarki en iyi rock vokal performanslarından biri kesinlikle. Bu yüzden 1992 yılında Pinkpop Festivali’ndeki performansı tamamen rakipsiz bir performans. Cornell’in vokali Matt Cameron’ın davuluyla birleşince ortaya bir sanat eseri çıkmış adeta.

 

Chris Cornell – Imagine
(Howard Stern, 2011)

Chris Cornell cover yaptığı zaman yorumuyla ve sesiyle şarkıları çok farklı bir düzeye taşıyor. ‘’Imagine’’ gibi bir şaheseri ancak Chris Cornell bu kadar büyülü bir hale çevirebilirdi zaten. Şarkı Cornell’in sesiyle öylesine bütünleşmiş ki insanın ruhuna ilmek ilmek dokunuyor huzur. Her dinlediğinizde sizi o an olmak istediğiniz yere götüren işte o harika performans: John Lennon yaşasaydı kesinlikle gurur duyardı.