2021 yılında en çok neler dinledik, en çok kimleri yazdık? İşte Dergy ekibi olarak bu yıl boyunca en çok okunan haberlerimiz ve etkileşim alan postlarımızdan derlediğimiz 2021 özetimiz.

Ne seneydi ama! Pandeminin etkilerini sonuna kadar yaşadığımız, aylarca karantinada kaldığımız, evden çıkarken tekrar tekrar düşündüğümüz, yaşadığımız izolasyonla bakış açımızı değiştiren bir seneydi, 2021. Maske artık hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Her gün değişen Türkiye gündemi karşısında şaşkınız. O kadar uzun süre konserlere gidemedik ki, şimdi izlediklerimiz bize lütuf gibi geliyor. Çünkü yeniden aynı şeyi yaşama ihtimalimiz ne yazık ki hep var…

Bu zorlu senede yanımızda yine en iyi dostumuz müzik vardı. Müzisyenler canlı performansları olmadığı dönemde de üretimlerini kesmedi, birbiri ardına harika şarkılar yayınlandı. Bu yüzden bu seneki seçimlerimizi yaparken bir hayli zorlandık. Hem sitemizde, hem Instagram ve Twitter hesaplarımızda en çok etkileşim alan, en sevilen şarkıları sizler için derledik. Huzurlarınızda 2021’in en iyi şarkıları… 

DERGY’İ INSTAGRAM’DA TAKİP EDİN 
DERGY’İ TWITTER’DA TAKİP EDİN 

YILIN ŞARKISI / TÜRKÇE RAP
SEFO- BİLMEM Mİ? 

Bu yıl Türkçe rap’te muhteşem şarkılar dinledik. Ama şüphesiz 2021’i zirvede bırakan isim Sefo oldu. Samsunlu rap sanatçısı Sefo, “Bilmem Mi”yi 9 Temmuz’da yayınladı. Bugün ise YouTube’da klipsiz 97 milyon görüntülenmesi var. Sefo bu şarkıyı arkadaşının ölen annesinin arkasından yazdığını ve “Bilmem Mi?”nin kaybedilen kişinin ardından söylenmiş bir şarkı olduğunu vurguluyor. Ama belki de bizim için “Bilmem Mi?”yi bu kadar özel kılan, ilkokul çocuklarının teneffüste hep bir ağızdan “Bilmem Mi?” diyerek dans etmesiydi. Bu özlemini duyduğumuz bir umudu gösterdi bizlere. Çok naif, çok içten gelen bir umudu…

Bu yıl Sefo’nun yanı sıra Uzi’den “Krvn”, Khontkar & Bixi Blake’den “Sis”, Ezhel’den “Bul Ben”, Lil Zey’den “1 gr Eksik” şarkılarını epeyce dinledik. DJ Sivo’un Griot albümünü ise baş tacı yaptık. DJ Sivo feat Ceza, Gazapizm “Baskın” da en çok dinlediğimiz şarkılar arasında yerini aldı. 

YILIN ŞARKISI / ALTERNATİF
YÜZYÜZEYKEN KONUŞURUZ- SEN VARSIN DİYE 

Onları çok özlemiştik şüphesiz. Alternatif sahnenin en başarılı ekiplerinden Yüzyüzeyken Konuşuruz “Sen Varsın Diye”yi temmuz başında yayınladı. Şarkı o kadar sevildi ki, TikTok’ta bu şarkı eşliğinde klip çekmeyen kalmadı. YouTube’da 24 milyon, Spotify’da 34 milyon dinlenmeleri var. Bu şarkı grubun 1,5 yıl sonraki ilk şarkısı olduğu için mi bilinmez, çok sahiplenildi. Biraz da akustik gitarlı ilk yıllarına bir dönüş olduğu için de ayrı bir heyecan yaşattı. 

YYK BANNER

Bu yıl Madrigal’in Neogazino albümünü çok dinledik, albümden “Ne Zamandır Sendeyim”i ayrı bir yere koyduk. Ekin Beril’in elektroniğe sağlam göz kırptığı “Körkütük”, Yok Öyle Kararlı Şeyler’in “Kendinden Utanmadan”ı, Jakuzi’nin “Açık Bir Yara”sına da bayıldık. Adamlar’ın synth-pop dokunuşu “Dal” da favorilerimizden oldu. 

MADRIGAL

YILIN ŞARKISI / ROCK
YANGIN- GERİ  

Evet, yangınlarla geçen çok üzücü bir yazdan sonra bir rock grubu için biraz talihsiz bir isim, kabul. Ama bu, Yangın’ın son dönemin en sağlam ekiplerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Şu ana kadar “Sen” ve “Geri” adında iki single’ları var. Vokalist Theo Kaya’nın karakteristik sesi, rock ‘n’ roll ruhuna olan inancınızı kesinlikle tazeleyecek. 

yangin

2021’de en çok dinlediğimiz rock şarkılarından biri de Can Baydar’ın “Ateş”i oldu. Son Feci Bisiklet “Çikolata”, Dedübluman & Çağrı Çelik’in “Gamzedeyim Deva Bulmam” yorumları, Eski Liman’ın “Dön ya da Dönme”si ve yıllar sonra yeniden birleşen Yedinci Ev’in “Gezegen”i de bu yılın en iyi rock şarkıları içindeydi bize sorarsanız. 

CANBAYDAR

YILIN ŞARKISI / ELEKTRONİK
MAHMUT ORHAN, SENA ŞENER- FLY ABOVE 

Mahmut Orhan’ın gönlümüzdeki yerini anlatmaya gerek yok. Bu sene Sena Şener’le tıpkı yıllar önceki gibi güçlerini birleştirip “Fly Above” adında bir şarkıya da imza attı Orhan. YouTube programı “Beat’meyen Kapışma” mı dersiniz, canlı performanslarındaki başarıları mı dersiniz bilemeyiz ama Mahmut Orhan’ın “elektronik sahnenin dahi çocuğu” sıfatını her türlü hak ettiğini söylememiz lazım. 

Mahmut orhan banner

Bu yıl elektronik sahnede Sezer Uysal ve VIIA işbirliği “Space Gun”, İlhan Erşahin ile Oceanvs Orientalis  “Pire” ve Islandman, Jacob Gurevitch ortaklığında “Kara Toprak” en çok dinlediğimiz şarkılar oldu. 

YILIN ŞARKISI / POP
EDİS- MARTILAR 

2021’de pop müziğe yeniden hayat veren isim kimdi derseniz bizim cevabımız Edis elbette! Edis’in mart ayında yayınladığı “Martılar”ı o kadar çok dinledik ki, neredeyse Martılar dansını bile ezberledik diyebiliriz. Sonraki single’ı “Arıyorum”u da seviyoruz ama bizim birincimiz “Martılar”. Ne zaman çalsa aklımıza 2021 gelecek buna eminiz. 

edis

Bu yıl yaza damgasını vuran Ege Balkız, Burry Soprano “Affet Beni Sevgilim”,  Emir Can İğrek’ten “Kor”, Melek Mosso’dan “Hayatım Kaymış” ve  Melike Şahin “Nasır” ve buray’dan “alaz alaz” da pop kulvarında en çok dinlediğimiz şarkılar oldu. 

2021yazsarkilari

YILIN YERLİ ALBÜMÜ
MELİKE ŞAHİN- MERHEM 

2021’in en iyi albümü konusunda uzun uzun tartışmaya gerek yok. Melike Şahin’in beklenen çıkışı şubat ayında yayınladığı Merhem albümüyle gerçekleşti. Albümde “Nasır”, “Öpmem Lazım”, “Uykumun Boynunu Bükme”, “Hepsi Geçti”, “Samatya’da İlk Rakı” gibi birbirinden değerli şarkılar yer aldı. Tüm yıl boyunca keyifle dinledik Merhem’i, bir ilk albüm olarak beklentileri fazlasıyla karşıladığını pek çok müzik yazarı da kaleme aldı. Spotify’ın Equal listesinde ilk o kapak oldu. Mabel Matiz, Sabi Saltiel, Uri Brauner Kinrot, Can Güngör, Emre Malikler, Elif Dikeç ve Dijf Sanders gibi müzisyenlerin çalıştığı Merhem; 70’lerden, hem özlediğimiz 90’lar ruhundan izler taşıyor. Albümün prodüktörü de Melike Şahin’in kendisi. 

YILIN YABANCI ALBÜMÜ
BILLIE EILISH- HAPPIER THAN EVER 

7 Grammy ödülünü daha 17 yaşındayken koltuğunun altına alan Billie Eilish’in ikinci albümü Happier Than Ever çıkmadan da onu çok konuştuk. Sarıya boyattığı saçları, eski saçlarının peruk olması, Vogue’a verdiği seksi pozlar falan derken yine 2021 boyunca Billie Eilish dedik durduk. Yeni albüm Happier Than Ever, ilk albüme oranla daha caz hissinde. Billie yorgun, kırgın, bir takım şeyleri onarmanın peşinde. Ve tabii tüm yıl boyunca dinlediğimiz bir albüm oldu. 

BILLIE EILISH BANNER

2021’in en iyi albümleri deyince Royal Blood’ın Typhoons albümü de en çok dinlediklerimiz arasında yer aldı. 

ROYALBLOOD

YILIN YABANCI ŞARKISI
LIL NAS X – MONTERO (CALL ME BY YOUR NAME) 

2021’de Montero Lamar Hill yani Lil Nas X’in gerçek anlamda fırtınası esti diyebiliriz. Eylül ayında yayınladığı ilk albümü Montero da olumlu puanlar aldı. Peki bu efsane şarkının ikinci adı neden “Call Me By Your Name” derseniz, bu konuda Lil Nas X’i cesaretlendiren filmin başrol oyuncusu Timothée Chalamet olmuş. Albümü yaparken evde bu filmi izleyen Lil Nas X, filmden çok etkilenmiş ve filmin bu denli iddialı olmasına bayılmış. “Şarkımın ikinci adı olarak kullandım çünkü tam anlamıyla o şarkı gibi hissettim” diyor. Bize de şarkının sesini biraz daha açmak düşüyor. 

LIL NAS X

2021 yılında Olivia Rodrigo’un “Drıvers Lıcense”ı, Japanese Breakfast’ın “Be Sweet”i, gırl ın red’in “You Stupıd Bıtch”i de en çok dinlediğimiz şarkılar arasında yer aldı.