Ana SayfaMüzikÇizginin ötesi: Yerli animasyon klipler

Çizginin ötesi: Yerli animasyon klipler

Hikayeleriyle kısa film tadında olan yerli animasyon klipler arasından unutulmaya yüz tutanları yeniden gün yüzüne çıkarıyoruz.

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Söz konusu Türkçe şarkılar ve animasyon klipler olduğunda muhtemelen hepimizin aklına ilk gelen maNga‘nın ‘Bir Kadın Çizeceksin’i oluyordur, ki haksız da sayılmazsınız. Türk rock sahnesine 2004 yılında “Manga” adlı ilk albümleriyle adım atan grubun çıkış şarkısı olan ‘Bir Kadın Çizeceksin’ hem sound olarak hem de klibiyle dönemin müziğindeki kırılma noktalarından biriydi. Klip, Türkiye’de ilk yapılan üç boyutlu animasyon modellemesi olmasıyla da tarihe geçmişti.

Türk rock sahnesinden aklımıza kazınan bir diğer animasyon klip ise tabii ki Teoman‘ın ‘Kupa Kızı Sinek Valesi’ oldu. Bir iskambil falında birbirine çıkan o güzel kupa kızıyla sinek valesinin hüzünlü hikayesini izlerken, günümüz ilişkilerindeki yalnızlıklara da bol bol dem vuruluyordu. Peki aklınıza bunlar nereden geldi diye soracak olursanız, geçen cuma günü Khontkar‘ın ‘Gözyaşı Rapsodi 2’ adlı şarkısı için hazırlanan lyric video bizlere bunları hatırlattı. Aynı görüntü tekrarlanıyor olsa da “sahi şu da vardı” dediğimiz ve bizi geçmiş yıllara doğru götüren klipleri bir bir saymaya başlayınca dedik ki unutulmaya yüz tutmuş, hikayeleriyle dikkat çeken ve aynı zamanda ödüllü animasyon klipleri bir araya getirerek biraz nostalji yaşatalım sizlere.

Pentagram – Sur

Pentagram‘ın sol albümü “Makina Elektrika” yayınlanmadan önce grubun ‘Bu Düzen Yıkılsın’ın ardından paylaştığı ikinci parça olan ‘Sur’‘un klibi 2015 yılında Gökalp Gönen tarafından çekilen ve yurtdışındaki birçok film festivalinden ödülle ayrılan “Altın Vuruş / Golden Shot” adlı kısa filmden uyarlandı.

Sezen Aksu – Kalaşnikof

Biraz daha eskilere gittiğimizde ise Sezen Aksu‘nun ‘Kalaşnikof’unu anımsayanlarınız mutlaka olacaktır. Bestesi Goran Bregoviç‘e ait olan, sözleri ise Sezen Aksu ve Meral Okay imzası taşıyan ‘Kalaşnikof’, Aksu‘nun 1997’de yayınladığı “Düğün ve Cenaze” albümündeki hit’lerden biriydi ve bu şarkıya animasyondan başka bir klip çekilmiş olmasını hayal etmemiz bile mümkün değil.

Duman – Belki Alışman Lazım

Duman, yıllardır yeni bir albüm onlardan gelmese de 2000’li yılların başından itibaren yaptıkları üretimle adından söz ettirmeye devam ediyor. Grubun 2002 yılında çıkardığı “Belki Alışman Lazım” albümüyle aynı adı taşıyan bu şarkının klibinde, Kaan Tangöze, Batuhan Mutlugil ve Ari Barokas‘ın çizgi versiyondan çıkarak sahneye ışınlanmalarını kimler hatırlıyor?

Kenan Doğulu – Dön Gel

Kendisini klibinde animasyon karaktere dönüştüren diğer bir isim ise Kenan Doğulu‘ydu. ‘Dön Gel’ şarkısının uçan arabaların olduğu uzak bir gelecekte geçen animasyon klibi, şehirde bir başına gezen bir adamın bir noktada kendiyle yüzleşmesini konu edinen bilimkurgu filiminden hallice bir senaryoya sahipti.

Yasemin Mori – Işığa Geldi Çocuklar

Yasemin Mori’nin ikinci stüdyo albümü “Deli Bando”da yer alan şarkılardan biri olan ‘Işığa Geldi Çocuklar’, masalsı animasyon klibiyle hatırlanmaya değerler arasında yerini alıyor. Yönetmen Seha Can tarafından resimlenip canlandırılan klipte, ormanın ruhu, şehirde süregelen yalnız, yenik hayatlara dokunuyor ve her kesimden insanı nehrin yanında bir ateşin başında topluyor.

 

Zakkum & Teoman – Zehr-i Zakkum

Zakkum 2007 yılında Türk rock sahnesine “Zehr-i Zakkum” albümüyle adımını attığında, albümle aynı adı taşıyan şarkılarını bir animasyon klip olarak yayınladılar. Teoman‘la düet yaptıkları bu şarkının klibinin animasyon olmasının ardındaki hikaye ise bir hayli ilginç. O dönem yeni bir grup oldukları için arkalarına Teoman‘ı alıp hemen bir klip çektiler gibi bir düşünce yaratmamak adına bu yolu tercih etmişlerdi.

mor ve ötesi – Uyan

Ve tabii ki mor ve ötesi‘nin ‘Uyan’ klibi bu listenin demirbaşlarından. Sovyet ve Rus animatör Andrei Khrzhanovsky‘nin 1968 yapımı “Glass Harmonica” adlı kısa filminden uyarlanan klip şarkının sözleri ile görsel yönden mükemmel bir uyum yakalıyordu.

Feridun Düzağaç – Beni Bırakma

Feridun Düzağaç’ın en damardan şarkılarından biri olan ‘Beni Bırakma’nın animasyon klibi, şarkının depresif havasına ve hikayesine mükemmel bir uyum sağlayan Fransız yapımı “La chute de l’ange” adlı kısa filmden uyarlanmıştı.

Hayko Cepkin – Ağla Sevdam

“Ağır Roman” filminin unutulmaz şarkısı ‘Ağla Sevdam’ı, “Beni Büyüten Şarkılar” serisine imzasını atan Hayko Cepkin 2015 yılında yeniden yorumlamıştı. Şarkının klibi için de farklı bir yol izlenmiş ve “motion capture” yöntemi kullanılarak Cepkin‘in gerçek hareketlerinin üç boyutlu ortama aktarılmasıyla ortaya bu klip çıkmıştı. Animasyon klip, sevdiği kadını kaybeden ve taştan heykeline sarılarak özlem gideren bir karakteri merkezine alıyor.

Badem – Sensiz Kalacak Bu Şehir

Ödüllü bir kısa filmden animasyon klip olarak uyarlanan bir şarkıyla listemizi sonlandırıyoruz. Badem‘in ‘Sensiz Kalacak Bu Şehir’ adlı şarkısı bu animasyon kliple birlikte yayınlandığında nasıl yüreğimize dokunduğunu mutlaka hatırlayanlarınız olacaktır. Bu klip aslen Michaël Dudok de Wit tarafından 2000 yılında yayınlanan ve En İyi Kısa Animasyon Filmi dalında Akademi Ödülü de kazanan kısa filmi “Father and Daughter”a ait. 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR