Ana SayfaHaberlerDavid Bowie arşivi halka açılıyor

David Bowie arşivi halka açılıyor

Londra’da bulunan dünyanın en büyük sanat müzesi V&A Museum, satın aldığı dev David Bowie arşivini kurulacak olan yeni “David Bowie Performans Sanatları Çalışmaları Merkezi”nde kalıcı olarak halka açacak.

Popüler müzik tarihinin en büyük ikonlarından İngiliz efsane David Bowie, kendi adını taşıyan yeni bir sanat merkezine kavuşuyor. 2016 yılında kaybettiğimiz Bowie’ye ait yüzbinlerce eşyayı içeren dev arşiv, 2025 yılında kapılarını açacak olan David Bowie Performans Sanatları Çalışmaları Merkezi’nde halkın ziyaretine açılacak.

Londra’da bulunan dünyanın en büyük sanat müzesi Victory and Albert (daha sık kullanıldığı haliyle, V&A) Museum, sanatçıya ait bugüne kadar görülmemiş dev bir kişisel arşivi satın almıştı. Koleksiyon 80 binden fazla mektup, fotoğraflar, şarkı sözleri, kişisel notlar, sahne dekorları, müzik ödülleri ve kostümleri içeriyor. Bunların yanı sıra Bowie’nin kariyerinde kullandığı birkaç müzik enstrümanı da müzedeki yerini alacak. 1969 tarihli klasik teklisi “Space Oddity”de çaldığı stylophone, koleksiyonun nadide parçalarından biri olacak.

David Bowie Performans Sanatları Çalışmaları Merkezi
“David Bowie’nin kendi çizimiyle “Heroes” albüm kapağı taslağı.”

2025 yılında açılacak olan merkez ve içindeki kalıcı sergi, Londra’nın doğusunda yer alan Kraliçe Elizabeth Olimpik Parkı’nın içerisinde yer alacak. V&A direktörü Dr. Tristram Hunt bu projenin “yarınların Bowie’leri için bir kaynak” niteliği taşıyacağını belirtiyor. 2013 tarihli “David Bowie Is…” sergisinin küratörü Kate Bailey de böylesi zengin ve güçlü bir arşivin halkla buluşmasını “inanılmaz bir lütuf” olarak tanımlıyor: Bowie’nin tüm kariyerinin izini sürmeye imkan tanıyan paha biçilemez nesneler içeren bir koleksiyon.”

Arşiv, David Bowie’nin bazıları kendi tasarımı olan efsane sahne kostümlerinin yanı sıra el yazması notları, çizim ve şarkı sözleri taslakları ve birçok özel eşyayı barındırıyor. Birleşik Krallık’ın ulusal kültür mirasının bir parçası olarak görülen merkez, Bowie hayranları dışında öğrencilerin, müzik çalışmalarıyla uğraşan araştırmacıların, kültür bilimcilerin ve özellikle de gelecek kuşakların ziyaretleriyle ilham kaynağı olmayı amaçlıyor.

David Bowie Performans Sanatları Çalışmaları Merkezi
“Bowie’nin Ziggy Stardust döneminden bir kostüm.”
BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR