Ana SayfaHaberlerDeezer'dan AI ile üretilen şarkılara tepki

Deezer’dan AI ile üretilen şarkılara tepki

Müzik platformu Deezer, gerçek sanatçıların sesini ve tarzını taklit eden yapay zeka tarafından üretilen müziği “tespit edip silme” teknolojisi geliştirdi.

Deezer‘ın geliştirdiği bu teknoloji, belki de son zamanlarda sektörün en net ve sert tepkilerinden biri.

Deezer CEO’su Jeronimo Folgueira, BBC’ye verdiği bir röportajda, “Artık bir duruş sergilememiz gerekiyor” dedi. “Müzikte dönüm noktasındayız. Yapay zekanın doğru şekilde kullanıldığından, yasalara ve fikri mülkiyet haklarına uyduğundan ve sanatçıların adil şekilde tazminatlandırıldığından emin olmamız gerekiyor. Her gün çok sayıda sanatçıyı ve sahte dinlemeyi ortadan kaldırıyoruz ve bu dolandırıcılığın hızla arttığı bir trend var.” diye ekledi.

The Weeknd, Drake, Snoop Dogg ve Oasis, yakın zamanda yapay zeka tarafından taklit edilen müziğin konusu haline geldi. ‘AISIS’ olarak adlandırılan bir grup, kulağa tıpkı Oasis’in ilk günlerindeki gibi gelen “Oasis: The Lost Tapes” adlı bir albüm dahi oluşturdu.

Buna karşılık Noel Gallagher, NME’ye şunları söylemişti: “Vay canına. Gerçekten mi? Sizce böyle mi gelirdi kualağa? Şarkıcının sesini ve tef çalmasını yapay zekayla yapabilirsiniz, ama benim yaptığımı yapamazsınız.”

Bu AI (yapay zeka) tartışmaları her gün artarak devam edecek gibi gözüküyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR