Ana SayfaMüzikDamla Durakçay: “En sevdiğim Sezen Aksu şarkısı şu, diyemiyorum”

Damla Durakçay: “En sevdiğim Sezen Aksu şarkısı şu, diyemiyorum”

Son yıllarda Türkçe pop müzik içerisinde kendine has tarzıyla ilgi çekip sahnelere yeni bir soluk katan Damla Durakçay ile yeni çıkardığı EP’si “Stüdyodan Canlı” vesilesiyle bir araya geldik.

Kaan DENK / [email protected] 

 

Daha önce tekli olarak dinlediğimiz sevilen şarkılarını bir araya toplayan “Stüdyodan Canlı” isimli EP yayınlandı. Şarkıların canlı performanslarını hayranlarınla buluşturma fikri nasıl ortaya çıktı?

Benim için dönüm noktası olan bir olay aslında EP’nin üretim süreci… 3 Şubat’ta yayımladığımız ilk EP’m “Stüdyodan Canlı”, 4 canlı performanstan oluşuyor, biri de bir cover. Hepsinin ses ve görüntü kaydını tek günde aldık. Çok zorlayıcı ama unutamayacağım bir gün oldu. Emeği geçen herkese buradan da teşekkür ederim. İlk başta açıkçası YouTube’da paylaşalım fikriyle çıkmıştı fakat daha sonra benimle sahnede buluşamamış bir dinleyiciye bu şarkıların canlı ses kayıtlarını da ulaştırmalıyız diye düşündüm ve tüm dijital platformlarda yerini almış oldu. İki haftada bir de YouTube’da kendi kanalımda videolarını yayınlamaya başladık.

 

EP’de harika bir sürpriz de var… Sezen Aksu eseri ‘Seni Kimler Aldı’ya yorumunu kattığın canlı performans da “Stüdyodan Canlı”daki yerini aldı. Öncesinde EP için bir cover icra etme fikri var mıydı?

İlk kez bir cover yayınlıyorum. Halihazırda çok sevilen şarkıların daha çok insana ulaşma olasılığı bir yana, böyle bir işin içten gelmesi lazım. Sırf stratejik nedenlerle yapılmış bir işin geri tepme olasılığı da var. Aslında sosyal medya hesaplarımda evde kendi kendime söylerken daha önce de paylaşımım olmuştu. Ancak ‘Seni Kimler Aldı’ benim için çocukluğumdan, ilk gençliğimden gelen bir ağıt gibi ve Sezen Aksu’nun söylemeyi en sevdiğim şarkılarından biri. O yüzden bunu herkese haykırma ihtiyacı hissettim.

 

‘Seni Kimler Aldı’yı seçmenizin özel bir nedeni var mıydı? Bu vesileyle en sevdiğin Sezen Aksu şarkısını da soralım hatta…

‘Seni Kimler Aldı’, canlı performans kayıtlarından oluşan albümüme dahil etmek istediğim çok özel bir şarkı oldu. 80’ler ve 90’larda, kadın dilinden ve kalbinden yazılmış en iyi şarkılar Sezen Aksu’dan çıkmış ve türlerle seneler arası blended-pop yolculuğumda kendimi en iyi ifade ettiğim şarkılar da Sezen Aksu’ya ait. ‘Seni Kimler Aldı’ da bir ağıt gibi içime işleyen en özel şarkısı ve yayınladığım ilk cover olduğu için çok heyecanlıyım. Geçen gün bir Sezen playlist’i yapıp paylaştım ve “en sevdiğim şarkısı şu” diyemiyorum; liste doldu taştı. Ama en sevdiğim albümü sanırım “Deli Kızın Türküsü”.

 

Bir müzisyen olarak kendini türlerle sınırlandırmak istemediğini dile getirdiğini biliyoruz. Peki dinleyicilerinin senin müziğinde bulmasını hedeflediğin asıl özel noktalar neler?

2017 yılında yayımladığım ilk şarkı olan ‘Biber’ ile aslında tatlı, soft köşelere sahip bir sound’u dinleyici ile buluşturmuş oldum. Üretim odaklı ilerleyen yolculuğumda yumuşak köşeli şarkılarımı da seviyorum ama son zamanlarda kendimi anlatırken daha elektronik altyapılı, synth pop tarzlarında gezindiğim bir yola da girdim. İkisini de içimde ve şarkılarımda yaşatmayı hedefliyorum.

 

Kendi müziğini üretirken türlerin dışında hareket ediyor olmana rağmen dinleyici olarak Damla Durakçay’ın görece daha ağırlıkla tükettiği özel bir müzik türü var mı?

Yine blended yine blended 🙂 Gerçekten playlist’lerim çok karışık ve bazı günler televizyonu, telefonu kapatıp sadece müzik dinlemeyi ve hayaller kurmayı çok seviyorum. Ama en ağırlıklı pop, soul, synth pop, elektronik altyapılı müzikler diyebilirim… Arada tabi Rock Classics, 90’ar rock ya da 2000’ler rock, 2000’ler pop gibi listelere de dönmüyor değilim 🙂

 

Daha önceki sohbetimizde sinemaya duyduğun ilgiden bahsetmiş ve film festivallerini takip ettiğini belirtmiştin. Tam İstanbul Film Festivali mevsimindeyken bu aralar hangi filmleri en çok beğendiğini de sormuş olalım.

Sinemaya aslında mezun olduğum bölümden ve 2008 senesinden bu yana çalıştığım iş dalı olmasından dolayı hep çok yakındım. Hatta İstanbul Film Festivali’ne çok film verdim 🙂 Bu aralar “The Whale” ve “Guillermo Del Toro’s Pinocchio”sunu çok beğendim.

 

Önümüzdeki günlerde hayranlarını neler bekliyor? Yeni projelerle ilgili paylaşabileceğin detaylar var mı, yoksa sürpriz olarak mı kalsın istersin?

Aslında önümüzdeki yazı biraz sahnelerde, festivallerde şarkılarımı dinleyicilerle hep birlikte söyleyebileceğimiz ortamlarda geçirmek istiyorum. Yaz sonunda bir tekli projemiz var ve bir de cover olacak. Bunun ne olduğu şimdilik sürpriz olsun… Çok güzel bir şarkıyı, harika synth’lerle bezedik. Paylaşmak için çok heyecanlıyım!

Damla Durakçay

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR