Ana SayfaMüzikCihan Mürtezaoğlu: "Umutlu bir iklim hayal ederek bu şarkıyı yazdım."

Cihan Mürtezaoğlu: “Umutlu bir iklim hayal ederek bu şarkıyı yazdım.”

Geçtiğimiz günlerde ‘Biz Yine Burada’ şarkısını dinleyicisi ile buluşturan Cihan Mürtezaoğlu ile hem yeni şarkısı hem de müzikal yolculuğu hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

İpek ATCAN / [email protected]

Gitaristsin, yorumcusun, şarkı yazarısın, bestecisin ve prodüktörsün. Bir noktada “ben bunlardan sadece biri olmak istiyorum” desen hangisini tercih ederdin?
Şarkı yazarı olmaya çalışma meselesi biraz daha önde geliyor. Çünkü diğerlerinde daha az kendime has bir tavır bulduğum kanısındayım.

En son ‘Camdan Tepside’ şarkısını çıkarmıştın. Şimdi de ‘Biz Yine Burada’ diyorsun. Biraz şarkından bahsedecek olursan…
Şarkı biraz salınım şarkısı. Groove dedikleri… Biraz umuda ihtiyacımız olduğunu hissediyorum nicedir. O sebepten biraz umutlu bir iklim hayal ederek bu şarkıyı yazdım. Arabada giderken dinlenebilecek rahat şarkılardan gibi geliyor bana.

Daha sakin şarkılardan temposu yüksek şarkılara geçiş yaptın. Nitekim ‘Camdan Tepside’ de öyle bir şarkıydı. -Hatta Alaca ikilisiyle çalışmıştın ki bu bir ilkti, düzenlemeleri normalde hep kendin yapıyorsun.- Ne değişti ya da neydi seni buna iten? Acaba dedim, ülkenin bu genel durağan ruh halinden mi bu yükselen tempo
Nicedir elektronik eksenli demo’lar hazırlıyordum kendi kendime. Fakat pek derinleştiğim, hakimi olduğum bir alan değil. O nedenle bu işi hakkıyla yapan birilerinin yardımına ihtiyacım vardı. Alaca, müziklerine bayıldığım bir ikili. Onlara başvurdum ve tatlı bir dönüş aldım. Ortaya çıkan sonuçtan da mutluyum.

Müziğinde “olmazsa olmaz” dediğin şey nedir?
Sanırım kimlik meselesi. Yani kimliği savrulmadan stiller arası gezip, denemeler yapabilir müziğim. Kimlik meselesi olmazsa olmaz gibi hissediyorum.

Sözler için en çok neden/nelerden besleniyorsun?
Söz meselesi yaşam kaynaklı her şeyin alanına giriyor. Dinamik tüm süreçler bir şarkı sözü olmak üzere tetikleyebiliyor beni.

Müzikal kariyerinde “benim için bir dönüm noktasıydı” diyeceğin an nedir ve neden?
Kendi şarkılarımı yazmaya başladığım an. O andan önce ve sonra olarak ikiye ayrılıyor müzikle ilişkim.

Ne gibi planların var önümüzdeki günler için. Hatta tarih itibarıyla 2023 için bile diyebilirim, bir şey kalmadı… Belki bir 2023 dileği de alırız senden? 🙂
2023’te tekli şarkılar yayınlamaya devam etmeyi planlıyorum. Ülkece biraz huzura, barışa, refaha kavuşabileceğimiz bir yıl olması temennim. Biraz huzura ihtiyacımız olduğu açık.

Dergy okurlarına neler söylemek istersin?
Umudu üreten ve türeten ama rasyonel de olabilen her şeyin altından beraber kalkabiliriz diyorum:)

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR