Yeni EP’si Babba ile arz-ı endam eden Türkçe rap müziğin yetenekli ve üretken isimlerinden Dianz’la sohbet ettik. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

1990 yılında İngiltere’de dünyaya gelen Efecan Dianzenza’yı pek çoğumuz Survivor yarışmasından tanıyor olabiliriz. Spor ve müzik hayatında hep öncelikli seçimleri olmuş. Son zamanlarda spora olan ilgisinin azaldığını itiraf ediyor. Ama müzik hep hayatında olmuş. Yeni EP’si Babba‘yı geçtiğimiz günlerde yayınlayan Dianz, geçmişteki farklı çalışmaları hakkında “Başarılı prodüktörlerle çalıştım ama benim için yanlış isimlerdi. Genç bi adamın kimliğini kaybetmemesi lazım. Benimki kaybolsun diye herkes dört kolla yarışır gibiydi” diyerek gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşıyor müzikteki kariyerine. Yeni EP’sinde Anıl Piyancı, Keişan gibi isimlerle olan işbirliklerinin yanı sıra altyapılarda Berkay Duman ve Ouz Baydar imzalarını görüyoruz. Yakında da yeni single’ı “Merhabalık” yayınlanacak. Sorularımıza içten yanıtlar veren Dianz’ı Dergy sayfalarına konuk ettik.

Babba EP’si için “Artık kimseye eyvallahım yok” dediğiniz bir dönemde olduğunuzu söylüyorsunuz. Nasıl bir kırılma yaşadınız da bir anda sabrınızın artık taştığını, tahammül sınırlarınızın eskisi gibi olduğunu anladınız?

Evet. Hayatımdaki kırılmalar kendimi bildiğimden beri var olan şeyler. Yaşadığım sürece de devam edecek. Bu kaçınılmaz. Çok iyi bir insan olunca, her şeyin rast gideceğini düşünüyorsun. İçinde de iyi insan hamuru varsa kendini buna bırakıyorsun. Ama hep öpülüyorsun. Öpmedik diyorlar 🙂 O yüzden o insanlar benim için önce kalp oldu, sonra kayboldu. Artık saçmalık yerine rahatlık çöktü üstüme, çünkü evet kimseye eyvallahım yok.

“Kum Gibiyim”de Ahmet Kaya’nın unutulmaz şarkısı “Kum Gibi”ye bir gönderme var. Ahmet Kaya’nın sizde nasıl bir yeri var? Çocukken en çok kimleri dinlerdiniz, sizi bugünkü siz yapan kimler vardı?

Bana küçüklüğümden beri arabesk müziği sevdirmeye çalışan çok arkadaşım oldu. Ama başaramadılar. Ahmet Kaya’nın kaleminin gerçek olduğunu şarkılarının ilk cümlesinde hemen anlıyorsun. Hiphop gibi, ne yaşamışsa ve ya ne yaşayacaksa onları ele almış şarkılarında. Çok hissetmiştim. İlk dinlediğim ve etkilendiğim şarkısı da “Kum Gibi”. Ama benim için o kafalarda best olan isim Müslüm Gürses ve cover şarkılarıdır. En sevdiğim şarkı da Müslüm Gürses – “Nilüfer”dir. Ama rap müziğe başlamama, içimdekileri mikrofona aktarmama sebep olan isim DMX’tir. Saydığım isimlerin hepsinin rahmetli olması da ilginç bi tesadüfmüş. RIP.

dianz rop dergy2

Anıl Piyancı düeti “Öperler” için “Yüzüme gülüp arkamdan kuyumu kazanlara hazırladığım bir şarkı bu. ‘Öperler ama öpmedik derler’” diyorsunuz. Hayatınız boyunca çok dost kazığı mı yediniz? Arkadaşlık kavramı nasıl şekilleniyor sizin hayatınızda?

Valla en büyüğü herkeste. Çok dost kazığı yedim desem kime göre neye göre. Ama şunu biliyorum artık arkadaşlıkta ne alıyorsam onu veriyorum. Dostluklarım tahmin edildiğinden daha az ve öz. Onlarla plan yok. Her şey gerçek. Ama anlayacağın ‘Etrafım kalabalık ama hepsi merhabalık’.

“DİANZ ÖZGÜR, EFECAN’I SALDIM”

“Dianz hak ettiği yerde değil” yorumlarına karşı Twitter’da “Hangi yeri hak etmem gerekiyor?” yazdınız. Türkçe rap müzikte sosyal medyada dönen fırtınalar derin bir çukur gibi aslında. Sosyal medyadaki bitmeyen tartışmalar, eleştiriler ve hatta kavgalar hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Daha yükseklerde olmamı, hak ettiğim yerde olmadığımı belirten çok yorum almaya başladım. Nerede olmam gerekiyor ki, diye düşündüm. Baktım ki yerimden memnunum, memnun olmadığım zaman yerimi değiştiririm zaten. Bu hep böyle oldu. Bir patlayan şarkı ile saygı duyulmak istemem. Sosyal medya olaylarını hiçbir zaman algılayamadım. Bana “Seni şöyle yaparım” diye mesaj atan adamlara “Gevşek” diye cevap verdiğimde “Abi ben seni çok seviyorum aslında” diye geri dönüş aldığım “fake” bi dünya. Twitter’da, orada burada ağır tartışmalarda bulunan rap sanatçılarını da horoza benzetiyorum. Boş. Ve bu tartışmaların hemen ardından yeni şarkılarını ve işlerini yayınlıyorlar. Samimi gibi gözüküp en büyük samimiyetsizliği bize sergiliyorlar.

dianz rop dergy4

2015 yılında çok farklı bir çalışmayla müzik dünyasında gördük sizi. Rap müzik hayatınıza nasıl girdi? Sizin için anlamı ne oldu, rap nasıl bir değeri temsil ediyor hayatınızda? Rap müzik yapma motivasyonunuzu nasıl buluyorsunuz?

Dianz adıyla 2006’da ilk rap kaydımı aldım. 2008’de Her Siyah Delidir adlı ilk underground albümümü çıkardım. Bir kaç single daha çıkarttıktan sonra ara vermek zorunda kaldım. 2015 yılında tekrar yapmaya başlama kararı aldıktan sonra başarılı prodüktörlerle bir araya gelsem de benim için yanlış isimlerdi. Genç bi adamın kimliğini kaybetmemesi lazım. Benimki kaybolsun diye herkes dört kolla yarışır gibiydi. Ben ise sadece izliyordum basireti bağlanmış şekilde. Oradan kopmak, 18 yaşındaki müzik ruhuma geri dönmek için bedeller ödemem gerekti. Uzun sürecin sonunda başarılı oldum. Dianz özgür. Efecan’ı saldım.

Uzun zaman futbol oynadınız ve hatta Antalyaspor’a transfer oldunuz. Sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nde futbol oynamaya devam ettiğinizi okumuştuk. Futbola devam ediyor musunuz? Başka hangi sporlarla haşır neşirsiniz?

Evet, stüdyoda antrenman kıyafetlerimi yıkayıp astığım dönemler. Üniversitede de spor akademisinde okudum. Atletizm 100m, 200m branşlarında devam ettim. Spor, 2016’ya kadar olmazsa olmazımdı. Ama Survivor yarışması bir şeyler verirken bir kaç şeyi de götürdü. Spora olan ilgim çok azaldı. Biraz daha az hareketli bir süreçteyim. Ama bu moral bozuyor, yalan değil 🙂

dianz rop dergy3

Başarı kavramı sizin için nasıl bir anlam ifade ediyor? Kendinizi başarılı buluyor musunuz? Ne yapınca “Evet işte başardım” dediniz ya da diyeceksiniz?

Başarı, güzellik gibi göreceli bu zamanda. Her şarkım milyonlar izlenip, dinlenildiğinde başarılıyım diyebileceğimi düşünmüyorum. Çünkü hemen stüdyoya girip milyonluk şarkı yapabilirim. Birkaç bahsedeceğim konu beni o sayılara götürebilir. Ben yoluma devam ediyorum Babba 🙂 Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil.

Sizin için bugüne kadar yaptığınız şarkılar içinde anlamı bir başka olan, özel olduğunu düşündüğünüz, ayrı bir yere koyduğunuz şarkınız hangisi? Neden?

2008 yılında, underground zamanlarımda yaptığım bir şarkı geldi hemen aklıma. Şarkının adı; “Martılar’’. Müziği, futbolu her şeyi bıraktığım dönemde yaptığım son şarkı. “İstanbul’da ziyaret edecek kimsem yoktu, mezarlardan başka” diye girişi vardı. Ey gidi günler :))

dianz rop dergy1

KISA KISA

  • “Keşke ben yapsaydım” dediğim şarkı “What These Bitches Want”, Dmx ft. Sisqo
  • Bu aralar takılıp kaldığım albüm 21savage, Metro Boomin – Savage Mode 2
  • Bugün 18 yaşımdaki halimle karşılaşsam ona diyeceğim şey şu olurdu: Yalnız da olsan senden iyisi yok. Kalk! 
  • Bana göre gelmiş geçmiş en iyi film müziği Clint Mansell – Summer Overture 
  • İzleyicisi olarak gittiğim ve aklımı yerinden oynatan konser Pharrell Williams olmuştu.
  • Dünya üzerinde en çok görmek istediğim ülke Kongo.