Ana SayfarapDa Poet'ten 10 yıl sonra yeni albüm: Kendini Bul

Da Poet’ten 10 yıl sonra yeni albüm: Kendini Bul

Sony Music Türkiye etiketiyle yayınlanan ve 10 şarkıdan oluşan Kendini Bul, Da Poet’in 2011 yılında yayınladığı Poetika albümünden on yıl sonra yayınlanacak ilk solo çalışması.

Tamamı 2020 pandemi sürecinde kaydedilen Kendini Bul albümü, yıllardan beri gelişimini sürdüren müziğinin üzerine güncel sound’ları harmanlayıp Da Poet’in kendi stilini oluşturduğu bir album olma özelliği taşıyor.

Pandemi ile daha da güçlenen belirsizlik, kaos ve laf kalabalığının içinde sanatçının kendi iç dünyasına yolculuğunu ve bu yolculuklardan topladıklarını anlattığı Kendini Bul, Da Poet’in kendi dünyasına şarkı sözü yazarı ve yorumcu olarak da odaklanma serüvenini simgelerken, sözlerinde de motivasyonel ve hiciv ağırlıklı.

DÜETLER GEÇİDİ: ALLAME’DEN BANEVA’YA GÜÇLÜ İSİMLER 

Albümün tınısı sert kabuklu, çok katmanlı ve tek bir parça içinde dahi değişken bir tavır sergiliyor. Sanatçı, rap müziğin geniş dallarında gezinirken söz yazarı olarak da kendisi ve dünya ile söylemek istediklerinden çekinmiyor. Albümün söz ve tüm müzikleri Da Poet’e ait ve yanı sıra kalabalık bir düet listesi de bulunuyor.

Solo olarak sunduğu “Kendini Bul” ve “Dipsomani” şarkılarının yanı sıra, sert kafiyelerle dolu bir parça olan “Tam Olarak Bu”, Allame’nin güçlü flowlarıyla akarken Barış Demirel’ in trompet melodileriyle birleşiyor. Genç yetenek Baneva ile olan “İyi ki Yoksun” ise ters köşe bir aşk şarkısı. Yeraltı Türkce rap müziğinin güçlü kalemlerinden Karacalı ile “Yine” parçası gündeme ve günlük siyasete sert göndermeler içeriyor.

Da Poet, İdil Meşe ile kozmik bir rüya serüvenini anlattığı “Atılgan”da bir çok farklı tarza girip çıkarken, Bosphoroots grubundan Levvera ile yaptığı “Yürü Yine Sen”de Dub ,Reggae ve Trap’i kendi yorumuyla harmanlıyor. Ayrıca Kayra ile “Son Kez Gibi”, Savai ile de “Meteor” parçaları Da Poet’in alışılageldik çok katmanlı Boombap sound’una iyi örnekler.

KENDİNİ BUL APPLE MUSIC’TE TÜRKİYE’NİN İLK “ANIMATED ALBUM ART” ALBÜMÜ

Albümün kapağı, ilustrasyon sanatçısı ve ressam Hemad Javadzade’ye ve kapağın genel düzenlemesi ünlü graffiti sanatçısı Tunc ‘TURBO’ Dindaş’a ait.

Ayrıca Da Poet, yeni albümü Kendini Bul ile Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Albüm, Apple Music’in dünyada yayına açtığı “animated album art (hareketli albüm tasarımı)” çalışmasının Türkiye’de uygulandığı ilk yerli albüm olarak da dikkat çekiyor. Bugüne kadar Taylor Swift, Megan Thee Stallion gibi isimlerin albümlerinde gördüğümüz hareketli albüm tasarım çalışmalarının Türkiye’deki ilk örneği olarak Kendini Bul Da Poet diskografisinde de ayrı bir önem teşkil ediyor.

10 şarkıdan oluşan Kendini Bul albümüyle bugün dinleyiciyle buluşan Da Poet’in Ali Demirel yönetmenliğinde çekilen albümle aynı adlı “Kendini Bul” şarkısının klibi de Sony Music Türkiye youtube kanalında yayında.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR