Sosyal hayatımız sekteye uğrasa da evde kendi partimizi kendimiz veremez miyiz? Hem de dünyanın en ünlü dans figürleriyle… Nasıl fikir? 

Madonna’nın o ünlü “Vogue” duruşu nereden geliyor? Michael Jackson ünlü “moonwalk” hareketini ilk ne zaman yaptı? Beyoncé’nin ikonik mayosuyla yaptığı ünlü dans nereden ilham aldı? Hem iyi şarkı söylemek hem de iyi dans etmek elbette baştan çıkaran bir pastanın üstündeki muhteşem krema gibi. Bazı dans figürleri ise ekran karşısında taklit ettiğimiz, yapmaya çalışırken sakatlanmaların kıyısından döndüğümüz, ama bizi bir parça da olsa dansçı gibi hissettiren zamansız figürler… İşte müzik dünyasında özellikle koreografisiyle simge olmuş o şarkılardan seçtiklerimiz…

Madonna- Vogue

 

“Sen bir süperstarsın, evet sen busun!” Hangimiz neredeyse en iyi arkadaşımız gibi sırtımızı sıvazlayarak bize özümüzde bir süperstar olduğunu söyleyen Madonna ve meşhur “Vogue” dansını izleyerek yapmaya çalışmadık? Dick Tracey filminin soundtrack albümü I’m Breathless’ta yer alan “Vogue”un klibini dünyaca ünlü yönetmen David Fincher çekti. Siyah beyaz bir asaletin gözlerimizin önünde serildiği “Vogue” 1990 yılında yayınlandığında Madonna’nın her işi gibi büyük ses getirdi. “Vogue” videosunun koreografisi “Punk Ballerina” olarak anılan Karole Armitage tarafından hazırlandı. Ve “Vogue dansı” tüm zamanların en popüler dans figürlerinden biri olarak kabul edildi. Strike a pose! 

Beyoncé- Single Ladies 

Beyoncé’nin tüm zamanların en eğlenceli şarkılarından birini yaptığı albümü 2008’de alter egosu I Am… Sasha Fierce adıyla yayınlanmıştı. Üç Grammy ödülü birden kazanan “Single Ladies” de müthiş hareketli dans figürleriyle ezberlediğimiz danslardan biri olmuştu şüphesiz. Beyoncé’nin müthiş enerjik dansları olmasa “Eğer hoşuna gittiyse şuraya bir yüzük takıver” diyerek tüm bekâr kadınların marşı haline gelen bu şarkıyı bu kadar sever miydik? O dönem bu dans öyle fırtınalar estirdi ki, bu dansı ikonik mayo kostümleriyle Justin Timberlake ve Andy Samberg de Saturday Night Live için icra etmişti! Beyoncé’nin bu kareografi için 1969 yılında Bob Fosse’un “Mexican Breakfast” adındaki dans videosundan esinlendiğini de not düşelim. 

 

Britney Spears- Oops! I Did It Again 

Şimdilerde Instagram’da da dans yeteneğini sergilemekten çekinmeyen Britney Spears’ın gelmiş geçmiş en iyi dans figürlerini sergilediği klibi de “Oops! I Did It Again”di. Britney’nin Mars’a Perseverance’tan önce gittiği ve uzay mekiğinde kırmızı lateks tulumuyla dans ettiği o klibin üzerinden tam 21 yıl geçti… Şaka gibi değil mi? 2000 yılında yayınlanan bu şarkı, astronot sevgilisine “Kalbinle oynadım, pek de masum sayılmam” diyen bir kadını anlatıyor ve 1997 yılının meşhur filmi “Titanic”e de göndermelerde bulunuyordu. İkonik uzay mekiği ve Britney’nin henüz 19 yaşındaki enerjisiyle bu şarkı da dans figürleri de akıllara kazındı. 

 

Michael Jackson- Billie Jean 

Dans diyeceğiz ve Pop’un Kralı demeyecek miyiz? Asla! Bu konuda efsane Michael Jackson’ın eline kimse su dökemez. Hemen her şarkısında ayrı bir koreografiyle fanlarının gözlerinden ateşler çıkaran MJ, ilk moonwalk’unu ne zaman yapmıştı dersiniz? Motown’ın 25. yılında sahne aldığında… 1982 tarihli Thriller’da yer alan bu büyük hit, işte o gece ay yürüyüşü dansıyla özdeşleşmiş ve Michael Jackson pırıltılı sahne kostümüyle geceye damgasını vurmuştu. Her ne kadar klipte “moonwalk” olmasa da biz “Billie Jean”i başımızın tacı yaptık. MJ ile özdeşleşen “moonwalk” dansı dahil, hemen her MJ dansını taklit ettik ve efsaneyi hiç unutmadık. 

 

NSYNC- Bye Bye Bye 

Bir zamanlar MTV ekranlarını boybandler parsellemişti. Justin Timberlake’in bugün bir internet meme’si olan kıvırcık sarı saçlarıyla boy gösterdiği “Bye Bye Bye” da dans figürleriyle hafızalara kazınan bir şarkı oldu. Grup, performansını Darrin Henson’ın koreografisiyle çalıştı ve dans eden kuklalar mizanseniyle büyük beğeni topladı. Bu koreografi, 1940’ların ünlü oyuncusu Gene Kelly’nin ve Lionel Richie’nin “Dancing on the Ceiling” videosundan esinlenmişti. MTV Müzik Ödülleri’nde “En İyi Koreografi” ödülünün de sahibi olan bu klibin de 2000 yılında yayınlandığını ekleyelim. 

 

PSY- Gangnam Style 

Sevelim ya da sevmeyelim, bu fırtınaya biz de kapıldık. 2012 yılının en büyük hiti, Güney Koreli PSY’nin “Gangnam Style”ı bugün bile bizi dans ettiriyor. Hiç “Gangnam Style” dansı denemedik demeyin! YouTube’da milyar barajını ilk aşan ve en çok “like” alan video olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren “Gangnam Style”, Seul’un en havalı bölgesine yapılan bir atıf aslında. Bu, öyle bir fırtınaydı ki kimse bu dansa kayıtsız kalamadı. Dönemin İngiltere başbakanı Daved Cameron ve BM Sekreteri General Ban Ki-moon “dünya barışı için” bir “Gangnam Style” dansı yapmıştı mesela! K-Pop işte böylece müzik literatürüne girmiş ve Psy’ı tanımayan da kalmamıştı. 

 

Lady Gaga- Bad Romance

Lady Gaga’nın çıkış yaptığı ve listeleri alt üst ettiği 2008 tarihli The Fame Monster albümünde yer alan “Bad Romance” da dans figürleriyle övgüleri topladı. Gaga’nın koreografı, ünlü dansçı Richard Jackson’dı. (Jackson dans kariyerine bir gün TV’de Aaliyah’ı izlediğinde başlamak istediğini söylemişti.) Gaga danslarıyla olduğu kadar müthiş kostüm ve ayakkabılarıyla da bir ikona dönüştü. Ve single 2009 yılında “En iyi kadın vokal” kategorisinde Grammy kazandı. 

 

MC Hammer- U Can’t Touch This 

1990 yılının dans figürleriyle ortalığı kasıp kavuran favori rapçisi kim, diye sorsak, bu sorunun yanıtı MC Hammer’dan başkası olamaz. “Hammer Time” olarak da bilinen bu şarkı, MC Hammer’ın imza şarkısı oldu. Rick James’in “Super Freak” şarkısından sample alarak dünyanın en büyük hitlerinden birine dönüşen “Can’t Touch This” 1991 yılında “En İyi Solo Rap Şarkısı” kategorisinde de Grammy kazandı. Ayrıca, “Yılın Şarkısı” kategorisine aday olan ilk rap şarkı oldu. Hammer’ın fantastik ceketleri ve renk renk şalvarıyla yaptığı olağanüstü dans figürleri ve The Running Man olarak da bilinen Afrika kökenli koreografisiyle de alkışları topladı. Bu şarkı Türkçe’ye de “Dokundur” adıyla Grup Vitamin tarafından uyarlanmıştı. 

 

Kaynaklar: Refinery29, MsMojo YouTube, Wikipedia