Ana SayfaMüzikDave Grohl’u neden bu kadar çok seviyoruz?

Dave Grohl’u neden bu kadar çok seviyoruz?

Foo Fighters solisti ve eski Nirvana davulcusu Dave Grohl bugün 54 yaşına giriyor. Rockstarlık müessesesinin en “rockstar gibi olmayan” yıldızı Dave Grohl’u neden bu kadar çok sevdiğimizi biraz irdeledik.

Sebla KOÇAN / [email protected]

Muhtemelen onu yaşıtlarına benzer bir rotada görmediğimiz ve bugüne kadar kendini bozmadan gelmeyi başarabildiği için çok seviyoruz ama Dave Grohl’u geçtiğimiz yıl yayınladığı “Hikayeci” kitabından sonra biraz daha yakından tanıma şansı bulduk diyebiliriz. Hem bu kitapta anlattıklarından, hem röportajlarından, hem de şarkılarından küçük bir Dave Grohl analizi yaparak ünlü sanatçının doğum gününü kutluyoruz!

Kendi kendine davul çalmayı öğrendi

İşte bu emek ister! Dave Grohl müzik kariyerine küçük bir punk grubu olan Scream’de başladı. Davulcu olmayı o kadar çok istiyordu ki işi kapmak için yaşını da büyüttü. Okumak ona uygun değildi ve dikkat dağınıklığı vardı. Tek düşünebildiği şey müzikti. En sevdiği albümleri dinleyerek kendi kendine davul çalmayı öğrendi. Davul derslerinde sopayı hep yanlış tuttuğunu da itiraf etti sonra, tabii…

Dave Grohl

 

Ailesine hep çok düşkündü

Dave Grohl, “Hikayeci” boyunca kızına nasıl davul çalmayı öğrettiğinden, annesinin onun hayatında ne kadar önemli rol oynadığına pek çok şeyi ayrıntıyla anlatıyor. Hatta Foo Fighters’ın memleketindeki ilk büyük konserinde eski sevgilisinin de kulise gelmesinden ne kadar etkilendiğini söylüyor. Kadir kıymet biliyor kendisi.

Nirvana’yla “havaya” girmedi

Grohl, Scream’den sonra davulcu arayan Seattle merkezli küçük bir gruba giriyor. Bu grup, 90’ların tozunu attıran Nirvana’dan başkası değil! Kendisi genel olarak pek çok konuyla ilgili pek “havasını atan” bir ruh hali içinde değil gibi görünüyor. Hatta Foo Fighters’ın konuk olduğu “Carpool Karaoke”de de bu konuda oldukça mütevazı göründüğünü hatırlarsınız.

Cobain’in ölümü hakkında samimi oldu

Dave Grohl ne yazık ki birlikte çaldığı ekip arkadaşlarının ölümleriyle sık sık yüzleşmek zorunda kaldı. Kitabında, Kurt Cobain’le ucuz otel odalarında, pis yemekler yemek zorunda kaldığı yılları yazıyor. Yıllar geçtikçe Cobain’le bir bağ kuruyor. Sonrasında Nirvana’nın bir gecede nasıl ünlü olduğunu anlatıyor. Ancak Cobain’in ölümüyle ilgili önce yanlış bilgi veren bir telefon alıyor. Orada yıkılıyor. Ancak sonra bu haberin doğru olmadığı anlaşılıyor. Aşırı doz nedeniyle ölümün kıyısından dönen Cobain birkaç gün sonra kendini vuruyor. Grohl ikinci kez yıkılmadan önce, yeniden “yanlış bilgi veren bir telefon” beklediğini söylüyor. Ancak ne yazık ki bu kez haberler doğru çıkıyor.

Dave Grohl, Kurt Cobain

Taylor Hawkins’in ölümü onu yıktı

2022’nin mart ayında yaşamını yitiren Foo Fighters davulcusu Taylor Hawkins, uzun yıllar Grohl’un çok yakın arkadaşıydı. Grohl ona “sevgili dostum, grup arkadaşım ve kardeşim” diyor. Hawkins kadar iyi bir davulcu olduğu sürece kendisinin davul çalmasına gerek olmadığını ve hatta bunu hiç de özlemediğini belirtiyor. Ve onun arkasından şunları söylüyor: “Kimse beni onun gibi güldüremez ya da kimse onun gibi dans edemez ya da şarkı söyleyemez. Bu yüzden şarkı söylemeli, dans etmeli, gülmeli, ağlamalı, çığlık atmalı ve onun bizi duyabilmesi için biraz gürültü çıkarmalıyız.”

İçine kapandı ama yeni bir dönem başlattı

Dave Grohl, Hawkins’in ardından tüm Foo Fighters turnelerini iptal etti ve bugüne kadar sadece onun anısına iki özel tribute konserinde sahne aldı. Ancak birkaç gün önce Foo Fighters’ın Taylor’sız da müziğe devam edeceğini açıkladı. “Onsuz biz hiç aynı olmayacağız” dedi ama bir yandan da acıyı iyileştirmenin de en doğru yolunun müzik olduğunu söyledi. Dave Grohl, acısını yaşadıktan sonra doğru zamanın geldiğine inandığı anda yoluna devam etmeyi seçiyor. Bunu Nirvana’dan sonra da yapmış, Foo Fighters’ı kurarak yoluna devam etmiş ve pek çok müzisyen için ilham kaynağı olmuştu.

Dave Grohl, Foo Fighters

Sıradan bir adam

Dave Grohl, pek çok röportajında da söylediği gibi öyle çok da “havalı” şeylerden hoşlanmayan hatta sıradan olmayı çok daha değerli gören bir rock yıldızı. Pek rock yıldızı gibi değil yani… ‘My Hero’ şarkısında da dediği gibi “İşte kahramanım gidiyor / Onu giderken izliyorum / İşte kahramanım gidiyor / O, sıradan biri..” Dave Grohl bu şarkıda tek bir kişiden bahsetmiyor aslında; sıradan insanların hiç de sıradan olmayan, muazzam şeyler yapabileceğini anlatıyor.

Cobain olayından faydalanmaya çalışmadı

Bu şarkıdan bahsetmişken, önemli bir noktayı daha yazalım. ‘My Hero’ aslında Grohl tarafından Cobain’e yazılmış bir şarkı değil. Foo Fighters’ın Cobain’e ithafen tek şarkısı ‘Friend of A Friend’. Bu şarkı Grohl’un 90’larda Nirvana’ya girdiği zamanlar kaleme alınmış. Ancak yayınlanması 2005 yılında Foo Fighters’ın “In Your Honor” albümüyle gerçekleşmiş. Dolayısıyla aslında Dave Grohl, Cobain hakkındaki şarkıyı onunla en çok vakit geçirdiği zamanlarda yazmış. Bu olay trajik olmasının yanı sıra oldukça popüler bir konuydu, ancak Dave Grohl asla bu durumdan faydalanmaya, kendine buradan bir pay çıkarmaya çalışmıyor.

Onu herkes seviyor

Dave Grohl, onunla fotoğraf çektirmeyi isteyen hiçbir hayranını geri çevirmiyor. Şöyle bir sosyal medyaya bakarsanız, hemen hemen ona denk gelmiş herkesle bir fotoğrafı olduğunu görürsünüz. Öyle ki, mor ve ötesi solisti Harun Tekin de 2013 yılında gittiği Austin havalimanında Dave Grohl’a rastlamış ve onunla çektirdiği fotoğrafı Twitter’dan paylaşmıştı.

Dave Grohl

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR